Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Picasso najviac vytvoril aj predal

Pablo Picasso

Medzi menom Pablo a priezviskom Picasso má ešte dvanásť mien. Takže celé to vyzerá takto: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno de los Remedios Crispín Cipriano de la Santísima Trinidad Ruíz y Picasso. Dlhé meno však nie je dôvodom, prečo sú v Guinnessovej knihe rekordov o geniálnom maliarovi až tri zmienky.

Prvý Picassov rekord spočíva v jeho činorodosti. Bol výtvarníkom, ktorý v tvorivom období trvajúcom 75 rokov, vytvoril najviac diel. Picasso (1881 - 1973) je autorom asi 13 500 malieb, kresieb alebo dizajnov, 100-tisíc grafík a rytín, 34-tisíc knižných ilustrácií a 300 sôch..

Druhý zápis v knihe rekordov sa viaže k dátumu, keď už Picasso dávno nežil, k 9. máju 1997. Posmrtne prekonal umelcov všetkých čias v počte diel predaných na aukciách. Jeho práce sa dražili 3579-krát a celková hodnota predajov predstavovala 1 miliardu 94 miliónov 386-tisíc 813 amerických dolárov.

Picasso má v Guinnessovej knihe záznam aj do tretice. Jeho obraz Mládenec s fajkou z roku 1905 kúpil v máji 2004 neznámy zberateľ na dražbe v newyorskom Sotheby’za 93 miliónov amerických dolárov. Spolu s poplatkami vyšiel obraz na vyše 104 miliónov a stal sa prvým umeleckým dielom, ktorého cena na dražbe prekročila hranicu sto miliónov.

Pre mnohých znalcov výtvarného umenia je Picasso najväčším géniom 20. storočia.

Narodil sa v španielskej Malage ako syn učiteľa kreslenia. Bol brilantným študentom. Už ako štrnásťročný sa dostal na prestížnu Umeleckú školu v Barcelone, kde mu dovolili okamžite postúpiť do tretieho ročníka. Toto obdobie spomínal, keď poskytol rozhovor španielskym novinárom po návšteve madridskej výstavy detských kresieb v roku 1968: "Keď som bol malý, chcel som vedieť maľovať ako Raphael. Potom som sa celý život učil maľovať tak, ako to vedia len deti."

Jeho tvorba v rokoch 1900 až 1904 sa niesla v znamení modrej. V modrom období zachytil azda všetkými odtieňmi tejto farby melancholickú náladu ľudí, ktorí patrili k odvrátenej strane spoločnosti a mali zbedačené telá. V ružovom období, ktoré trvalo do roku 1906, ho nadchol svet cirkusu, ktorý ho prinavrátil k radosti zo života.

Začiatkom storočia sa neustále vracal do metropoly umenia, do Paríža, kde sa zoznámil so slávnymi výtvarníkmi Henrim Matissom, Joanom Miró a Georgeom Braqueom. Inšpirovaní dielom Paula Cezanna spolu s Braqueom a Juanom Grisom prišli s novým štýlom - kubizmom.

V roku 1937 namaľoval Picasso na protest proti barbarskému náletu na baskickú dedinu Guernica počas španielskej občianskej vojny obraz s rovnomenným názvom. Guernicu vystavovali až do roku 1981 v Múzeu moderného umenia v New Yorku. Potom slávny obraz umiestili v Múzeu Prado v Madride a od roku 1992 sa nachádza v Centre umenia kráľovnej Sofie v španielskom hlavnom meste. Picasso nesúhlasil s návratom obrazu do Španielska, kým bude vládnuť generál Franco.

Tak ako menil svoje štýly, striedal aj partnerky. Vzťahy so ženami ovplyvňovali výrazne jeho náladu a umenie. Aj prvý pohyb od modrého obdobia k ružovému možno pripísať tomu, že stretol Fernandu Olivierovú, svoju prvú lásku. Umelec vytvoril obrovské množstvo portrétov svojich mileniek, manželiek a detí.

Zomrel vo vysokom veku 91 rokov a aj v poslednom období svojho života stále tvoril. Smrť ho nezastihla nepripraveného, veď o nej povedal: "Myslím na ňu celý čas. Je to jediná žena, ktorá ma nikdy neopustí."

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-15
Aktualizované: 2008-12-15

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov