Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Trudi Ederleová nakoniec počula len šumenie mora

Trudi Ederleová

Bolo to v časoch, keď muži nosili plavky po kolená a ženy si ich zdobili cudnými sukienkami. Trudi Ederleová na sukienky nedala. Keď mala asi päť rokov, opásala jej mama okolo drieku lano a hodila ju do vody. Dievčatko najprv iba hrabalo rukami ako psík, ale do troch dní sa naučilo plávať. Ako dvanásťročná sa Trudi stala svetovou rekordérkou. Na plaveckej súťaži v Indianopolise prekonala 17. augusta 1919 vtedajší svetový rekord žien v plávaní voľným štýlom na 800 yardov (1 yard = 0, 914 m) časom 13 minút, 19 sekúnd. V Guinnessovej knihe svetových rekordov figuruje ako najmladšia držiteľka športového svetového rekordu.

Nie je to jej jediné naj. Gertrude Caroline Ederleová sa do dejín svetového športu zapísala aj ako prvá žena, ktorá preplávala Lamanšský kanál. Nepodarilo sa jej to hneď. Pri prvom pokuse v roku 1925 ju zaliala vlna a začala sa dusiť. Tréner Thomas W. Burgess dal zo sprievodného plavidla pokyn, aby ju z vody vytiahli. O rok nato ju sprevádzal okrem trénera otec a staršia sestra Margaret. Tréner jej pred všetkými musel svätosväto sľúbiť, že ju z vody nevytiahne za žiadnych okolností, iba ak o to sama požiada.

Do vĺn Atlantiku sa vnorila chladného rána, krátko po siedmej hodine 6. augusta 1926 pri Cap Gris-Nez vo Francúzsku. O štrnásť hodín a 39 minút vyplávala pri brehoch Kingsdownu v Anglicku. Pred ňou to dokázalo len päť mužov. Jej premožiteľkou sa stala až v roku 1950 Florence Chadwicková, ktorá 56-kilometrovú vzdialenosť preplávala za trinásť hodín.

Plavecký Everest zdolala Trudi v devätnástich. Po návrate do rodného New Yorku ju čakalo také privítanie, aké ešte Američania nijakému svojmu športovému hrdinovi nepripravili Agentúra AP v reportáži z udalosti napísala, že na Broadway prišli odvážnu mladú plavkyňu pozdraviť dva milióny ľudí. "Hovorilo sa, že ženy nie sú schopné preplávať Kanál. Chcela som dokázať, že nemajú pravdu,” citovala ju AP.

Dcéra nemeckého prisťahovalca si slávy užila až-až. Na jej počesť vznikla pesnička, pomenovali podľa nej nový tanec, volali ju Trudi, kráľovná mora. Výkon v Lamanšskom kanále dokonca zatienil aj jej predošlé, vôbec nie hocaké športové výsledky. V roku 1924 si na olympiáde v Paríži vybojovala zlatú a bronzovú medailu. Na konte mala 29 amerických a svetových plaveckých rekordov.

Športové úspechy si však vybrali svoju daň. Trudi, ktorá mala od detstva po prekonaní osýpok problémy so sluchom, si pri namáhavom výkone v Atlantiku sluch čiastočne poškodila. Stav sa jej postupne zhoršoval, koncom roka 1940 úplne ohluchla. Postretla ju aj vážna nehoda, v roku 1933 utrpela úraz chrbtice po páde a takmer štyri roky musela nosiť oporný korzet. Neurológovia tvrdili, že už nikdy nebude chodiť. Ich predpovede sa našťastie nesplnili. V roku 1965 ju uviedli do Medzinárodnej plaveckej siene slávy. Zomrela v požehnanom veku 97 rokov v novembri 2003.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-17
Aktualizované: 2008-12-17