Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Fidel Castro: Neporaziteľný v rečníckom maratóne

Fidel Castro

"Aj keď sa o nás hovorí, že máme dlhé prejavy, môžete sa ubezpečiť, že sa budeme snažiť o stručnosť... Budeme hovoriť pomaly, aby sme vyšli v ústrety tlmočníkom." Rečník, ktorý použil majestátny plurál, čiže hovoril v prvej osobe množného čísla, a uisťoval poslucháčov o úspornom vyjadrovaní, bol kubánsky vodca Fidel Castro. Množné číslo bolo namieste, keďže vystúpil ako predstaviteľ Kuby na pôde Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov, ale sľubovať stručnosť asi radšej nemal. Castro sa svojím historicky prvým vystúpením na reprezentatívnom zhromaždení Spojených národov 26. septembra 1960 zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako rečník, ktorý mal na tomto fóre najdlhší prejav. Trval bez prestávky štyri hodiny a dvadsaťdeväť minút. Prejav je archivovaný v OSN pod titulkom Fidel Castro kritizuje imperializmus a kolonializmus.

Kubánskemu vodcovi možno pripísať k dobru, že sa v úvode snažil aspoň naznačiť, že pri snahe o "stručnosť" musí povedať veľa. "Cesta na toto zasadanie je pre nás nesmierne drahá. Nemáme dosť finančných zdrojov, takže na tomto stretnutí zástupcov takmer všetkých krajín sveta musím povedať všetko, čo je mojou povinnosťou, a budem hovoriť otvorene. "

Fidel Castro nebol na vtedajšom valnom zhromaždení jediným výnimočným rečníkom. Do histórie tohto zasadania sa svojsky zapísal aj sovietsky líder Nikita Chruščov, ktorý si v nespútanej rečníckej vášni vyzul topánku a trieskal ňou o pult.

V histórii rôznych politických kultúr sa mimoriadnou dĺžkou prejavov vyznačujú aj západné demokracie. V americkom Senáte si vyslúžili povesť neodbytných rečníkov takzvaní filibusteri. Sú to oponenti predkladaných návrhov. Demokrat Strom Thurmond z Južnej Karolíny si vynútil v roku 1957 prejav proti návrhu zákona o občianskych právach, ktorý s niekoľkými prerušeniami trval 24 hodín a 18 minút. Dlhé rečnenie sa stalo osudné americkému prezidentovi Williamovi Henrymu Harrisonovi. Štvrtého marca 1841 si počas inauguračného prejavu v nevykúrenej sále vyzliekol kabát a ostal iba v saku. Mal najdlhší inauguračný prejav, ale bol aj najkratšie úradujúcim prezidentom. Zomrel na následky prechladnutia , ktoré prerástlo do ťažkého zápalu pľúc, presne o mesiac po prejave.

Aj na rečnenie treba mať dobrú kondíciu. Tú Fidel Castro v čase nástupu do kubánskeho vedenia rozhodne mal. Po rekordne dlhom prejave na pôde OSN si zarečnil po návrate domov. Vystúpil z lietadla a mlčal len pri privítacích oficialitách . Potom pristúpil mikrofónu a začal hovoriť. Prvých päť minút mikrofón odmietal pracovať. Castro zažartoval, že to je určite imperialistická sabotáž. A potom rečnil... Približne tri hodiny.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-19
Aktualizované: 2008-12-19

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov