Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Apollo 13: Najúspešnejší neúspech pri ceste na Mesiac

Posádka lode Apollo 13

Štart kozmickej lode Apollo 13 v apríli 1970 verejnosť nijako zvlášť nevzrušil. Bol to tretí let amerických kozmonautov na Mesiac, ľudia už mesačné výpravy začali považovať takmer za bežnú vec. Prvé tri dni po štarte mala misia naozaj rutinný charakter. Situácia sa zvrtla, keď sa v reproduktoroch Strediska pre riadenie vesmírnych letov ozvalo: "Houston, máme tu problém."

Na polceste k Mesiacu sa výbuchom poškodila kyslíková nádrž a veliteľský modul. Trojčlenná posádka lode sa uchýlila do lunárneho modulu, kozmonauti zapečatili priechod do riadiaceho modulu a plne ho vyradili z činnosti, aby ušetrili energiu. Lunárny modul, ktorý bol určený na prieskum Mesiaca, bol priestorom i zásobami vybavený len pre dvoch mužov, a rátalo sa s tým, že v ňom astronauti strávia len niekoľko hodín, rozhodne nie taký dlhý čas, aký bol potrebný pre návrat na Zem. Zásoby kyslíka sa nebezpečne krátili...

Dráma v kozme, prenášaná v priamom prenose, trvala 141 hodín a 54 minút. Apollo 13 obletelo Mesiac a nakoniec bezpečne pristálo na Zemi. Aj keď sa kozmonautom nesplnil sen kráčať po mesačnom povrchu, dosiahli vesmírny rekord, ktorý doteraz nebol prekonaný. Guinnessova kniha ho zaznamenáva pod heslom Najväčšia vzdialenosť od Zeme, v ktorej sa ocitol človek. Posádka Apolla sa vzdialila od materskej planéty najviac, ako doteraz ktorýkoľvek pozemšťan. Od povrchu Zeme ju delilo 400 171 kilometrov. Kozmonauti dosiahli rekord 15. apríla 1970, teda v čase, keď ho vôbec nemohli vychutnať, pretože zápasili o život.

Na Zem sa vrátili vyčerpaní a dehydrovaní. Ani jeden z nich už viackrát neletel do vesmíru, hoci všetci traja sa aj naďalej podieľali na vesmírnom programe.

Veliteľ lode James Lovell (1928) bol skúsený astronaut, ktorý pred misiou Apollo 13 absolvoval tri lety do kozmu na lodiach Gemini 7, Gemini 12 a Apollo 8. Dvakrát bol na Mesiaci. Ešte pred misiami Skylab držal rekord v počte hodín strávených vo vesmíre (715 hodín). Zážitky z letu spracoval v knihe s názvom Stratený Mesiac: Nebezpečná cesta Apolla 13. Jej text neskôr poslúžil ako podklad pre scenár úspešného filmu režiséra Rona Howarda. Veliteľa vesmírnej lode v ňom stvárnil Tom Hanks. Lowell bol s jeho výkonom spokojný, hoci, ako povedal po premiére filmu v roku 1995 pre agentúru AP: "Bolo to výborné, aj keď sa na seba veľmi neponášame."

John Swigert (1931) bol pilotom riadiaceho modulu. Ešte predtým, ako sa stal letcom, mal profesiu strojný inžinier. Potom slúžil vo vojenskom letectve, bol bojovým pilotom v Kórei. Skôr než sa vydal do vesmíru, lietal ako skúšobný pilot.

Fred Haise (1933) mal na lodi Apollo 13 funkciu pilota lunárneho modulu. Vyštudoval letecké inžinierstvo, pred kariérou kozmonauta si vyskúšal život bojového pilota v jednotkách vojenského námorníctva na amerických lietadlových lodiach.

Členovia posádky Apollo 13 sa do programu letov človeka na Mesiac, vyhláseného v roku 1961, zapojili veľmi skoro. Ako uvádza Astronomická encyklopédia, jednotlivé etapy programu Apollo spočívali v zdolávaní technických problémov letu na obežnej dráhe (manévrovanie, spájanie lodí, výstup do kozmického priestoru a podobne) pomocou kozmických lodí Gemini, v konštrukcii rakiet Saturn 1 a Saturn 5 a v získavaní poznatkov o Mesiaci a jeho povrchu pomocou sond Ranger, Lunar Orbiter a Surveyor.

Poslednýkrát letela k Mesiacu loď Apollo 16 . Bola to desiata výprava a piata, ktorá na mesačnom povrchu aj pristála. Podľa odborníkov sa let Apolla 13 spomedzi všetkých vyčleňuje ako "najúspešnejší neúspech" na ceste k Mesiacu.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-22
Aktualizované: 2008-12-22

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov