Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Supeťažká váha z Tongy na tróne

Taufa'ahau Tupou IV.

Jedného septembrového dňa roku 1976 sa panovník polynézskeho ostrovného kráľovstva Tonga Taufa'ahau Tupou IV. odvážil. Pýtate sa k akému činu? On sa jednoducho iba odvážil. Priviezli ho na veľmi veľkom aute na letisko, kde je jediná váha v krajine, ktorá váži nadmerné náklady, a kráľ sa na ňu postavil. Ručička sa bláznivo vychýlila do krajného pravého rohu a nakoniec pristála na hodnote 209, 5 kilogramov. Tak sa kráľ malého a vo svete dosť neznámeho kráľovstva zaraz stal známym, pretože sa dostal do Guinnessovej knihy svetových rekordov ako najťažší monarcha.

Monarchovi z Tongy, ktorý vládol až do svojej smrti v septembri 2006, len málo chýbalo do dvoch metrov. Bol skutočný obor. A aký vzhľad, také správanie. Ľpel na absolútnej moci, hoci jeho vládol v konštitučnej monarchii. Potláčal slobodu médií. V roku 2003 na radu svojho syna, princa a súčasne premiéra v jednej osobe, 'Ulukalala Lavaka Atu, presadil ústavný dodatok, ktorý mu umožnil zlikvidovať niekoľko málo nezávislých novín a časopisov. Čiastočne ho nato naviedla jeho manželka, kráľovná Halaevalu Mata'aho, ktorá opisovala novinárov ako "útočných a neúctivých", pretože odmietajú padnúť na kolená v prítomnosti monarchu a členov jeho rodiny.

Tonga je ostrov, obývaný asi tritisíc rokov. Pre západnú civilizáciu ho objavili Holanďania v roku 1616. Britský moreplavec James Cook sa naň priplavil v rokoch 1773 a 1777 a nazval ho Priateľský ostrov.

Súčasná kráľovská dynastia Tongy sa datuje od roku 1831 a založil ju Taufa'ahau Tupou, ktorý si dal meno George I. Jeho vnuk George II. Podpísal zmluvu o priateľstve s Britániou a ostrov sa tak fakticky dostal do britského koloniálneho područia. Zmluva bola revidovaná v roku 1959, ale Tonga získala nezávislosť až v roku 1970. Je súčasťou britského Commonwealthu, Británia zodpovedá za jej zahraničnú politiku a obranu. Členom OSN sa Tonga stala v roku 1999.

Začiatkom 80. rokov Tongania prejavili vôľu po demokratických reformách, ale kráľ ostro vystúpil proti akýmkoľvek zmenám, ktoré by oslabili jeho moc. V tom čase pripustil jedinú zmenu, a to úpravu vlastnej telesnej váhy. Keď sa v roku 1985 postavil znova na váhu , pyšne oznámil, že schudol o neuveriteľných 68 kíl. Zmien v spoločnosti sa monarcha nedožil, hoci tesne pred smrťou pod tlakom opozície nakoniec schválil sformovanie výboru pre politické reformy.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-29
Aktualizované: 2008-12-29