Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

J. L. Baird pričaroval farby na televíznu obrazovku

Televízia a ja - obálka memoárov J. L. Bairda

Bol tichý, nenápadný a neprejavoval nijaké mimoriadne schopnosti. Tak opisuje dobový záznam v triednej knihe dvanásťročného Johna Logieho Bairda, žiaka základnej školy v škótskom meste Helensburgh. Historici dnes už môžu iba hádať, či učitelia nemali cit pre spozorovanie osobitého talentu budúceho priekopníka televízneho vysielania, alebo bol malý John skutočne taký utiahnutý a nechával si myšlienky a nápady len pre seba. O viac ako sto rokov iná kniha, Guinnessova kniha rekordov spolu s menom tohto Škóta prináša chvályhodnejší záznam: John Logie Baird ako prvý na svete predviedol 3. júla 1928 televízny prenos vo farbe. Bolo to v čase, keď bola ešte televízia v plienkach, a farebné vysielanie sa stalo bežným až o niekoľko desaťročí.

Zázrak farebnej televízie demonštroval Baird vo svojom štúdiu v Long Acre pri Londýne. Na miniatúrnej obrazovke sa zjavili červené a modré pruhy, modrá policajná helma, muž s vyplazujúcim jazykom a kytica kvetov. Magazín Nature o vtedy unikátom predstavení napísal: "Karafiáty mali prirodzenú farbu. Jahody v košíku lákali červeňou."

John Logie Baird sa narodil 14. augusta 1888 ako štvrté dieťa v rodine duchovného Johna Bairda. V detstve naplno zažíval vzrušenie z doby, v ktorej paru striedala elektrina. Kým iné deti sa hrávali s guličkami, jeho lákala elektrina.

Experimenty mu striedavo prinášali pochvaly a tresty. Jeho rodičia si nevedeli vynachváliť vymoženosť elektrického osvetlenia, dom Bairdovcov bol takto vybavený ako prvý v meste. Generátor na výrobu elektriny poháňal benzín a bol umiestnený v záhrade za domom. Keď začal John chorľavieť, chýbali mu kamaráti. Aby sa mohol s nimi zhovárať aj v čase, keď bol na lôžku, zatelefonoval im. Telefonické spojenie s najbližšími štyrmi susedmi, bolo v tom čase prevratnou novinkou. Mala iba jediný nedostatok. Drôt, ktorý viedol od domu Bairdovcov k náprotivnému domu, visel príliš nízko nad cestou a spôsobil dopravnú nehodu, keď oň zavadil dvojkolesový koč. Po sťažnosti drožkára musel John telefón zrušiť.

V prvých rokoch minulého storočia vyteperil spolu s priateľom na strechu rodného domu materiál, z ktorého skonštruoval vetroň. Lietajúci stroj však ani zďaleka nebol dokonalý. Odvážny vzduchoplavec pri krátkom lete zo strechy len-len že neprišiel o život, a jeho dielo sa rozlomilo na dva kusy. Prvý experiment s televíziou urobil tiež v rodičovskom dome v roku 1903, keď sa pokúšal zostrojiť foto-elektrickú jednotku na báze selénia, ale neuspel. Utrpel pritom zranenie, popálil si ruky. Štúdium elektrotechniky na univerzite v Glasgowe mu prerušila prvá svetová vojna. Hoci sa niekoľkokrát pokúšal vstúpiť do armády, neprijali ho pre zdravotnú nespôsobilosť a vojnové časy prežil ako inžinier v elektrárni v Clyde Valley.

Po vojne sa krátko živil ako obchodník, ale v dvadsiatych rokoch ho tak ako veľa ďalších vedcov a vynálezcov načisto posadla televízia. Prvý prenos obrazového signálu z vysielača uskutočnil už v roku 1911 Boris Rosing v Petrohrade. Prvý Bairdov aparát stál na umývadlovom stojane. Na skonštruovanie prvého televízora použil aj veľa ďalších, z dnešného hľadiska nekonvenčných súčiastok, napríklad čajovú škatuľku a lampu. V januári 1926 predviedol vo svojej podkrovnej dielni pred 50 vedcami prvé televízne vysielanie a o rok na to založil Bairdovu televíznu spoločnosť, ktorá v roku 1929 uskutočnila revolučný televízny prenos medzi Londýnom a New Yorkom.

Slávny vynálezca mal na rozdiel od mnohých geniálnych priekopníkov vedy a techniky, aj bohatý a harmonický rodinný život. V roku 1931 sa oženil pianistkou Margaret Albuovou, s ktorou mal dve deti. Zomrel v roku 1946 . Aj napriek tomu, že ešte za jeho života si úspešne začala raziť cestu dokonalejšia, elektronická televízia, ostane Baird navždy mužom, vďaka ktorému televízory rozkvitli.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-30
Aktualizované: 2008-12-30

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov