Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Prvá dáma krimi nestráca priaznivcov

Agatha Christie

Vášeň, napätie, zločin a trest. Koľko podôb majú v umení? Úspech autorky detektívnych príbehov Agathy Christie dokazuje, že aj ľahší žáner si vie získať trvalú priazeň čitateľov. Podľa Guinnessovej knihy rekordov sú detektívky Agathy Christie najviac predávanými knižnými príbehmi, hoci v poslednom čase sa hovorí, že čoskoro ju predbehne jej rodáčka z britských ostrovov, Joan K. Rowlingová s príbehmi o Harry Potterovi. Spisovateľka má na konte 78 detektívok, z ktorých sa predali približne dve miliardy a vyšli v 44 jazykoch.

Agatha Christie je známa aj ako autorka divadelných hier, písala ich pod pseudonymom Mary Westmacottová. Hra Pasca na myši, ktorú prvýkrát uviedli v Londýne v novembri 1952, je v histórii divadla najdlhšie nepretržite hraným kusom a takisto má zápis v knihe rekordov.

Narodila sa v roku 1890 v anglickom meste Torquay ako Agatha May Clarissa Millerová. Bola poslednou z troch detí v dobre situovanej, konzervatívnej rodine. Nikdy nenavštevovala základnú školu, vzdelávali ju domáce učiteľky. Pôsobila vraj dojmom plachej dievčiny, ktorá nikdy otvorene neukazovala svoje city, utiekala sa ku klavíru a neskôr k písaniu.

Mladá 24-ročná Agatha sa v predvečer prvej svetovej vojny romanticky zaľúbila do stíhacieho pilota Kráľovských vzdušných síl Archibalda Christieho a vydala sa zaňho. V čase, keď jej manžel nasadzoval život na nebi nad európskymi bojiskami, pracovala ako dobrovoľná zdravotná sestra. Približne vtedy začala písať detektívky. S prvou bola hotová za rok, ale oveľa viac času ako na tvorbu potrebovala na nájdenie odvahy na zverejnenie svojej práce a tiež na získanie vydavateľa. Detektívka Záhadná aféra v Styles sa k čitateľom dostala v roku 1920. Christie v nej predstavila geniálneho Hercule Poirota, belgického policajného dôstojníka na dôchodku. Poirot sa stal hlavnou postavou vo vyše tridsiatke jej príbehov. Medzi najznámejšie patrí Smrť na Níle (1937), Vražda v Orient exprese (1934) a Vražda Rogera Ackroyda (1926).

Žena, ktorá dokázala vymyslieť desiatky napínavých detektívnych príbehov, viedla veľmi pokojný život. Azda najdramatickejším bol pre ňu rok 1926, keď ju manžel po milostnom škandále požiadal o rozvod. Agatha, ktorú v tom čase veľmi rozrušila smrť matky, reagovala nešťastne a záhadne zmizla. O prípad vtedy už slávnej spisovateľky sa zaujímalo celé Anglicko. Našli ju o tri týždne v malom hoteli. Polícii tvrdila, že nevie, čo sa stalo a že čiastočne stratila pamäť. Či si to vymyslela, alebo nie, faktom ostáva, že už nikdy viac v živote nespomenula Archie Christieho, a to dokonca ani pred dcérou Rosalind. Zo smútku a z rozčarovania sa spisovateľka definitívne vyliečila v roku 1930, keď sa šťastne znovu vydala za Maxa Mallowana, mladého archeológa, s ktorým sa zoznámila na dovolenke na Strednom východe. Deti spolu nemali, zato hneď v prvom roku manželstva prišla na svet ďalšia z obľúbených postáv Agathy Christie, nenápadná, ale bystrá stará dievka – slečna Jane Marpleová.

Knihy Agathy Christie aj po jej smrti (zomrela 12. januára 1976), ročne vynášajú asi 3, 7 milióna dolárov. Neboli to však peniaze, ktoré jej priniesli uznanie. Spisovateľkine príbehy sú takisto ako Shakespearove hry neodmysliteľnou súčasťou anglickej kultúry. Preto sa aj prvá dáma detektívky stala skutočnou dámou s veľkým D, v roku 1971 jej kráľovná Alžbeta udelila šľachtický titul.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-30
Aktualizované: 2008-12-30

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov