Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Rozprávania spod Salatína

Rozprávania spod Salatína - obálka

Autor knihy, literárne plodný folklorista Kliment Ondrejka, pozbieral ľudové rozprávky i príbehy z dolného Liptova, z rodnej obce Liptovské Sliače a z okolia. Zábavná knižka je rozšírená o slovníček, ktorý poslúži ako pomôcka pre čitateľov z iných regiónov Slovenska.

Vydavatelia o knižke v jej úvode napísali:

"Knižka, ktorú držíš v rukách, Ťa zavedie do rázovitého prostredia liptovskej dediny prvej polovice dvadsiateho storočia, do doby, kedy sa ešte ľudia bavili navzájom rozprávaním anekdôt, príbehov, rozprávok. Pritom radi verili neuveriteľnému, radi sa zabávali, i sa báli, a zapĺňali si okolitý svet fantastickými bytosťami, strašidlami, junákmi, princeznami, ozvláštňujúc si svoj život o ďalší rozmer, ktorý súčasnosť vymazala filmami a najmä rýchlym a celkovo iným spôsobom života. Vytratila sa tak neopakovateľná poézia večerov na priedomí, či v útulnej izbe osvetlenej len plameňmi z blkotajúcej piecky, údivom roztvorené ústa poslucháčov a figliarska tvár rozprávača baviaceho sa na samotnom príbehu i na reakciách poslucháčov. Rozprávania, ktoré tu odznievali - to neboli len rozprávky pre deti ale i šťavnaté plnokrvné príbehy, často prešpikované pikantnosťami, to boli hrôzostrašné horory, bujaré komédie a žarty, poučné príbehy, nedávna i dávna história a všetky možné témy, ktoré prinášal život."

"Autor publikácie, známy folklorista Kliment Ondrejka od svojej mladosti, ktorú prežil v autentickom prostredí Liptovských Sliačov, mal záľubu v počúvaní, a čo je dôležitejšie, v zapisovaní si všetkého zaujímavého. Rokmi sa mu zbierka rozpriavok rozrástla a dostala formálne i literárne vyzretú podobu s názvom Rozprávania spod Salatína. Už i názvom je zbierka lokalizovaná pod rozložitý masív vrchu Salatín, ktorý sa vypína v severozápadnej časti Nízkych Tatier, teda v dolnom Liptove."

"Kniha je zoradená do dvoch častí. Prvá sa obracia najmä na mladšieho čitateľa a sú tu sústredené prevažne rozprávkové príbehy. Druhá čast je zostavená z rozprávaní určených pre zrelšieho čitateľa, z ktorých mnohé dýchajú priam boccaciovskou atmosférou."

Ponuku ďalších kníh, máp a služby pre turistov v regióne Liptov nájdete TU.

OBJEDNAJTE TU:Order
Rozprávania spod Salatína - vypredané
Autor: Kliment Ondrejka
Cena: 7.80 EUR
Mierka: 0
Kategória: Ľudová kultúra, folklór
Vydavateľ: PKKO
Vydanie 1.
Rok vydania: 2003
ISBN: 80-968867-0-3
Počet strán: 300
Mäkká väzba
Rozmery: 15.50 x 22.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová kultúra, folklór

Vydané: 2005-02-13
Aktualizované: 2005-02-13