Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Najväčší kanadský žartík sa zrodil v Spojených štátoch

Cardiffský obor

O tom, čo možno považovať za najvydarenejší kanadský žartík, sa dá určite diskutovať donekonečna. Najväčší kanadský žartík je však zaručene iba jeden a dodnes nemá konkurenciu. A to aj napriek tomu, že sa v hlave svojho tvorcu zrodil pred takmer poldruha storočím.

Robotníci, ktorí kopali 16. októbra 1869 v meste Cardiff v štáte New York studňu, narazili na skamenelinu pozostatkov gigantického muža. Upovedomili o tom majiteľa pozemku Williama C. Stubba - Newella. Domnievali sa, že našli ostatky starovekého človeka akejsi zvláštnej rasy. Chýry o objave sa šírili rýchlosťou blesku. Noviny priniesli správu o náleze obra s náležito obrovskými titulkami. O pôvode skameneliny vášnivo diskutovali vedci aj laická verejnosť. Pán Newell nad jamou s obrom postavil ochrannú striešku a pripravil sa na davy zvedavcov. V priebehu prvých dvoch týždňov prišlo asi päťsto ľudí. Za pätnásťminútovú prehliadku vyinkasoval majiteľ farmy pol dolára. Jeho pozemok, dovtedy známy ako Newellova farma, premenovali susedia a návštevníci na Giantville, čiže Obrovu osadu. Stala sa turistickou atrakciou.

V decembri toho istého roku továrnik George Hull, ktorý vlastnil fabriku na výrobu cigár v Binghamptone, oznámil, že Cardiffský obor je vlastne iba žart, alebo inak povedané, akýsi svojrázny experiment, ktorým chcel vyskúšať, či Američania ľahkovážne naletia senzačnej správe o skamenenom obrovi.

Hull sa pre kanadský žartík podujal po rozhovore s kresťanským kňazom o knihe Genezis, ktorá spomína ,,obrov na Zemi". Hull bol zvedavý, či by ľudia, ako napríklad aj onen kňaz, uverili, že na Zemi sa skutočne pohybovali obri, keby sa našli pozostatky, ktoré by ich pripomínali.

Celú akciu si naplánoval v novembri 1868, teda rok predtým, ako obra vykopali robotníci na Newellovom pozemku. Továrnik kúpil obrovský sadrový blok a poslal ho do Chicaga, kde z neho v kamenosochárskej dielni vymodelovali sochu obra, dlhú takmer tri metre. Odtiaľ dal sochu previezť železnicou v obrovskej drevenej debne s nálepkou Pozor!! Vzácny mramor!!! do Cardiffu, kde býval jeho priateľ Newell. Sochu "pochovali" na farmárovom pozemku. A takmer o rok tam priviedli robotníkov so zámerom, aby urobili "senzačný objav".

Socha vyšla továrnika na 2600 dolárov, ale on veril, že peniaze sa mu vrátia... Šou, ktorá trvala tri mesiace mu vyniesla asi 30-tisíc! A to aj napriek tomu, že aj napriek vzrušeným debatám o pôvode obra, seriózni vedci okamžite ohlásili, že ide zrejme len o žart. Hull myslel aj na to, a v snahe predĺžiť platené divadlo, rozchyroval údajne potvrdené posudky vedeckých kapacít o hodnovernosti nálezu.

Cardiffský obor mal taký úspech, že majiteľ prvého úspešného amerického cirkusu P. T. Barnum si zadovážil vlastnú sochu obra - čo bol vlastne akýsi podvod podvodu, a vydal sa s ním na turné. Obaja obri sa nakoniec zišli v New Yorku. Cirkusový obor je dodnes vystavený v michiganskom Mechanickom múzeu. Hullovho obra kúpila Newyorská historická spoločnosť a s nálepkou najväčší kanadský žartík ho premiestila do Farmárskeho múzea v meste Cooperstown v štáte Severná Dakota. Leží v obrovskom stane, a ak ho chcete uvidieť, musíte zaplatiť vstupné. "Cardiffský obor vyvoláva zvodnú ilúziu," napísal o nezvyčajnom exponáte denník Boston Phoenix, "Ešte ako muzeálny exponát vyvoláva obor v divákoch pocity, príznačné po zhliadnutí mystifikácií, pocit, v ktorom zápasí naše hľadanie pravdy s túžbou po zázračnom objave presahujúcom naše doterajšie poznanie."

(ib)

.Pripojte komentár

Vydané: 2005-12-14
Aktualizované: 2005-12-14

Kategórie: Zaujímavosti