Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Švédsko - Malmö - Öresundský most - Öresundsbron - pohľad z pylónu na západ

Webkameru poskytuje: Oresundský most - Oresundsbron: >>

Öresund - severská cesta nad vodou aj pod vodou
Z Dánska do Švédska a späť. Najkratšie, ale určite aj najkrajšie a najzaujímavejšie je to po moste Öresund, ktorý sa klenie nad rovnomennou úžinou oddeľujúcou obe krajiny. Meria približne 8 km. Zo švédskeho pobrežia mieri na umelo vytvorený ostrov Peberholm, ktorý je asi v strede úžiny. Na ostrove most vchádza do podmorského tunela Drogden, ktorý po 4 km ústi na dánskom ostrove Amager. Dopravná linka spája dve veľké metropolitné oblasti - dánske hlavné mesto Kodaň a švédske mesto Malmö.
Výstavba sa začala v roku 1995, most uviedli do prevádzky 1. júla 2000.
Ostrov Peberholm je dlhý 4 km. Dokončili ho v roku 1999. Na jeho výstavbu použili materiál z morského dna a na brehoch ho spevnili kameňom. Za 20 rokov existencie umelého ostrova sa na ňom bez ľudského zásahu zrodila výnimočná flora aj fauna.
Pre osobnú aj nákladnú autodopravu, slúžia na vrchnom poschodí mosta štyri jazdné pruhy. Po moste prejde ročne približne 6 miliónov áut. Na spodnom poschodí sú dve železničné trate, vlaky prevezú ročne asi osem miliónov cestujúcich. Auto prejde celú trasu za desať minút, cesta vlakom z Malmö do Kodane trvá asi polhodinu.
(id)

Predpoveď počasia

Flight radar - živá mapa letov nad regiónom kamery. Kliknite a uvidíte aktuálne lety - info o lete a lietadle: >>

Schovaj Flight radar

ĎALŠIE WEBKAMERY