Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Turistika

Hiking.sk

Túra: Cik-cak túra aprílovým Braniskom a Bachurňou
Vyberieme sa do dvoch malých pohorí na východe Slovenska. Úvod a záver dvojdňovej túry bude patriť známejšiemu Branisku a centrálna časť putovania zas málo známej Bachurni. To všetko v pestrom aprílovom počasí, za jarného kvitnutia ovocných stromov…

Prístrešok: Poľovnícka chata Lešník
Západná časť Muránskej planiny neponúka veľa značených trás a o to menej možnosti na skrytie sa pred nečasom alebo bezpečnejšie strávenie noci. Jednou z možnosti je poľovnícka chata Lešník, ktorá ponúka krytu…

Basecamp: Skalné vyhliadky Čiernej hory, tatranská Svinica, hrebeň Brankova a Bobrí hrad
Do tipov na víkendové túry sme vybrali zaujímavosti pohoria Čierna hora, kde je viacero skalných vyhliadok, ale aj rozľahlé lúky a historické pamiatky. Za túru stojí aj Brankovský vodopád a hrebeň Brankova nad hlavným ťahom z Donovál do Ružomberka. Deti vezmite na rozhľadňu Hniezdo a Bobrí hrad…

Túra: Výstup na vrchol Smrk zo Samčanky
Z obce Hutě (Velký Potok) po modrej značke, ktorá spríjemní túru výhľadmi na Lysú horu. Cesta pokračuje cez Vrchol Smrk, kde sa nachádzajú pôvodné lesy bez zásahu ľudskou rukou. Miestami má les až charakter pralesa. Cesta pokračuje na Polanu a doplnená je výhľadmi na vrchol Kněhyně a Čertův…

Túra: Okolím Krupiny 2: Tesárska roklina, Rykynčice, Dudince a vychádzka cez Vartovku
Mesto Krupina je vďaka svojej polohe v kotline medzi Štiavnickými vrchmi a Krupinskou planinou ideálnym východiskom na výlety do hôr. Počas veľkonočných sviatkov sme sa sem vybrali s naším turistickým klubom a prešli mnohé pozoruhodné miesta v…

Túra: Východnou časťou Wachau
Medzi Melkom a Kremsom rieka Dunaj pretína vysočinu Dunkelsteiner Wald. Vytvorila malebné údolie Wachau, ktoré bolo v roku 2000 zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Je tu množstvo historických pamiatok, ale aj parádne bralá a pekné…

Túra: Jarný okruh cez terchovské osady Marunovci a Šmehýľovci
Nenáročná jarná okružná prechádzka rozkvitnutým okolím terchovských osád od zastávky autobusu Vyšní Repáňovci k osade U Marunov so zvoničkou, krátkym výstupom do sedla Kováčka a návratom z výhľadového hrebeňa na malofatranskú a kysuckú stranu cez osady Šmehýľovci a…

Búda: UNIMO útulňa a rozhľadňa nad Dúbravicou
Prazvláštny objekt, ktorý má funkciu modernej rozhľadne a modernej útulne sa nachádza na strategickom mieste v podhorí západnej časti Poľany, nad dedinkou Dúbravica. A najmä pre tulákov milujúcich netuctové pokojné miesta bude rozhľadňo-útulňa istým miestom zastávky na noc.…

Túra: Z Čierneho Balogu na Zbojská cez Obrubovanec, Kysucu a Klenovský Vepor
Veporské vrchy sú pomerne rozsiahlym pohorím s rôznorodým typom terénu, v ktorom sa nachádza viacero ľudskou rukou vytvorených zaujímavostí. Turista môže zažiť atmosféru lesníckeho skanzenu, krásnych hrebeňových lúk, zastrčených horských usadlostí, tajomných pralesov i divokej rokliny. To…

Správa: Národný park Muránska planina otvoril nový chodník k syslovisku Biele vody
Národný park Muránska planina upravil prístup k populárnemu sysľovisku Biele vody. Od parkoviska v obci sa naň dostanete novou trojkilometrovou prechádzkou cez les alebo turistickým vláčikom, ktorý je zdarma. …

Prístrešok: Kolkáreň Drienčany
V okolí Teplého Vrchu, okrem plateného ubytovania, chýba možnosť na strávenie noci počas prechodu lokality v srdci Revúckej vrchoviny a severnej časti Juhoslovenskej nížiny. Preto znalosť altánku na strategickom mieste v Drienčanoch naisto…

Basecamp: Jaskyne Kremenie a Brložná diera, rozhľadne, Ondrašovské skaly a cyklovýlet Turcom
Vyberte sa s deťmi na rozhľadňu Lažtek, Čertovu skalu a jaskyňu Kremenie pri Banskej Bystrici, alebo do jaskyne Brložná diera a rozhľadňu na Malom Ľubíne v Strážovských vrchoch. Hneď dva tipy vás privedú na Ondrašovské skaly, odkiaľ sa dá pokračovať na Zniev. Na bicykli môžete prejsť…

Túra: Okruh sviežozelenou jarnou Burdou
Najmenšie slovenské pohorie - Burda, ležiace pri sútoku významných riek Ipľa, Hrona a Dunaja navštívime začiatkom druhej aprílovej dekády. Po extrémne slabej a teplej zime je pohorie krásne zelené a svieže, čo láka stále väčší počet návštevníkov spoznávajúcich našu krajinu. Poďme spolu…

Túra: Okolím Krupiny - 1. Neznáme chodníčky Štiavnických vrchov
Mesto Krupina je vďaka svojej polohe v kotline medzi Štiavnickými vrchmi a Krupinskou planinou ideálnym východiskom na výlety do hôr. Počas veľkonočných sviatkov sme sa sem vybrali s naším turistickým klubom a prešli mnohé pozoruhodné miesta v…

Ferrata: Via ferrata Megyer-hegy v skalách priamo nad jazerom na Zemplíne
Na Zemplíne, kúsok od slovensko-maďarských hradníc je malebné jazero so skalami, ktoré vystupujú priamo z vody. Na nich je séria kratších zaistených ciest. Vybral som sa ju vyskúšať. Odviezol som sa osobným vlakom z Košíc do Slovenského Nového mesta a pokračoval na biku samostatnou cyklotrasou…

Túra: Hláska na Kramárskom vrchu
Ideme hľadať takmer neznámu protitureckú hlásku niekde v najjužnejšom výbežku Štiavnických vrchov, uprostred lesov, ku ktorej nevedie žiadna cesta, nieto ešte turistický…

Prístrešok: Veličova kopanica pod Valingou
Na miestnych značkách západného Podpoľania sa veľa turistov nenachodí, a to aj napriek tomu, že je to malebná oblasť. Ale keď už sem niekto zavíta a chce stráviť noc, tak s možnosťami je to slabé. Preto znalosť krytého miesta môže napomôcť pri naplánovaní viacdňovej…

Túra: Pešo zo Štúrova k Egejskému moru 1: Maďarsko
Prvá časť prechodu Balkánskym polostrovom zo slovenského mesta Štúrovo až k pobrežiu Egejského mora. V úvodnej časti bude cesta viesť cez málo známe a nízke kopčeky západného Maďarska. To, čo im chýba na výške, vynahradia pekné výhľady a zaujímavé skalné útvary. Príjemnou zastávkou…

Búda: Chatrč pod Hrádkom
Na lokálnych trasách západným Podpoľaním veľa možností na skrytie sa niet. Ale iste poteší znalosť búdy pod Hrádkom, ktorá by mohla poslúžiť nielen ako úkryt pred dažďom, ale aj ako miesto na plánované strávenie…

Basecamp: Najvyšší bod Pienin, jarný Vápeč, hrebeň Malej Fatry a výhľadová Martalúzka
V tomto vydaní basecampu sme vybrali atraktívne túry na Martalúzku neďaleko Kráľovej hole, okruh slovenskou aj poľskou časťou Pienin s výstupom na najvyšší vrchol, netradičnú trasu na hrebeň Malej Fatry, Klauzy v Slovenskom raji aj Vápeč v sviežich jarných farbách. Deti môžete vziať do…

PlanetSlovakia.sk

Pútnické miesto Litmanová na Hore Zvir

Litmanová je známe pútnické miesto, nachádzajúce sa v v blízkosti rovnomennej obce na severovýchode Slovenska neďaleko Starej Ľubovne. Púte sa konajú na Hore Zvir, ktorá je od uvedenej dediny vzdialená asi 3,5 km, pričom je potrebné vystúpiť do výšky 820 m n. m.

Červený kláštor – národná kultúrna pamiatka

Objekt Červeného kláštora sa nachádza v rovnomennej obci v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska v tesnej blízkosti poľských hraníc. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je právom turisticky veľmi atraktívna. História tohto kartuziánskeho kláštora siaha až do začiatku 14. storočia.

Harmanecká jaskyňa – čerešnička medzi slovenským jaskyňami

Harmanecká jaskyňa je nádhernou vápencovou jaskyňou nachádzajúcou sa na strednom Slovensku. Presnejšie v Harmaneckej doline, približne 1 km od Dolného Harmanca v smere na Turčianske Teplice.

Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) - Vysoké Tatry

Chata pri Zelenom plese, ktorá je známa aj pod názvom „Brnčalka“ podľa horolezeckého inštruktora Alberta Brnčala bola vybudovaná v nadmorskej výške 1551 m v Doline Zeleného plesa na brehu jazera s rovnakým názvom. Tento objekt patrí k veľmi populárnym tatranským chatám s dlhou históriou. Patrí k najobľúbenejším cieľom tatranských túr. Chata je otvorená celoročne a má stály personál.

Pezinská Baba - horský priechod v Malých Karpatoch s lyžiarskym strediskom

Na pohľad vcelku obyčajné horské sedlo Pezinská Baba vo výške 527m, sústreďuje viaceré dôležité body. V prvom rade ide o dôležitý horský priechod - prepojenie južnej a severnej strany Malých Karpát. Taktiež je to, síce malé, no veľmi populárne lyžiarske stredisko na západnom Slovensku.

Oravská priehrada – najväčšia vodná nádrž Slovenska

Oravská priehrada sa nachádza na severe Slovenska v blízkosti miest Námestovo, Tvrdošín a Trstená. Rozlohou až 35 km2 a objemom 375,5 mil. m3 je najväčšou priehradou Slovenska. Obrovská vodná plocha, ktorá vznikla na sútoku riek Biela a Čierna Orava, je zároveň ideálnym miestom na trávenie voľného času. Okrem klasických vodných radovánok, ako je kúpanie, windsurfing, člnkovanie si tu užijete aj rybárčenie a pekné táborenie pri vode v tunjaších kempoch.

Trojhraničné body Slovenska (trojmedzia)

Ak ste fanúšikmi geografie a bavia vás netradičné miesta, čo takto navštíviť všetky trojhraničné body na Slovensku? Jedná sa o takzvané trojštátia, alebo trojmedzia, kde ste v podstate naraz v troch štátoch súčasne. Samozrejme, nie vždy je to možné, najmä ak sa trojhraničný bod nachádza uprostred rieky.

Slovenský raj - tipy na výlet a zaujímavosti

V tomto článku by sme radi poskytli prehľad miest, ktoré sme mali možnosť v Slovenskom raji navštíviť a ktoré nás zaujali. Slovenský raj má čo ponúknuť a cieľov na túru je tu neúrekom. Všeobecne možno povedať, že ide charakterovo o veľmi jedinečnú oblasť. Turistika na tomto mieste má svoje špecifiká a špeciálne pravidlá.

Poznáte Horné Kysuce?

Kysuce sú región na severozápadnom Slovensku, v Žilinskom kraji. Neformálne sa delia na podcelky Horné, Stredné a Dolné Kysuce. V tomto článku sa zameriame na Horné Kysuce, ktoré sa vyznačujú množstvom turistických atrakcií, ale tiež aj prírodných a kultúrnych pamiatok. Za poslednú dobu ich tu pribudlo veľké množstvo. Predstavíme si tu vybrané objekty, ktoré sú prístupné aj hromadnou dopravou a o ktorých sa viac informácií dozviete vo videách, ktorú sú tiež súčasťou článku.

5 tipov na turistiku pre rybárov

Ak hľadáte miesta, kde by ste mohli spojiť lásku k rybárčeniu s pohodovou turistikou, prinášame vám 5 tipov na jednoduché turistické trasy, ktoré sú ako stvorené pre rybárov.

4 veci, ktoré treba zvážiť pri výbere pánskej trekingovej obuvi

Pre každého vášnivého turistu alebo milovníka outdoorovej aktivity je výber vhodnej trekingovej obuvi rozhodujúcim faktorom, ktorý môže ovplyvniť celkový zážitok z výletu na hory. Kvalitná a pohodlná trekingová obuv zabezpečí nielen komfort počas dlhých prechádzok, ale aj ochranu pred náročným terénom a nepriaznivými poveternostnými podmienkami. V tomto článku sa pozrieme na štyri kľúčové faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere pánskej trekingovej obuvi.

Kláštorisko – tip na ľahšiu túru v Slovenskom raji

Kláštorisko predstavuje peknú horskú lúku, obkolesenú lesom s atraktivitou v podobe ruiny starobylého kartuziánskeho kláštora z 13. storočia. Nachádza sa v srdci severnej časti Slovenského raja vo výške takmer 800 m n. m.

Ferrata HZS Kyseľ – vzdušná prechádzka v Slovenskom raji

Ferrata HZS Kyseľ je trvalo zaistenou cestou v rokline Kyseľ v Národnom parku Slovenský raj. Radíme ju k najlákavejším atraktivitám v tejto oblasti. Je tomu tak najmä preto, že zaujímavým spôsobom pomohla sprístupniť 4 desaťročia uzatvorenú roklinu.

Suchá Belá - ľahko dostupný klenot Slovenského raja

Suchá Belá je roklinou nachádzajúcou sa v severozápadnej časti Slovenského raja v blízkosti Podleska. Patrí k turistickej klasike v uvedenom národnom parku. K výhodám pri návšteve tejto tiesňavy patrí najmä krátky čas prístupu na jej začiatok. Do tiesňavy vstupujete v zásade takmer priamo v Podleska. A rovnako hneď od začiatku môžete obdivovať prírodné atraktivity tohto miesta.

Roklina Piecky – rebríkový test psychiky v Slovenskom raji

Roklina Piecky patrí medzi rokliny Slovenského raja. Je o niečo menej nápadná, keďže sa nachádza skrytá trošku mimo hlavných centier tohto národného parku ako je Podlesok, Čingov, alebo Palcmanská Maša. Vstup do nej sa nachádza na severozápadnej strane uvedeného národného parku. Na začiatok túry môžeme vyraziť z parkoviska v lokalite Píla.

Roklina Malý Kyseľ - Slovenský raj

Roklina Malý Kyseľ patrí ku kratším tiesňavám Slovenského raja. Patrí k tým, ktoré sú ukryté v srdci jeho severnej časti, takže prístup k nej je trošku dlhší. Roklina má dĺžku 2,2 km a jej samotný prechod vám zaberie okolo hodinky času. Nastúpate pri tom 220 výškových metrov. Záleží v akých podmienkach bude, a aj od toho koľko budete fotiť. Turistovi totiž má čo ponúknuť. Okrem jedinečnej prírody, charakteristickej pre všetky tunajšie rokliny sú to predovšetkým Malý a Machový vodopád.

Jazero Blajzloch v Slovenskom raji - tip na výlet pre pohodlných a romantikov

Jazero Blajzloch je menšia vodná nádrž situovaná na západnom okraji Slovenského raja, južne od Podleska v úvode Štvrtockej doliny, známej aj ako dolina Blajzloch. Je to atraktivita, ktorá poteší každého romantika a tých, ktorým sa nechce veľmi namáhať na ťažkých túrach a radi by si tiež pozreli niečo pekné v Slovenskom raji.

5 tipov pre tých, čo sa rozhodnú pre zoskok s padákom

Vyzerá to tak, že ste sa odhodlali na jeden z najintenzívnejších zážitkov vo vašom živote. Pri tandemovom zoskoku totiž zažijete skok z výšky niekoľkých kilometrov, voľný pád rýchlosťou až 200 km/h aj parašutistické plachtenie s vetrom o preteky. Motýle v bruchu? Inak by to ani nešlo! Prečítajte si, ako sa na svoj veľký deň pripraviť, príliš sa nestresovať a ako si to celé čo najviac užiť.    

Základy zimnej obuvi – váš sprievodca výberom najlepších pánskych topánok na zimnú turistiku

Zima predstavuje unikátny pohľad na prírodu, ktorá je zväčša v tvrdom spánku a očakáva príchod jari. Biele vrcholky hôr, vŕzgajúci sneh pod nohami či cencúle visiace zo striech horských chát. Ak sa aj vy tešíte na túto scenériu v prírode, naplánujte si trasu a užite si zimu naplno. Predtým sa však dôkladne oblečte a obujte. S výberom pánskej obuvi na zimnú turistiku vám radi pomôžeme v tomto článku.

Kláštorská roklina v Slovenskom raji z Podleska cez Prielom Hornádu

Kláštorská roklina je tiesňavou Slovenského raja. Nachádza sa v jeho severnej časti. Patrí ku kratším roklinám. Jej prechod predstavuje 1 km dlhú trasu s 220 metrami stúpania. Charakterizuje ju viacero skalných stupňov s peknými vodopádmi. Obdivovať tu môžete Dúhový, Machový a Strakov vodopád. Na začiatok tejto jednosmernej tiesňavy sa môžete dostať viacerými chodníčkami. K najzaujímavejším prístupovým trasám patrí populárne riečne údolie Prielom Hornádu.

Stratenský kaňon v Slovenskom raji – tip na výlet s deťmi

Stratenský kaňon je tiesňava v južnej časti Slovenského raja. Táto tiesňava bola vytvorená dlhodobou eróziou rieky Hnilec. Ako naznačuje názov nachádza sa na západ od obce Stratená. Stratenským kaňonom vedie i náučný chodník. Svojou dĺžkou približne 1km, takmer bez prevýšenia a asfaltovým chodníkom je ideálnym miestom na krátku prechádzku hoci aj s kočíkom.

Mestská veža v Brezne

Azda najvýraznejšou atraktivitou centra Brezna je Mestská veža. Ide o dosť mohutnú stavbu s múrmi hrubými až 2 m a výškou 31 m. Veža má celkovo 5 podlaží, z ktorých na prvom sa nachádza infocentrum a kaviareň. Stavať ju začali v roku 1830 a dnes vďaka čerstvej rekonštrukcii, ktorá trvala 5 rokov, láka návštevníkov na prehliadku svojho zaujímavého interiéru, ako aj na výhľady na mesto.

Náučným chodníkom zbojníka Jakuba Surovca zo sedla Zbojská

Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca sa nachádza neďaleko sedla Zbojská na západnom okraji Muránskej Planiny. Dostanete sa sem po ceste medzi Breznom a Tisovcom. Chodníček predstavuje turisticky atraktívny prechod tiesňavou po kramliach a oceľových lanách. Aj keď je technicky mierne náročný, zvládne ho i aktívnejší dôchodca, alebo dieťa.

Bez vody to nepôjde. Koľko tekutín si vziať so sebou na turistiku?

Voda. Životodarná tekutina, ktorú potrebujeme neustále. Doma, v práci a na turistike dvojnásobne. Niektorí turisti však na pitný režim nekladú dostatočný dôraz. Často so sebou berú príliš málo alebo naopak nadmerne veľa vody. Oba extrémy sú zlé. Poďme si teda povedať, ako sa im vyhnúť.

5 najkrajších ciest na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť

Ako sa hovorí, cesta je cieľ. Pri výletoch po Slovensku platí tento známy výrok dvojnásobne. Na našom území totiž máme množstvo nádherných ciest, ktoré ocenia ako milovníci šoférovania, tak aj spolujazdci. Na ktoré konkrétne sa oplatí zavítať, ak si chcete dopriať nezabudnuteľný zážitok?

Červené vrchy cez Kasprov vrch – hrebeňom najvýchodnejšej časti Západných Tatier

Azda možno povedať, že hrebeň Červených vrchov nepatrí medzi najvyhlásenejšie hrebeňovky medzi slovenskými turistami, čo je však škoda, pretože ide o jednu z najmagickejších oblastí Tatier. Tento pekný vysokohorský kút na pomedzí Slovenska a Poľska patrí k tomu najkrajšiemu, čo tunajšie turistické možnosti ponúkajú. Červené vrchy (poľ. Czerwone Wierchy) tvoria najvýchodnejšiu časť hlavného hrebeňa Západných Tatier. Názov Červeným vrchom prischol vďaka rastline sítine trojklanej (Juncus trifidus), ktorá sa tu behom leta smerom k jeseni postupne sfarbuje do červenohneda.

Chata generála M. R. Štefánika z Trangošky - tip na výlet s deťmi

Chata generála M. R. Štefánika, nazývaná bežne aj Štefánička, sa nachádza v Nízkych Tatrách na východných svahoch Ďumbiera v nadmorskej výške 1740 m n. m. Patrí k najvyhľadávanejším vysokohorským chatám na Slovensku.

Tipy na výber turistického oblečenia pre deti

Výber správneho oblečenia a obuvi sa výrazne podpisuje pod celkový zážitok detí z turistiky. Jednoducho povedané, detské turistické oblečenie totiž môže zvýšiť pravdepodobnosť, že vašim deťom sa bude turistika páčiť a že budú chcieť tráviť viac času objavovaním krásnej prírody.

Siná zo Srdiečka hrebeňom Bôru - Nízke Tatry

Siná (1560 m n. m.) je vrchol severného výbežku Nízkych Tatier v oblasti Ďumbierskych Nízkych Tatier. Ako jemne zelený drahokam sa podmanivo týči nad modrou hladinou Liptovskej Mary. Zelenkavý nádych spôsobujú jej strmé, trávnaté stráne.

Skala lásky pri Chvatimechu – tip pre zamilovaných i priaznivcov výhľadov

Skala lásky sa nachádza na Pohroní, neďaleko Podbrezovej, pri Chvatimechu. Skala je celkom ukrytá v lese. Toto tajuplné miesto s romantickým názvom spoznáte aj podľa Kaplnky sv. Antona Paduánskeho, ktorá sa vyníma nad riekou Hron kúsok za Podbrezovou smerom na Brezno.

Kasprov vrch Tichou dolinou z Podbanského na bicykli a pešo

Kasprov vrch 1987 m n. m. (poľ. Kasprowy Wierch) je vrcholom v najvýchodnejšej časti Západných Tatier. Nachádza sa tesne pri hranici s Vysokými Tatrami, presnejšie v blízkosti Ľaliového sedla. Leží na hranici Slovenska a Poľska, z ktorého naň vedie populárna lanovka.

Kráľova hoľa na bicykli zo Šumiaca

Kráľova hoľa, dobre známy kopec v centre Slovenska, na východe Nízkych Tatier, sa často označuje ako kopec s najlepšími výhľadmi na Slovensku. Tie sú kruhové a skutočne riadne ďaleké, takže za vhodných podmienok z tohto kopca uvidíte i veľmi vzdialené vrcholy v zahraničí. Výhodou Kráľovej hole je, že ponúka možnosť dopraviť sa za týmito výhľadmi i bicyklom, ba dokonca elektrobicyklom, ktorý si môžete požičať priamo pod kopcom, v Šumiaci.

Dovolenka na Slovensku: Aké miesta navštíviť?

Rozmýšľate nad tým, že tento rok budete dovolenkovať na Slovensku? Nezáleží na tom, či preferujete oddychové dovolenky plné relaxu, alebo patríte k milovníkom dobrodružstva, adrenalínu a športu. Na svoje si príde jednoducho každý. Prinášame vám tipy na najzaujímavejšie miesta, ktoré stoja za návštevu.

Akú desiatu si pripraviť na poriadnu túru?

Vyrážate na výlet a riešite, čo si vziať so sebou za jedlo? Poradíme vám, aké potraviny sú na výlety vhodné. Možnosti sú našťastie pomerne široké.

Výstup do sedla Prielom vo Vysokých Tatrách

Sedlo Prielom (2290 m n. m.) je sedlo vo Vysokých Tatrách prepájajúce Litvorovú a Veľkú Studenú dolinu. Presnejšie, vďaka sieti turistických chodníkov, umožňuje prechod z Bielovodskej a Velickej doliny do Veľkej Studenej doliny a naopak. Sedlo Prielom je priestorovo dosť obmedzená plošinka zovretá strmými stenami Divej veže a Východnej Vysokej.

Túra do Priečneho sedla vo Vysokých Tatrách

Priečne sedlo (2352 m n. m.) patrí k najväčším magnetom pre pokročilejších turistov vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa medzi Širokou a Priečnou vežou. Výstup do tohto sedla od Téryho chaty predstavuje exponovaný terén, ktorý nie je vhodný pre každého. Neraz sa tu prekvapení návštevníci doslova zaseknú a nevedia sa pohnúť ani hore ani dole.

Biely kríž - obľúbená (cyklo)turistická križovatka v Malých Karpatoch

Biely kríž predstavuje lúku v Malých Karpatoch nad Račou, ktorá je križovatkou viacerých turistických chodníkov a cyklotrás priamo na hlavnom hrebeni spomínaného pohoria. Je to veľmi obľúbené miesto relaxu obyvateľov Bratislavy.

Zimný výstup na Veľkú Chochuľu

Veľká Chochuľa (1753 m n. m.) je vrcholom v najzápadnejšom cípe Nízkych Tatier. V tejto časti hlavného hrebeňa je najvyšším vrchom a je tak zároveň výborným vyhliadkovým bodom. Nachádza sa uprostred trojuholníka Donovaly, Jasenie, Liptovská Lúžna.

Ohrievač fliaš – nevyhnutný pomocník nielen na cesty s deťmi

Pre rodičov s čerstvým prírastkom do rodiny nevyhnutnosť, pre turistov či nadšených cestovateľov zase zaujímavá možnosť. Ohrievač fliaš predstavuje užitočného pomocníka do domácnosti, ale napríklad aj na cesty, a to nielen s deťmi. Moderné ohrievače fliaš disponujú aj ďalšími funkciami, ktoré sú zaujímavé aj pre bezdetné partie, napríklad na chatách či turistike.

Tomášovský výhľad – kultová vyhliadka v Slovenskom raji

Tomášovský výhľad (667 m n. m.) v Slovenskom raji patrí k absolútnym kultovkám turistiky na Slovensku. Tento vrchol, alebo presnejšie prírodná vyhliadka na okraji podmanivého skalného brala sa nachádza v severnej časti pohoria Slovenský raj. Ročne ju navštívi nepreberné množstvo turistov. Okrem jedinečnosti výhľadu, prírodnej kompozície celej oblasti vysokej návštevnosti v nemalej miere vďačí tiež relatívne rýchlej dostupnosti.

3 dôležité veci, ktoré treba zvážiť pri výbere cestovného batohu

Chystáte sa na krátky výlet alebo dlhšiu dovolenku a potrebujete kvalitný a dostatočne veľký cestovný batoh? Pri výbere dámskeho ruksaku na výlety je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Toto je pár tipov, na čo myslieť pri kúpe cestovného batohu.

Trosky lietadla Heinkel He 111 pod vrcholom Vysokej

Vrak lietadla Heinkel He 111 pod vrcholom Vysokej možno zaradiť medzi najzaujímavejšie kuriozity v oblasti Bratislavy a Malých Karpát. Nachádza sa tesne pod vrcholom malokarpatskej sedemstovky Vysoká, na hranici rezervácie Vysoká. Zároveň zvyšky tohto veľmi dobre známeho nemeckého lietadla z obdobia druhej svetovej vojny vytvárajú časť mozaiky dokumentujúcej prítomnosť Luftwaffe na území Slovenska.

Vápeč – fotogenický vrchol v Strážovských vrchoch

Vápeč s výškou 955 m n. m. sa nachádza v Strážovských vrchoch. Vrchol charakterizuje výrazná skalná špička, podľa ktorej ho ľahko spoznáte už z diaľky. Vápeč zďaleka nepatrí k najvyšším na Slovensku, no vďaka svojej polohe, v jednom z najfotogenickejších pohorí krajiny, patrí k veľmi obľúbeným.

3 tipy na výber perfektnej turistickej obuvi pre ženy

Patríte medzi aktívne turistky alebo len potrebujete vhodnú obuv na príležitostnú turistiku? Vybrať si kvalitnú turistickú obuv je alfou a omegou. Okrem pohodlia vám kvalitná dámska turistická obuv môže pomôcť predísť rôznym zdravotným komplikáciám na turistike. Vyberte si top dámsku turistickú obuv do každého terénu. Toto sú 3 tipy, ako na to.

Výstup na Vlčinec v Strážovských vrchoch

Kopec Vlčinec (687 m n. m) sa nachádza v oblasti Strážovských vrchov nad obcami Horná Poruba a Iliavka. Predstavuje absolútne nenápadný vrchol, ktorý sme si všimli až počas výstupu na protiľahlý, oveľa známejší vyhliadkový vrchol Vápeč. Napokon sme sa rozhodli počas jedného dňa, vrámci jedného záťahu preskúmať i Vlčinec, ktorý napriek nižšej nadmorskej výške vôbec nesklamal. Práve naopak, ukázal sa veľmi zaujímavým čo sa týka výhľadov práve na údolie a kopce v okolí Hornej Poruby. Ako sme zistili, zrejme z tohto dôvodu je veľmi populárny medzi znalými turistami, pretože tých sme tu v daný víkend stretli viac ako na samotnom Vápeči.

MTB: Python trail - Veľká Javorina na bicykli

Jeden z najvýznamnejších kopcov na západe Slovenska azda veľmi predstavovať netreba. Veľká Javorina sa nachádza na hraniciach Česka a Slovenska a meria bezmála tisíc metrov. Python trail je súčasťou tohto horstva. Ide o krásny singletrack, úzky cyklochodníček, ktorý ako sa ako stuha vinie jeho úbočiami. Veľká Javorina tak ponúka zaujímavú kombináciu hodnotného vrchárskeho cyklovýšľapu a následného zjazdu divočinou, pri ktorom budete doslova pohltení tamojšou prírodou. Tá je na Veľkej Javorine vskutku čarovná. Pri jazde Python trailom sa jej priam budete dotýkať. Tento cyklovýlet je super jednodňovkou, ktorá poteší srdce každého bajkera.

MTB: Hrebeňovka Považského Inovca na bicykli

Cyklohrebeňovka pohoria Považský Inovec predstavuje cyklotrasu vedúcu z Trenčína až do Hlohovca, takmer identicky s turistickou hrebeňovou trasou. Ide o náročné cyklo-minidobrodružstvo v krásnej prírode s výhodou veľmi dobrej dostupnosti. Prístup k cyklotrase je totiž priam ideálny vďaka praktickej možnosti dopravy rýchlikmi.

MTB: Štefánikova cyklomagistrála – cykloprechod hrebeňa Malých Karpát

Štefánikova cyklomagistrála predstavuje stokilometrový cykloprechod oblasťou hlavného hrebeňa Malých Karpát. Symbolicky spája rodisko veľmi významnej slovenskej osobnosti – Milana Rastislava Štefánika, ktoré sa nachádza v Košariskách, s bratislavským Kamzíkom, neďaleko ktorého zomrel pri tragickej leteckej nehode.

Výstup na Tri Koruny v Pieninách

Výstup na Tri Koruny s výškou 982 m patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete v oblasti Pienin podniknúť. Nie je tomu až tak dávno, čo táto túra zo Slovenska nebola možná. Tri Koruny totiž ležia tesne za slovensko-poľskou hranicou. Jej prechod v minulosti nebol vôbec bežný, tak ako je tomu dnes, keď postačí pohodlne prekročiť lávku pre peších a tento vrchol máte v krátkom čase na dosah.

Cestovanie po Slovensku – aké miesta sa oplatí navštíviť?

Letnú dovolenku nemusíte vždy nevyhnutne tráviť na zahraničných preplnených plážach. Niekedy je lepšie a jednoduchšie preskúmať našu vlastnú krajinu a objaviť miesta, za ktorými k nám chodia ľudia z celého sveta. Slovensko je stále pomerne neobjavenou destináciou v strednej Európe, ktorú zatieňujú jej svetovo obľúbení susedia ako Česko, Rakúsko, či Maďarsko. Prečo sa ale oplatí zostať toto leto doma? Predstavíme vám miesta na Slovensku, z ktorých sa vám nebude chcieť odísť.

Zagurami

Ferratový okruh Monte Zermula plný vojenskej histórie
Zážitková ferrata na talianskej strane Karnských Álp je vhodná aj pre začiatočníkov a spojená s históriou 1. svetovej vojny.

Sedem predpokladov úspechu na zimnej Haute Route
Čakajte náročný týždeň vo vysokej nadmorskej výške. S ťažkým batohom, nedostatkom spánku a skorým vstávaním. Nečakajte extrémne zjazdy. A takisto nečakajte, že vás nezlomia emócie. Zlomia vás.

Tisíc ľahších ciest na Hohe Wande (Recenzia)
V minulom vydaní bolo ciest 750, takže evidentne čo-to pribudlo. Sprievodca obsahuje predovšetkým viacdĺžkové cesty. Okrem sektorov v hlavnom (južnom) skalnom útese pokrýva aj zopár skaliek v okolí.

Jarná skialpovačka na ľadovcoch Pitztalu
Skialpovú sezónu sme sa tento rok rozhodli uzavrieť v Alpách výstupom na druhý najvyšší vrchol Rakúska, Wildspitze (3768 m) a alpského menovca himalájskej K2 (3253 m).

Skončil sa 24. ročník festivalu Hory a mesto
Intenzívny týždeň plný filmov, diskusií, výstav, prednášok a v neposlednom rade veľkého množstva zážitkov. Taký bol tohtoročný festival Hory a mesto, ktorý sa uskutočnil 9. - 13. apríla 2024 v Bratislave.

Caminito del Rey. ¡Muy espectacular!
Prechod cez Caminito del Rey už nie je dobrodružstvo ako v časoch, keď sa tam nelegálne chodilo liezť po zvyškoch storočných lávok. Napriek tomu stále platí: tento monument interakcie človeka s prírodou treba zažiť.

Rakúske skalky: Lezecká oblasť Roter Ofen pri Viedni
Pomerne nová lezecká oblasť v opustenom vápencovom lome nad dedinou Hinterbrühl, kúsok za hranicami rakúskeho hlavného mesta. Vďaka južnej orientácii je mimoriadne vhodná na lezenie v zimnom období.

Trinásť zázračných ciest vo Vysokých Tatrách
Pred desiatimi rokmi sme začali vo Vysokých Tatrách robiť nové, bezpečnejšie horolezecké cesty. Naše dielo sa rodilo pomaly, ale systematicky. Dnes sú Tatry bohatšie o trinásť ciest.

Slnečný Volí chrbát a hmla v Satanovom žľabe
Klasická tatranská skialpová túra z Popradského plesa do Mengusovskej doliny. Najskôr pohodovo na Volí chrbát, potom sa doraziť v Satanovom žľabe.

Dokáže nejaká aktivita vyvolať také vzrušenie ako lezenie?
[Sponzorovaný článok] Lezenie je aktivita, ktorá v sebe spája fyzickú námahu, mentálnu výzvu a adrenalín, čo ju robí jedinečnou pre mnohých nadšencov. Avšak existujú aj iné aktivity, ktoré ponúkajú podobné vzrušenie.

Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hrdlo Hornádu v Slovenskom raji
Malá, ale milá lezecká oblasť s krásnou lúčkou a Hornádom tečúcim popod skalu. Cesty sú perfektne odistené cesty a prístup od za štvrť hodiny. Keď natrafíš na správneho mýtnika, ani vstupné do Raja nemusíš platiť.

Lavínový batoh Mammut Tour 40 (Recenzia)
Ak už doma máš niektorý z menších lavínových batohov s vyberateľným systémom Mammut RAS 3.0, tak toto je ideálny doplnok na viacdenné lyžiarske prechody.