Po dlhych piatich rokoch od vyjdenia prveho dielu Slovnika sucasneho slovenskeho jazyka bol v utorok 10. maja uvedeny jeho druhy diel, ktory pokryva hesla od H po L. Za druhym dielom slovnika je kus prace velkeho kolektivu jazykovedcov. Ak niekto nevie, co obsahuje takyto slovnik, tak ide o vyklad slov, zjednodusene povedane, co ktore slovo znamena. Ak ma viac vyznamov, tak ich je tam viac uvedenych. Zhromazdit, vybrat, popisat 25418 heslovych slov nie je ani lahke, ani malo pracne. (Viac faktickych informacii k slovniku je uvedenych v nasom online obchode.)
Na tlacovej besede venovanej vydaniu slovnika odznelo napriklad: "Nas slovnik nie je kabinet kuriozit, my vyberame typicke a casto pouzivane slova... Usilujeme sa odrazit co najsirsiu lexiku slovenciny.... Slovnik treba vediet citat, rozumiet mu.... Nehovorime jednotlivym slovam ostre nie - ano." V porovnani s prvym dielom ma tento slovnik ovela viac gramatickych informacii o jednotlivych vyrazoch, je z hladiska morfologie silnejsi.
Vyjdeniu slovnika predchadzal komentovany rozhovor s jednou z autoriek v denniku Pravda. Tam sa objavil v suvislosti so slangovo-hovorovym slovom haluz vyklad "sprostost". Zaujalo ma, ako to v slovniku vlastne je. Slangova haluz sa zvykne viac pouzivat na oznacenie niecoho pozitivne vynimocneho, uzasneho, a menej casto ako znevazujuce slovo. Slovnik zaznamenava oba vyznamy slangovej haluze, a samozrejme je tam aj povodna haluz - konar.
Vzhladom na to, ze take dielo, ako je tento slovnik, nevychadza na Slovensku casto, mozno ho za pomoci jeho obsahu oznacit za uzasnu haluz.
Slovnik sucasneho slovenskeho jazyka
Published: 2011-05-10
Updated: 2011-05-10
Categories: - Languages, Translations