Podmorske akvarium je vseobecne znamy pojem. Ale podriecne, pripadne podvodne akvarium? - To znie velmi cudne. A predsa cosi take existuje. Priblizne 35 kilometrov od Bratislavy, v rakuskom mestecku Orth an der Donau, sa nachadza pozorovatelna umiestnena pod hladinou stareho dunajskeho ramena. Je sucasttou vystavy venovanej rakuskemu narodnemu parku Dunajske luhy (Donau Auen).
Expozicia je sustredena v zamku Orth a na otrovceku za zamkom. Je otvorena od prveho jarneho dna - 21. marca az do 1. novembra. Pre slovenskych navstevnikov tu niekolkokrat pocas sezony poriadaju slovenske dni s vykladom v slovencine.
Zamok, ktory je takmer v strede obce, ziari novotou. Povodne stredoveka stavba presla pred niekolkymi rokmi rozsiahlou rekonstrukciou a teraz je sidlom Centra Narodneho parku Dunajske luhy a mestskeho muzea. Okrem ludi zamestnanych v oboch instituciach mal zamok v case nasej navstevy uz vyse desat rokov staleho obyvatela - bociana, ktory navzdory zvyklostiam svojho stahovaveho druhu trvalo byval v hniezde na komine jednej zo zamockych vezi.
Zo strechy nan mieri kamera, ktora zaznamenava jeho rodinny zivot, pretoze medzicasom sa tu udomacnila aj bocianova partnerka a kazdorocne na jar spolu odchovaju niekolko potomkov. V aprili 2009, v case nasej navstevy, sa v hniezde uz skveli biele vajcia. Ctihodny pan bocian kameru prepaci, strata sukromia je cena, ktorou plati namiesto najomneho a za prikrmovanie pocas zimnych mesiacov.
O zámku sa hovorí, že je bránou do dunajských luhov a nie je to iba marketingový slogan. Za zámkom je naozaj bránička, ktorou sa vstupuje do voľnej prírody. Predtým, ako sme sa k nej dostali, sme však vystúpili na prvé zámocké poschodie a prezreli sme si výstavu o národnom parku. Stojí za to vidieť ju. Nielen pre informácie o národnom parku, jeho prírode, histórii a o tom, čo všetko sa dá v parku vidieť a robiť, ale predovšetkým pre nápaditosť a hravosť, s ktorou sa stretnete v každej miestnosti. Tvorcovia expozícií zjavne nemajú radi unudených návštevníkov a preto im pripravili prekvapenia. Pre slovenských návštevníkov môže byť od polovice mája 2009 milým prekvapením aj zvukový sprievod výstavou v slovenčine. Zatiaľ sú k dispozícii bezplatné slovenské brožúrky.
Výstava sa začína v barokovom divadle. Na scéne sa chichoce faun. Chichot znie z reproduktorov, faun je namaľovaný na kulise, tak ako lesy, zvieratá, vtáky, Dunaj. Lužné divadlo má pohyblivé kulisy, ktoré vyťahuje sprievodca (alebo aj každý, kto sa chce zapojiť do hry). Menia sa postupne, keď sa v štyroch dejstvách mení krajina. Zvuková nahrávka zoznámi návštevníkov s príbehom dunajských luhov - rozpráva ho otec synovi na prechádzke lesmi.
V dalsej miestnosti bezi video, v ktorom sa okrem ineho dozviete, ze narodny park vznikol po protestoch ochrancov prirody proti planom vybudovat pri Hainburgu vodnu elektraren, a do tretice - v tretej komnate - vas caka nieco, co na prvy pohlad pripomina prazdny bazen. Ibaze nema obycajne dno - ale dno s mapou. Je to letecka mapa celeho uzemia narodneho parku - od predmestia Viedne az po Bratislavu v podrobnej mierke 1:8900. Do mapoveho "bazena" sa da vstupit - ale iba v pripravenych plstenych papuciach. Zo stien "bazena" nas sprievodca vytahuje zasuvky, v ktorych su velke lupy. Vdaka nim sa daju priblizit zakutia dunajskych ramien, ale ako hovori sprievodca, niektori navstevnici si vraj na mape nasli aj zahradku svojho domu. S mapou sa da vselico vymysliet - napriklad aj hru so skladackou - jednotlive kusky mapoveho puzzle visia na zabradli okolo "bazena", alebo preteky s hracou kockou - kto prvy obehne narodny park.
Okrem stalej expozicie s divadlom, multimedialnou prezentaciou a hravou mapou su v zamku este prilezitostne vystavy. Nachadzaju sa na podlaziach juhozapadnej, "bocianej" veze. Pocas sezony v roku 2009 tam boli dve vystavy - fotovystava o Vojvodine a jej podunajskej krajine a zvukova vystava nazvana Zvukova mapa Dunaja. Jej autorka, Novozelandanka Annea Lockwood zaznamenavala od maja 2002 do leta 2004 zvuky rieky a vypovede ludi od pramena Dunaja v nemeckom Schwarzwalde az po dunajske ustie. Vo vezi si lahnete na pruhovane plazove lezadlo, zavriete oci a pocuvate. Na najvyssom, navstevnikom pristupnom podlazi, sa mozete pozerat na zivy prenos z bocianieho hniezda, ktore je o poschodie vyssie - na samej vezi.
Zvedavo vykúkame z vežového okienka a hľadáme, kde je Zámocký ostrov. Skrýva sa v korunách stromov a tak schádzame dolu a mierime k nemu. Hneď za vchodom je obrovská napodobenina vtáčieho hniezda, kde môžu skákať malé deti. V rukách máme mapu ostrovčeka so slovenským popisom jednotlivých expozícií. Obdivujeme korytnačky močiarne, ako sa vyhrievajú na slnku, hľadáme, kde sa skryli užovky a sysle.
Najviac nas to vsak taha do podvodnej pozorovatelne, kde nakoniec vidime, co sa deje pod hladinou. Okolo nas sa mihne aj drava stuka. Je tu sero a ovela chladnejsie ako vonku, ked vychadzame, mame pocity podobne tym, ake zazivame pri odchode z kina.
Na ostrov a do expozicii v zamku sa plati vstupne, osobitne na vystavy v zamku a na ostrove. V sezone 2009 stoji listok pre dospeleho do zamku 9,90 eura, pre deti a studentov (6 - 19 rokov) 5,50 eura, pre seniorov 8,90 eura. Na Zamocky ostrov stoji vstupenka bez sprievodcu pre dospeleho 4 eura, pre deti a studentov 3 eura. K dispozicii su zlavnene rodinne a skupinove vstupenky.
V národnom parku Donau Auen sa dajú podnikať pešie túry do dunajských luhov po označkovaných chodníkoch, ale park môžete spoznávať aj z vody - plavbou na kanoe alebo v gumených člnoch. Na výlet či plavbu sa môžete vydať so sprievodcom ale aj samostatne. Rodiny s deťmi by mali vedieť, že na vodacku plavbu veľkým Dunajom môžu ísť len deti nad 15 rokov, do dunajských ramien sa však môžete vybrať aj s menšími deťmi.
Pre návštevníkov národného parku sú vo viacerých obciach patriacich do zóny parku zriadené turistické a informačné strediská s ponukami výletov. Je len samozrejmé, že v parku sa možno pohybovať, kúpať a táboriť iba na vyhradených miestach. Na táborenie je na celom území národného parku vyhradené dokonca len jedno miesto - táborisko v Stopfenreuthe.
Cez národný park prechádza dunajská cyklistická magistrála - známa Donauradweg.
Priamo zo Zámockého ostrova v Orthe je nenáročná prechádzka k dunajskému brehu, kde stojí výletná reštaurácia Uferhaus. Pri nej bol kedysi prevoz na druhý breh. Na pamiatku prevozníkov tu stojí zvon, ktorým zvonili záujemcovia o prevoz, keď bol práve prevozník na druhej strane. Ďalšou miestnou atrakciou je loďkový mlyn a výletná plavba na tradičnom dunajskom plavidle, ktorého názov tschaike, čiže čajke, nám môže pripomínať známeho vodného operenca.
Kto vsak da prednost pesej turistike, môze sa po vyznacenom chodniku pustit smerom do dediny Eckartsau, kde stoji barokovy lovecky zamocek obkoleseny rozlahlym prirodnym parkom. Park nas ocaril volne rastucimi zltymi a fialovymi tulipanmi.
Stopfenreuth, kde je pri veľkom Dunaji vodácke táborisko, je vzdialený od Orthu necelých 15 kilometrov - je to prvá obec, na ktorú narazíte, keď prejdete most za Hainburgom. Miesto spoznáte podľa dvojpodlažnej terasy, z ktorej sa dá dobre pozorovať Dunaj. Neďaleko sa nachádza reštaurácia, požičovňa člnov a bicyklov.
Domov do Bratislavy sme sa vracali az po siestej vecer a uvedomili sme si, ze privlastok Narodny park Dunajske luhy - park medzi dvomi hlavnymi mestami Viednou a Bratislavou, je naozaj pravdivy. Do Bratislavy je to na skok. Vylet do dunajskych luhov mozeme preto spokojne zaradit do kategorie prijemnych jednodnovych vyletov v bratislavskom okoli.
Visit to the Center of National Park Donau-Auen in Austria
Published: 2009-05-01
Updated: 2009-05-01
Categories: Trips, walks - Trips, walks - Bratislava and Surroundings