Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Karloveske rameno a dunajsky expres

Karloveské rameno na fotografii z roku 2007. Lode, ktore slúžili ako lodenice, boli z tejto časti ramena neskôr odtiahnuté, a tak je to už historická fotografia
Karloveské rameno na fotografii z roku 2007. Lode, ktore slúžili ako lodenice, boli z tejto časti ramena neskôr odtiahnuté, a tak je to už historická fotografia. Author / source: Vlado Bibel.

Bratislava je mesto na rieke, a tak v Bratislave nemusíme ďaleko chodiť za vodnými športami. Každý, kto vie chytiť do ruky pádlo, má príležitosť ukázať, ako ním vie zaberať, napr. v Karloveskom ramene. Celé rameno je dlhé až šesť kilometrov a tiahne sa od Dunaja v priestore pod Botanickou záhradou popri Devínskej ceste až ku kameňolomu. Tam ho napájajú vody Dunaja. O ramene je známe, že jeho horná časť je ťažko splavná, ak je nižší stav vody. Preto býva dolná časť ramena najživšia. Pod lodenicami v nej trénujú vodáci, lemuje ju cyklotrasa a aj peší návštevníci môžu zakotviť v hausboate zvanom Mark Twain a dať si tam pivo.

Poznámka: v roku 2016 bolo Karloveské rameno prehĺbené a plavebné podmienky sú v ňom teraz lepšie, ako boli v čase, keď vznikala táto reportáž.

Karloveske rameno
Karloveske rameno.

Vyuzili sme pekny majovy den, ktory nasledoval po kratkych dazdoch a vybrali sme sa na kanojke hore Karloveskym ramenom. Rameno sa v dolnej casti rozlieva do sirky. Prvych niekolko sto metrov sme prekonali elegantne. Potom prisla prva prekazka. Na mieste, kde sa rameno prvykrat zuzuje, sme museli vyskocit z kanojky a par metrov ju vliect za sebou. To sme museli urobit viackrat. A je mozne, ze by sme to boli museli urobit aj pri vyssom stave vody, pretoze na niektorych uzsich plytkych miestach sa tok vody dost zrychloval.

The Danube River and Karloveske rameno
The Danube River and Karloveske rameno.

Narazili sme aj na na plytke miesta v pomalej vode - taky je usek ramena v oblasti chatiek pod Devinskou cestou.

Vcelku sme absolovali obojzivelny vylet, ale nebrodili sme sa az tak vela, aby to bolo neprijemne. Odmenou bol pohlad na sivy chrbat bobra, ktory tesne pred nami sklzol do vôd ramena a zistenie, ze dunajsky priesok rozohriaty slnom hreje tak prijemne, ako piesok na podvecernej morskej plazi.

The Danube River above Bratislava
The Danube River above Bratislava.

Vyhodou Karloveskeho ramena je, ze cestu nazad mozno absolvovat dunajskym expresom - rychlym prudom Dunaja. Tato cast vypravy je vodacky narocnejsia. Ked sa dunajska voda zacne penit okolo kanojky, zidu sa aspon zakladne vodacke zrucnosti. Ak ich mate, tak vam ostane cas pozorovat malebny breh Dunaja a tesit sa z okolo sa plaviacich nakladnych i osobnych lodi, ktore mozu kanojku celkom slusne rozhojdat. (Maj 2007)

More information:

Encounter with a Beaver in Karloveske Rameno Branch

Online Bratislava Guide

Paddling trips - Danube River and its branches

Published: 2007-05-23
Updated: 2007-05-23

Categories: Water - Paddle Tours, River Guides