Panorama.sk in SlovakSK
Weather

V Kacacej fontane je zakliaty pribeh

The Duck Fountain

Moja sesternica neznášala v škole slohové práce. Raz frflala na učiteľku slovenčiny, ktorá trápila všetky triedy opisom Kačacej fontány. So sesternicou som súcitila, aj keď slohy som písavala rada. Úloha bola náročná a pre deti málo hravá. Školáci by sa k nej asi postavili inak, keby mali namiesto opisu vymyslieť príbeh.

Kačacia fontána stojí na jednom z najrušnejších miest v Bratislave, na Šafárikovom námestí. Historik Štefan Holčík charakterizuje priestor, v ktorom ju umiestili, v knihe Bratislavské fontány: "Po postavení pevného cestného a železničného mosta cez Dunaj roku 1891 vznikla na jeho severnom predmostí nová mestská štvrť založená na urbanistickom projekte pravouhlo sa pretínajúcich ulíc a pravidelných blokov obytných domov. Pred nájazdom na most sa vytvorilo námestie, na ktorom roku 1914 inštalovali jednu z najzaujímavejších bratislavských fontán."

Na začiatku minulého storočia ešte fontána nestála uprostred zhonu a hluku z áut, autobusov a električiek, mohlo to byť celkom príjemné, romantické miesto. Parčík s fontánou už dnes nie je oázou pokoja. Ľudia sa v jej blízkosti zdržiavajú najmä preto, lebo tu čakajú na mestskú dopravu. Ani sa nechce veriť, že kedysi veľmi dávno tu behávali bosí a polonahí chlapci a naháňali po dunajskom brehu kačky.

The Duck Fountain

O tom, co priviedlo autora fontany, sochara Roberta Kühmayera k motivu chlapcov s kackami, nejestvuje nijake hodnoverne svedectvo, ale je vseobecne rozsireny nazor, ze sa inspiroval starou povestou. Povest si mozno precitat aj v poslednom, suhrnnom vydani Bratislavskych povesti spisovatelky Marie Durickovej. V pribehu sa pastierikovia kaciek skamaratili s vodnikom, ktory ich napriek zakazu strazcu dunajskeho pokladu zaviedol do podvodnej rise. V nestastnom slede dalsich udalosti vsak chlapcov aj s ich kackami zakliala na kamen dunajska ropucha.

"Prvy z nich stoji na najvyssom kameni, kacica sa mu v naruci trepoce, kridlami plieska, po tvari ho sibe, uz-uz sa mu vymykne z ruk. Kamarati sa smeju, cosi kricia, jeden sa v nahlivosti potkol a rozplestil na zemi. Vyjav plny santivosti sa ligoce v prudoch striekajucej vody," pise Durickova o fontane v uvode k povesti.

Tvrdenie, ze Kühmayer chcel fontanou pripomenut stary pribeh, podla historika Holcika neobstoji. Ako uvadza v knihe o bratislavskych fontanach , "udajna povest vznikla neskôr ako literarne dielo inspirovane fontanou".

Fontana, ktora inspiruje, ma uzasnu hodnotu. V zozname fontan Mestskeho investora pamiatkovej obnovy - Pamingu je vycislena jej cena v korunach sumou 350-tisic korun. Kühmayer nezaklial chlapcov a kacky do kamena, ale do bronzu, a pri oceneni objektu bol iste zohladneny prave tento kov. Suma mi pripada smiesne mala, ale nakoniec, smiesne je asi uvazovat o cene, ked sa odputame od hmotnych materialov a opät sa vratime k inspirativnosti fontany. To je hodnota, ktora sa neda vyjadrit v korunach, ani v inej mene. Da sa vsak premietnut do pribehov. Jeden uz pozname, mozno sa zrodia aj dalsie.

Ida Bibelová

Kacacia fontana

Safarikovo namestie

Rok odhalenia: 1914
Autor: Robert Kühmayer

S fontanou, ktora je povazovana za jednu z najkrajsich historickych fontan v meste, je spojena povest o pastierikoch kaciek a vodnikovi. Dohad, ze autor fontany sa inspiroval povestou, vsak nie je historicky dolozeny.

More information:

Sculptures and Fountains in Bratislava

Sculpture Robert Kühmayer and Bratislava

Published: 2007-08-06
Updated: 2007-08-06

Categories: Historical Attractions