Panorama.sk
Zaujímavosti
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Watergate: Aféra s dvomi dejstvami

Koláž k afére Watergate

Aféra Watergate nie je považovaná iba za najväčšiu politickú aféru v novodobých dejinách Spojených štátov, ale bola povýšená dokonca aj za akúsi matku všetkých afér. Názov Watergate, ktorý kedysi označoval iba jeden washingtonský hotel, sa stal pomenovaním pre akúkoľvek politickú aféru s vážnymi dôsledkami. Veľa ďalších iných afér, ktoré sa udiali po Watergate v rôznych kútoch sveta, dostalo príponu "gate".

Tesne pred prezidentskými voľbami v roku 1972 sa päť mužov vlámalo do kancelárií americkej Demokratickej strany v hotelovo-administratívnom washingtonskom komplexe Watergate. Prichytili ich, ako tam inštalujú odpočúvacie zariadenia. Z prípadu vyrástla aféra, odhaľujúca špinavé praktiky predvolebného boja, ale aj rozsiahlu korupciu a ďalšie podvody v najvyšších politických špičkách. Za mreže šlo vyše 30 spolupracovníkov aparátu republikánskeho prezidenta Nixona a prezident, ako prvý v amerických dejinách, rezignoval.

Aféra sa vyvíjala podobne ako film, ktorý sa končí v napínavom deji s vetou Dokončenie nabudúce. Postaral sa o to záhadný tajný zdroj, ktorý novinárom z denníka Washington Post pomohol škandál odhaliť v plnej jeho šírke. Až do leta 2005 to bol muž bez mena, známy iba pod prezývkou Deep Throat – Hlboké hrdlo. Keď prvý raz prehovoril a odkryl svoju identitu, vtedy sa skončilo druhé dejstvo Watergate.

"Ja som ten chlapík, ktorého volali Deep Throat," vyhlásil pre časopis Vanity Fair 91-ročný Mark Felt, ktorý bol v čase udalostí okolo Watergate zástupcom riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie - FBI. Práve on prezrádzal prísne tajné informácie novinárom denníka The Washington Post. Reportéri Bob Woodward a Carl Bernstein jeho meno nikdy nevyzradili a z "sebaodhalenia" Marka Felta boli dosť prekvapení. A nielen oni. Šokovalo aj jeho niekdajšieho predstaveného, šéfa FBI Patricka Graya. Ešte pred svojím skonom v júli 2005 pre médiá povedal, že ho vnútorne veľmi zranilo, keď sa dozvedel, že zradcom v radoch FBI bol jeho zástupca. "Opakovane mi tvrdil, že nie je Deep Throat," povedal Gray 26. júna 2005 v programe This Week spravodajskej stanice ABC News. "Každý ho podozrieval, okrem jeho priameho nadriadeného, pretože ja som s ním pracoval dennodenne, a on mi ukazoval tvár poctivého človeka, ktorý robí svoju prácu," uviedol otrasený Gray.

Mark Felt, ktorého Woodward s Bernsteinom opísali ako staršieho muža, ktorý veľa fajčil a pil whisky, im len potvrdzoval ich zistenia a objasňoval súvislosti. Celé roky sa rozvíjali dohady, prečo a kto to robil. Felt celý život pracoval pre FBI a začiatkom 70. rokov ho považovali za pravdepodobného nástupcu legendárneho Edgara Hoovera, ktorý bol dovtedy jediným šéfom tajnej služby. Tesne pred vlámaním do Watergate Hoover zomrel a Nixon si ako šéfa Felta nevybral. Možno prehovoril práve preto.

Mnohí mu to dodnes neodpustili. Viacerí "prezidentovi muži", ktorí pre Watergate strávili niekoľko rokov vo väzení, alebo prišli o prestížne zamestnanie, ho považujú za najväčšieho zradcu všetkých čias. Inak ho vidí pravdepodobne väčšina amerických občanov, povýšila ho na hrdinu, jednotlivca s odvahou postaviť sa štátnej mašinérii. Práve do takého svetla ho stavia aj jeho rodina. Feltovi rodinní príslušníci podpísali dohodu o sfilmovaní a knižnom vydaní škandálu produkčnej spoločnosti Universal Pictures Toma Hanksa. Už teraz sa špekuluje o tom, či bude nový film o Watergate úspešnejší ako Všetci prezidentovi muži z roku 1976 s Dustinom Hoffmanom a Robertom Redfordom.

Watergate sa teda nepreniesol len do politickej kultúry , ale aj do širšieho spoločenského vedomia. Z mena hotela sa stal pojem, používaný v histórii, politológii , žurnalistike, umení. Aféra ostane navždy príkladom konfliktu medzi nezávislou žurnalistikou, ktorá ako strážny pes demokracie sleduje záujmy verejnosti, a štátnou mocou, snažiacou sa pravidlá demokratického vládnutia svojvoľne narušiť.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-11-03
Aktualizované: 2008-11-03

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.