Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 16.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Pozvánka na výstavu: Ernest Zmeták. Známy neznámy

Ernest Zmetak: Selfportrait, 1944

Pálffyho palác, jedno zo sídel Galérie mesta Bratislavy do 29. marca 2009 vystavuje výber z diel významného slovenského výtvarného umelca Ernesta Zmetáka. Výstava pripomína nedožité 90. narodeniny osobnosti slovenskej výtvarnej scény. Maliar zomrel pred piatimi rokmi.

"Autor je známy, veď ho všetci poznáme, lenže v súkromných zbierkach a v ateliéri je ešte veľa diel, ktoré verejnosť nepozná," povedala kurátorka výstavy Danica Zmetáková, ktorá bola manželkou umelca.

Výstava je chronologicky zoradená kolekcia 50 diel. Je prierezom Zmetákovou tvorbou od polovice štyridsiatych rokov minulého storočia až do jej záveru po roku 2000. Zverejňuje diela zo súkromných majetkov, ktoré dosiaľ neboli publikované ani vystavované. Pochádzajú od bratislavských a mimobratislavských zberateľov.

"Fascinovala ho krajina a talianske umenie. Už na budapeštianskej akadémii obracali učitelia jeho pozornosť na talianske umenie 13. a 14. storočia. Na konci života robieval ako pocty voľné kópie starších talianskych majstrov. Aj na výstave máme jednu kópiu Fra Angelica, voľne inšpirovanú detailom väčšej maľby," povedala kurátorka výstavy.

Pozornosť návštevníka môžu zaujať dva pri sebe visiace obrazy tej istej krajiny - zachytené v lete a na jeseň. "Zmeták radšej maľoval jarné a letné krajiny ako jesenné, lebo jeho láskou boli stromy. Mal rád tvary korún, línie stromov, a tie sa na jeseň a v zime strácajú, pretože vidno iba konáre," vysvetlila kurátorka.

Kolekcia diel zaujme nielen jednotlivými obrazmi, ale aj tónovaním farieb celej expozície. Ak sa návštevník zastaví vo vchode do miestnosti a preletí pohľadom po stenách zľava doprava, nemôže si nevšimnúť zjasňovanie farieb. Prechod od tmavších tónov k svetlým je príznačný pre neskoršiu a poslednú tvorbu umelca.

Výstavu si môžete pozrieť v Galérii mesta Bratislavy, Pálffyho palác, Panská 19.

25. 2. 2009   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.