Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 16.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Pozvánka na výstavu Koloman Sokol: Cuadros

Koloman Sokol: Grandpa among Kings in the  Kingdom of Heaven, from the Exhibition in the City Gallery of Bratislava

Cuadros je španielske slovo a označuje maľbu. Aj napriek španielčine Galéria mesta Bratislavy tentoraz nevystavuje diela umelca španielskeho pôvodu. Autorom cuadros je Koloman Sokol (1902 – 2003), slovenský maliar a grafik 20. storočia, často označovaný za "otca modernej slovenskej grafiky". Vystavované maľby odrážajú jeho blízky vzťah k Mexiku, kde žil niekoľko rokov.

Koloman Sokol: Mommy in the Hospital, Exhibition in the City Gallery of Bratislava

Aj keď sa Slováci môžu pýšiť slovenskými koreňmi vo svete uznávaného umelca, (Koloman Sokol sa narodil v Liptovskom Mikuláši), majster väčšinu života až do úctyhodnej stovky strávil v cudzine. Študoval v Prahe, s výtvarníčkou Lýdiou Kratinovou sa vzali v Paríži a neskôr žili v Mexiku a v USA.

"Majster nikdy netvrdí, že sa cíti byť Mexičanom. Na prekvapenie mnohých však neraz trpko opakuje, že sa necíti byť ani Slovákom. Koloman Sokol daroval Mexiku päť rokov života a tamojší pobyt navždy poznačil jeho tvorbu... pristupuje k Mexiku ako k niečomu tajomnému, čo v sebe ešte stále načisto nevyčerpal, či nedovŕšil," napísala o jeho vzťahu k Mexiku Agnesa G. J. - Marína Havranová v knihe Koloman Sokol v kraji saguaros.

Koloman Sokol: Living Dream, Exhibition in the City Gallery Bratislava

Maľby vystavované v Bratislave by sa možno nikdy nedostali na verejnosť, nebyť náhody. Stalo sa to v lete 2005, dva roky po umelcovej smrti, keď jeho syn Dr. George Sokol, už takmer päťdesiatročný, pripravoval na predaj dom svojich rodičov v Bryn Mawr, Pensylvánia. Skrývali sa pod poličkou na knihy vedľa otcovho pracovného stola v hlavnej jedálni, až kým Dr. Sokol opatrne neodkryl starú žltú kartónovú škatuľu, na ktorú jeho otec napísal "cuadros". Tak boli odhalené pomaľované, nezarámované sololity, desiatky rokov uskladnené pod portfóliami a selekciami ďalších originálnych prác.

Miesto výstavy: Galéria mesta Bratislavy, Pálffyho palác, Panská 19, Bratislava
Dátum konania výstavy: 23.09.2009 - 25.10.2009

.Pripojte komentár

25. 10. 2009   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.