Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Medzinárodná biosférická rezervácia Východné Karpaty a Poloniny

The East Carpathian Biosphere Reserve

Karpatská fauna i flóra sa vyznačujú bohatosťou a pestrosťou druhov a práve kvôli ochrane tejto druhovej rozmanitosti zriadilo UNESCO v r. 1990 v západnej časti Východných Karpát Medzinárodnú biosférickú rezerváciu. Ide o najväčšiu biosférickú rezerváciu v Európe a o prvú trilaterálnu biosférickú rezerváciu na svete. Plocha Medzinárodnej biosférickej rezervácie predstavuje 198 081 hektárov. Na území Slovenska zahŕňa Národný park Poloniny (29 805 ha), na území Poľska Bieszczadzki Park Narodowy (27 064 ha), Cišniaňsko-Wetliňski Park Krajobrazowy (46 025 ha), Park Krajobrazowy Doliny Sanu (36 600 ha) a na území Ukrajiny zahŕňa Užanskyj Nacionaľnyj pryrodnyj park (39 159 ha) a Nadsanskyj Regionaľnyj landšaľtnyj park (19 428 ha).

Oblasti dominuje pohraničný hrebeň Bukovských vrchov. Jeho výška na rozhraní troch krajín sa pohybuje medzi 797 až 1 208 metrami. Najnižším bodom rezervácie (200 m) dolina rieky Ulička. Západná časť biosférickej rezervácie patrí k Laboreckej vrchovine.

Geologické a klimatické pomery oblasti a zachovanosť vegetačného krytu majú vplyv na druhovú rozmanitosť fauny a flóry a na výskyt hodnotných pôvodných ekosystémov. Ich ochrana je prvoradou úlohou Medzinárodnej biosférickej rezervácie. Cieľom je nájsť vyváženú činnost človeka v danom prírodnom prostredí bez negatívnych vplyvov do prírodnej sféry. Nemenej dôležitou funkciou Medzinárodnej biosférickej rezervácie je ochrana kultúrneho dedičstva regiónu, predovšetkým drevených kostolíkov zo 17. a 18. storočia.

Bukovske vrchy, from the map cover

Jedinečnú fauna tejto oblasti tvoria veľké dravce, ako medveď, vlk, rys a orol, a tiež veľké cicavce - zubre, jelene. Správa rezervácie sa pokúša vrátiť do regiónu bobry a huculské kone.

Región je známy zachovanými drevenými kostolíkmi a obydliami.

Objednať: Bukovské vrchy.
Objednať: Vihorlatské vrchy - Zemplínska šírava.
  • Ponuku ďalších kníh, máp a služby pre turistov v lokalite Východné Karpaty a Poloniny nájdete TU.
26. 2. 2011   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.