Učebnice slovenčiny pre Slovákov i cudzincov
 Panorama.sk in EnglishEnglishTelefón:
0905 454 205
E-mailE-mail    Dnes je 16.1.2018Vyhľadávanie / Search
Najnovšie knihy, mapy, multimédiá
CD Najkrajšie slovenské vianočné piesne a koledy, SĽUK 13 - O Ježišku roztomilý
Záhorie - skaly na Slovensku I
Bosna a Hercegovina - Průvodce na cesty
Slovencina ako cudzí jazyk - Hovorme spolu po slovensky - Gramatika B1 + B2
DVD Slovakia
4CD Heligónkári 13-14-15-16
4CD Heligónkári 9-10-11-12
4CD Ozveny Terchovskej doliny
Košice Cassovia Metropola východného Slovenska Metropolis of Eastern Slovakia
Tatry - Západné, Vysoké, Belianske
Vysoké Tatry - turistická mapa v mierke 1:50 000
Budem vedieť pravopis pre 8. ročník ZŠ / terciu 8-ročných gymnázií
CD Hrončekovci 4 - Pod oblôčkom ľalia
4CD Hrončekovci 1-2-3-4 a zoznam všetkých CD Hrončekovci
CD Niet beťára v Pohorelej
4CD Horehronská kolekcia
CD Heligónkári 1
4CD Heligónkári 5-6-7-8
4CD Ján Ambróz 1-2-3-4
4CD Radostné Vianoce
Anka Pecníková - Výber 1
Anna Šatanová - Milka a muziky z Podpoľania
Najkrajšie cyklotrasy - Bratislava a okolie
Poprava pod Nanga Parbatom
Angličtina pre samoukov a 3CD
Prehľad gramatiky a pravopisu slovenského jazyka
Dolomity - Brenta - jazero Garda - nejkrásnější zajištěné cesty medzi Sextenem a Rivou
CD Lonely Melody - Bratislava Hot Serenaders
Krížom-krážom. Slovenčina B2 s CD
Slovenské rozprávky, hádanky a rečňovanky
2CD Terchovská muzika
Kulinárna kultúra regiónov Slovenska
Knihy o Dunaji a jeho povodí
Slovenčina neu - učebnica slovenčiny pre nemecky hovoriacich
DvojCD Jááánošííík / Človečina
Ďalšie publikácie
Prečítajte si
Vinše a básničky pod vianočný stromček
Ľudové vianočné a novoročné vinše
Ďalšie články

Falošné kamene zničili život profesora Beringera

False Stones of Professor Beringer

Johannes Bartolomej Beringer nebol iba veľavážený občan nemeckého mesta Würzburg, riaditeľ tamojšej nemocnice, ale od roku 1725 aj profesor medicíny. Popri množstve práce si našiel čas aj na osobitú záľubu. Chodil na vychádzky a zbieral zaujímavé kamene.

Nebola to však jeho záľuba, ale pravdepodobne arogancia a povýšenecké správanie, ktoré ho obrali o postavenie, úctu a pokoj do konca života a zaradili ho do zoznamu postáv spojených so škandalóznymi vedeckými podvrhmi.

Profesor sa stal obeťou kolegov z Würzburskej univerzity, profesora matematiky a geografie Ignatza Rodericka a univerzitného knihovníka Johanna Georga von Eckharta. Neznášali ho, vraj pre arogantné správanie. V hlavách sa im zrodil plán, ako si z namysleného Beringera vystrelia. Vyryli do kameňov obrysy jašterov, žiab, ulít, ale aj podivuhodné kresby sĺnc s ľudskými tvárami, komét a tiež slovo boh v latinke, arabských a hebrejských znakoch. Rozhodili ich v okolí vrchu Eibelstadt, na miestach, kde profesor často chodil hľadať skameneliny.

Spôsob, akým vznikali fosílie, v tom čase ešte nebol známy, a azda len preto profesor bral nálezy vážne aj napriek nehodnoverným kresbám. V máji 1726 publikoval o nich vedecké pojednanie s názvom Lithographiae Wirceburgensis. Vyslovil presvedčenie, že niektoré z kameňov sú mŕtve zvieratá, ale väčšina je "veľkolepým božím výtvorom", ktorý má byť skúškou ľudskej viery v boha. Spočiatku sa domnieval, že kresby môžu byť výsledkom ranej umeleckej tvorivosti prehistorických ľudí, ale keď na kameňoch našiel nápisy s božím menom, túto tézu vylúčil.

Ešte predtým, ako knihu vydal, ho odborníci upozorňovali, že na kameňoch sú jasné stopy po dláte, aké v tom čase používali umelci a remeselníci. Beringer to však nechcel vidieť. Internetová encyklopédia Wikipédia cituje z jeho knihy: " ...figúry sú tak presne rozmiestnené, že nikto nemôže pochybovať o diele puntičkárskeho sochára..." Beringer bol viac než presvedčený, že dláto viedla ruka samého boha.

Keď si profesorovi univerzitní kolegovia uvedomili, že žart sa im vymkol z rúk, pokúšali sa ho presvedčiť, že kamene sú podvrhy, ale k svojmu nepeknému skutku sa nepriznali. Beringer ich zažaloval za urážku na cti. Na súde vyšla celá pravda najavo a Eckhart i Roderick sa priznali, že celú vec spískali len preto, aby Beringera znemožnili.

Škandál nezdikreditoval iba profesora medicíny, ale poškodil aj jeho pôvodcov. Roderick odišiel z Würzburgu a Eckharta zbavili miesta knihovníka a práva používať knižnicu a archívy, čím mu znemožnili pokračovať vo vedeckej práci.

Kamene dostali vo vedeckom svete prívlastok lživé. Dnes sa nimi pýši niekoľko múzeí po celom svete, samozrejme aj paleontologické múzeum vo Würzburgu.

Neoverené legendy o nešťastnom profesorovi, ktorý príliš trpko doplatil na pohŕdavé správanie ku kolegom, hovoria, že sa po celý zbytok života pokúšal skúpiť všetky kópie svojej nepodarenej knihy. Údajne ho to priviedlo na mizinu a kedysi veľavážený a dobre situovaný Beringer v roku 1740 zomrel v núdzi a v hanbe.

(ib)

.Pripojte komentár

17. 10. 2008