Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Supeťažká váha z Tongy na tróne

Taufa

Jedného septembrového dňa roku 1976 sa panovník polynézskeho ostrovného kráľovstva Tonga Taufa'ahau Tupou IV. odvážil. Pýtate sa k akému činu? On sa jednoducho iba odvážil. Priviezli ho na veľmi veľkom aute na letisko, kde je jediná váha v krajine, ktorá váži nadmerné náklady, a kráľ sa na ňu postavil. Ručička sa bláznivo vychýlila do krajného pravého rohu a nakoniec pristála na hodnote 209, 5 kilogramov. Tak sa kráľ malého a vo svete dosť neznámeho kráľovstva zaraz stal známym, pretože sa dostal do Guinnessovej knihy svetových rekordov ako najťažší monarcha.

Monarchovi z Tongy, ktorý vládol až do svojej smrti v septembri 2006, len málo chýbalo do dvoch metrov. Bol skutočný obor. A aký vzhľad, také správanie. Ľpel na absolútnej moci, hoci jeho vládol v konštitučnej monarchii. Potláčal slobodu médií. V roku 2003 na radu svojho syna, princa a súčasne premiéra v jednej osobe, 'Ulukalala Lavaka Atu, presadil ústavný dodatok, ktorý mu umožnil zlikvidovať niekoľko málo nezávislých novín a časopisov. Čiastočne ho nato naviedla jeho manželka, kráľovná Halaevalu Mata'aho, ktorá opisovala novinárov ako "útočných a neúctivých", pretože odmietajú padnúť na kolená v prítomnosti monarchu a členov jeho rodiny.

Tonga je ostrov, obývaný asi tritisíc rokov. Pre západnú civilizáciu ho objavili Holanďania v roku 1616. Britský moreplavec James Cook sa naň priplavil v rokoch 1773 a 1777 a nazval ho Priateľský ostrov.

Súčasná kráľovská dynastia Tongy sa datuje od roku 1831 a založil ju Taufa'ahau Tupou, ktorý si dal meno George I. Jeho vnuk George II. Podpísal zmluvu o priateľstve s Britániou a ostrov sa tak fakticky dostal do britského koloniálneho područia. Zmluva bola revidovaná v roku 1959, ale Tonga získala nezávislosť až v roku 1970. Je súčasťou britského Commonwealthu, Británia zodpovedá za jej zahraničnú politiku a obranu. Členom OSN sa Tonga stala v roku 1999.

Začiatkom 80. rokov Tongania prejavili vôľu po demokratických reformách, ale kráľ ostro vystúpil proti akýmkoľvek zmenám, ktoré by oslabili jeho moc. V tom čase pripustil jedinú zmenu, a to úpravu vlastnej telesnej váhy. Keď sa v roku 1985 postavil znova na váhu , pyšne oznámil, že schudol o neuveriteľných 68 kíl. Zmien v spoločnosti sa monarcha nedožil, hoci tesne pred smrťou pod tlakom opozície nakoniec schválil sformovanie výboru pre politické reformy.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-29
Aktualizované: 2008-12-29

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás

© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.