Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Prvá dáma krimi nestráca priaznivcov

Agatha Christie

Vášeň, napätie, zločin a trest. Koľko podôb majú v umení? Úspech autorky detektívnych príbehov Agathy Christie dokazuje, že aj ľahší žáner si vie získať trvalú priazeň čitateľov. Podľa Guinnessovej knihy rekordov sú detektívky Agathy Christie najviac predávanými knižnými príbehmi, hoci v poslednom čase sa hovorí, že čoskoro ju predbehne jej rodáčka z britských ostrovov, Joan K. Rowlingová s príbehmi o Harry Potterovi. Spisovateľka má na konte 78 detektívok, z ktorých sa predali približne dve miliardy a vyšli v 44 jazykoch.

Agatha Christie je známa aj ako autorka divadelných hier, písala ich pod pseudonymom Mary Westmacottová. Hra Pasca na myši, ktorú prvýkrát uviedli v Londýne v novembri 1952, je v histórii divadla najdlhšie nepretržite hraným kusom a takisto má zápis v knihe rekordov.

Narodila sa v roku 1890 v anglickom meste Torquay ako Agatha May Clarissa Millerová. Bola poslednou z troch detí v dobre situovanej, konzervatívnej rodine. Nikdy nenavštevovala základnú školu, vzdelávali ju domáce učiteľky. Pôsobila vraj dojmom plachej dievčiny, ktorá nikdy otvorene neukazovala svoje city, utiekala sa ku klavíru a neskôr k písaniu.

Mladá 24-ročná Agatha sa v predvečer prvej svetovej vojny romanticky zaľúbila do stíhacieho pilota Kráľovských vzdušných síl Archibalda Christieho a vydala sa zaňho. V čase, keď jej manžel nasadzoval život na nebi nad európskymi bojiskami, pracovala ako dobrovoľná zdravotná sestra. Približne vtedy začala písať detektívky. S prvou bola hotová za rok, ale oveľa viac času ako na tvorbu potrebovala na nájdenie odvahy na zverejnenie svojej práce a tiež na získanie vydavateľa. Detektívka Záhadná aféra v Styles sa k čitateľom dostala v roku 1920. Christie v nej predstavila geniálneho Hercule Poirota, belgického policajného dôstojníka na dôchodku. Poirot sa stal hlavnou postavou vo vyše tridsiatke jej príbehov. Medzi najznámejšie patrí Smrť na Níle (1937), Vražda v Orient exprese (1934) a Vražda Rogera Ackroyda (1926).

Žena, ktorá dokázala vymyslieť desiatky napínavých detektívnych príbehov, viedla veľmi pokojný život. Azda najdramatickejším bol pre ňu rok 1926, keď ju manžel po milostnom škandále požiadal o rozvod. Agatha, ktorú v tom čase veľmi rozrušila smrť matky, reagovala nešťastne a záhadne zmizla. O prípad vtedy už slávnej spisovateľky sa zaujímalo celé Anglicko. Našli ju o tri týždne v malom hoteli. Polícii tvrdila, že nevie, čo sa stalo a že čiastočne stratila pamäť. Či si to vymyslela, alebo nie, faktom ostáva, že už nikdy viac v živote nespomenula Archie Christieho, a to dokonca ani pred dcérou Rosalind. Zo smútku a z rozčarovania sa spisovateľka definitívne vyliečila v roku 1930, keď sa šťastne znovu vydala za Maxa Mallowana, mladého archeológa, s ktorým sa zoznámila na dovolenke na Strednom východe. Deti spolu nemali, zato hneď v prvom roku manželstva prišla na svet ďalšia z obľúbených postáv Agathy Christie, nenápadná, ale bystrá stará dievka – slečna Jane Marpleová.

Knihy Agathy Christie aj po jej smrti (zomrela 12. januára 1976), ročne vynášajú asi 3, 7 milióna dolárov. Neboli to však peniaze, ktoré jej priniesli uznanie. Spisovateľkine príbehy sú takisto ako Shakespearove hry neodmysliteľnou súčasťou anglickej kultúry. Preto sa aj prvá dáma detektívky stala skutočnou dámou s veľkým D, v roku 1971 jej kráľovná Alžbeta udelila šľachtický titul.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-30
Aktualizované: 2008-12-30

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás

© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.