Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Snímka preslávila cestovateľa po stopäťdesiatich rokoch

Joseph Philibert Girault de Prangey: Aténska Akropola

Najdrahšia fotografia, aká sa podľa Guinnessovej knihy svetových rekordov predala na dražbe, zachytáva Atény. Je to najstaršia dokumentárna snímka aténskej Akropoly, pochádza z roku 1842. Jej autorom je francúzsky cestovateľ, umelec a znalec antickej a starobylej islamskej architektúry Joseph Philibert Girault de Prangey. V okamihu, keď zvečňoval majestátnu Akropolu, iste netušil, že o viac ako stopäťdesiat rokov, v máji 2003 jeho obrázok v londýnskej aukčnej sieni Christie's vydražia za 565-tisíc libier (vyše 900-tisíc dolárov).

O rok nato zopakovala aukčná sieň úspech s druhou časťou zbierky z objavenej pozostalosti francúzskeho dagerotypistu. Snímky sa dražili v sumách od 1800 do 150-tisíc libier.

Medzi najobdivovanejšie patril portrét mladej ženy z beduínskeho tábora a tiež elegantná panoráma cyprusov v Tivoli.

Philibert Girault de Prangey žil a tvoril v prvej polovici 19. storočia, a donedávna bol vo svete umeleckej fotografie takmer neznámy. Pozoruhodné snímky sa našli v jeho niekdajšej pracovni v roku 1920, ale preslávili ho až o ďalších osemdesiat rokov.

Študoval maliarstvo na Škole krásnych umení v Paríži a neskôr sa venoval dagerotypii. Do umenia, ktoré predchádzalo zrodu neskoršej fotografie, ho zasvätil jeho objaviteľ, maliar a scénograf Louis-Jacques-Mandé Daguerrre. Dagerotypiu svojho času prirovnávali k zrkadlu, ktoré má pamäť. Žiadna z dobových snímok však nemá takú drahú pamäť ako tá s Akropolou.

K Akropole a ďalším architektonickým pamätihodnostiam zaviala Philiberta Giraulta de Prangeyho jeho osobitá záľuba. Zaujímal sa o architektúru antického Grécka a starobylých východných kultúr. V roku 1842 sa vydal na trojročnú študijnú cestu po Taliansku, Grécku a krajinách Blízkeho a Stredného východu, z ktorej priniesol vyše 800 dagerotypií . Medzi nimi je aj slávny obrázok Akropoly.

Po návrate domov maľoval podľa fotografií akvarelové kresby a perokresby, ktoré neskôr vydal v malej publikácii.

Aj keď bol na zbierku svojich fotografií veľmi hrdý, pýšil sa s nimi iba pred svojimi priateľmi a rodinou, nikdy ich nevystavoval. Po jeho smrti v roku 1892, ostali pred verejnosťou ukryté ešte veľmi dlho.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2009-01-14
Aktualizované: 2009-01-14

Kategórie: - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov