Panorama.sk in SlovakSK
Počasie

Úsmevné čriepky z inak vážnych článkov

Ilustrácia z knihy Smiech na lane

Beriem batoh, lyže, čakan a pomaly stúpam zimnou rozprávkou. Pribúda čas, kilometre, sklon cesty. Poézia a rozprávka sa mení na tvrdú prózu. Batoh aj nohy oťaželi - v novom, hlbokom snehu je Zbojnícka chata strašne ďaleko a strašne vysoko. Mal som toho už "plné zuby". Hlavne batohu. V ostrom stúpaní som ho zhodil do snehu, sadol som si naň a uvažoval som: Priveľmi sa zaoberám tým, aký je ťažký batoh, ako sa mi zle kráča, ako ma omína popruh, ako to mám nabok nabalené a ako meliem z posledného. Musím myslieť na niečo iné, pekné, príjemné, milé - a vyjdem hore ľahšie. A tak som stúpal ďalej a vyššie v spomienkach na detské Vianoce, zážitky, darčeky. Išlo sa mi krásne - ako by som bol dostal krídla! Sto, dvesto, tristo krokov v hlbokom snehu bez oddychu! Predtým najviac päťdesiat! Triumf ducha, voľného, nezaťaženého! Zastal som unesený veľkosťou a silou ľudskej psychiky. Obrátil som sa. Ruženec tristopäťdesiatich stôp sa kľukatil pod svah. Na ich konci bol velikánsky batoh, ktorý som tam v odľahčení ducha zabudol.

(Roháč, 1974/ 51-52)

Komentáre k poviedkam z knižky Smiech na lane

Viac informácií:

Ivan Bajo: Zelené vydanie Smiechu na lane

OBJEDNAJTE TU:Order
Smiech na lane
Cena: 9.90 EUR
Mierka: 0
Kategória: Horolezectvo
Vydavateľ: Panoráma.sk
Vydanie 4
Rok vydania: 2012
ISBN: 978-80-967997-3-2
Počet strán: 146
Mäkká väzba
Rozmery: 22.70 x 15.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Horolezectvo

Vydané: 2007-03-29
Aktualizované: 2007-03-29

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.