Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Odhalenie špióna Amesa otriaslo povesťou CIA

Aldrich Hazen Ames po zatknutí

Pracovníkovi Operačného ústredia americkej spravodajskej služby CIA Aldrichovi Hazenovi Amesovi dvadsiateho prvého februára 1994 neskoro večer zazvonil v byte telefón. Volal mu nadriadený a pozval ho na krátku schôdzku do úradu. Pre zamestnancov CIA to nebolo nič výnimočné. Nie však pre tento prípad. V polovičke cesty Amesa predbehlo policajné auto a blikaním ho vyzvalo, aby zastal. Ďalšie auto zaparkovalo za ním. Ames, najdrahší špión v službách KGB, nekládol žiaden odpor. Zatknutie nesprevádzalo škrípanie bŕzd, rev motorov, ani naháňačky.

Rick Ames bol najväčšou škodnou v doterajšej histórii CIA. Za zradu si nechal zaplatiť toľko, ako dosiaľ nikto. O to rozporuplnejšie vyznieva skutočnosť, že je postavou, ktorá sa charakterom, inteligenciou a schopnosťami vôbec nepodobá romantickým hrdinom špionážnych románov a filmov v štýle Jamesa Bonda.

Päťdesiatdvaročného zamestnanca CIA zatkli agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie FBI pre podozrenie zo špionáže pre Rusko a bývalý Sovietsky zväz. Verejnosť sa o udalosti dozvedela o deň nato a správa spôsobila veľké pobúrenie. Ames bol zamestnanom CIA 31 rokov a väčšinu času pracoval priamo v srdci spravodajskej služby, na Operačnom ústredí, ktoré riadilo tajné operácie po celom svete. Od roku 1985 zapríčinil odhalenie, uväznenie a smrť možno až tridsiatich agentov, ktorí v bývalom Sovietskom zväze pracovali pre Spojené štáty. KGB prezradil vyše 100 tajných operácií a dostal za to takmer tri milióny dolárov. Za peniaze z Moskvy si kúpil dom za vyše polmilióna dolárov a nový model Jaguára. Zamestnanec, ktorý v priemere zarába 70-tisíc ročne, by si taký luxus sotva mohol dovoliť, ale CIA roky spala.

Škandalóznu skutočnosť o slabej bdelosti americkej spravodajskej služby podporili aj závery knihy amerického novinára Peta Earlea CIA versus KGB – Odhalenie špióna Amesa, v ktorej sa autor pokúša odpovedať na otázky, aký bol človek, ktorý CIA tak dlho ťahal za nos. Novinár prišiel k prekvapujúcim záverom, že Ames mal skôr viac slabín a nedostatkov, ako predností.

Jednou z nich bola nerozhodnosť, ktorá dosahovala až tragikomické rozmery. V čase, keď Rick Ames pôsobil ako rezident CIA v Mexiku a jeho manželka pracovala v New Yorku, mal dve milenky. Nevydržiaval ich z poživačnosti, ale iba preto, že sa jednoducho nedokázal rozhodnúť, s ktorou má pokračovať vo vzťahu. Situácia došla až tak ďaleko, že na dlho plánovaný výlet do Acapulca pozval najprv jednu, potom aj druhú, a nakoniec pozvanie ani jednej neodriekol. Odcestovali obe a ešte v okamiku, keď sa prekvapené dámy stretli pri hotelovom bazéne, sa pokúsil celú záležitosť zahrať do autu!

Víťazkou trápnej situácie sa stala kolumbijská kráska Mario del Rosario Casas Dupuy, ktorá sa po čase stala druhou paňou Amesovou. Rozvod tiež nepatril k Amesovým šťastným rozhodnutiam. Nechal sa vmanévrovať do nevýhodných rozvodových podmienok, ocitol sa takmer bez prostriedkov a exmanželke dlžil päťdesiattisíc dolárov. Práve to bol onen kritický okamih, ktorý ho doviedol k zrade. Aby rýchlo prišiel k peniazom, ponúkol služby KGB.

Ames v práci pre KGB pokračoval aj po zrútení východoeurópskych komunistických režimov, ale v roku 1994 predsa len začal byť svojim zamestnávateľom podozrivým. Po troch mesiacoch pod drobnohľadom FBI, ktorá v tom čase od CIA prevzala väčšinu iniciatívy pri love ruských špiónov, sa proti nemu zozbieralo dosť dôkazov. Amesa odsúdili na doživotie bez práva na omilostenie. Aj napriek tomu, že doteraz nepripustil dôsledky svojej zrady – vrátane smrti prezradených agentov, jedno priznal: špionáž je špinavé remeslo.

"Špionáž má vždy do činenia s korumpovaním a ľudia to vedia," povedal v marci 1998 v rozhovore pre New York Times. "Preto to nikdy nebude nebude dôstojná práca. Nič na tom nezmení ani James Bond."

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2005-03-30
Aktualizované: 2005-03-30