Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 13.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Trčala: Súd potvrdil, že som dosiahol vrchol Everestu

Spochybňovaná vrcholovka Pavla Trčalu na Evereste
Spochybňovaná vrcholovka Pavla Trčalu na Evereste. Autor / zdroj: FB Pavla Trčalu.

V Čechách sa zaujímavo vyvíja kauza Pavlu Trčalu, domnelého falzifikátora výstupu na Everest. Trčala oznámil, že český súd uznal, že vystúpil v roku 2015 na Everest.

Pavel Trčala, extrémny športovec, lyžiar, kitesurfer, podnikateľ a trocha asi aj dobrodruh, podľa vlastného tvrdenia vystúpil 30. mája 2005 zo severnej, čínskej strany na Everest a následne ho aj čiastočne, z výšky 7800 metrov zišiel na lyžiach. Navyše, podarilo sa mu to bez "mastného" everestského permitu od Číňanov. (Niekto, kto si povolenie zaplatil, mu ho údajne posunul, aby mu zniesol z výšky 7000 metrov zabudnutý fotoaparát.)

Keď sa vrátil z Everestu a ohlásil sa ako najmladší Čech, ktorý sa dostal na Everest, mnohí ho obviňovali z podvodu. Dôvodom boli fotky, na ktorých figuruje na Evereste len vo flisovej bunde rozopnutej na krku, bez rukavíc drží cepín v holých rukách a nemá nasadenú kyslíkovú masku (pritom sám Trčala ale netvrdil, že vystúpil na Everest bez kyslíka). Iní horolezci na snímke sú v páperových bundách a vlajočky na vrcholovej trojnožke sa trepotajú v silnom vetre. Tieto zvláštnosti na fotografiách viedli k podozreniu z falzifikácie. Ako o podvodníkovi o Trčalovi písal jeden z najväčších českých denníkov Mladá Fronta DNES a pochybnosti o jeho vrcholovkách vyslovovali aj poprední českí himalájisti.

Pavel Trčala však stále trval na svojom a začal sa súdiť. Po jedenástich rokoch od výstupu, 7. júna, súd vyhral. Trčala uvádza, že podľa rozsudku sa mu musí denník MF Dnes ospravedlniť.

K prípadu sa vyjadril aj vydavateľ českého horolezeckého online webu Horyinfo.cz Petr Jandík. Jandík pôvodne tiež spochybňoval pravosť Trčalových vrcholových fotografií, no tentokrát si dal tú námahu, že ich dôkladne rozanalyzoval a vyšlo mu z toho, že "pravdepodobnosť výskytu (Trčalu) na vrchole je väčšia, než pravdepodobnosť, že to celé bolo sfalšované." Prečítajte si Jandákov článok sami.

Pre všetkých dobrouhov, ktorí sa vyberajú na vysoké štíty, kde sa každý len tak ľahko nedostane, z toho vyplýva ponaučenie, že vrcholové chvíle si treba dobre zdokumentovať.

FB stránky triumfujúceho Pavla Trčalu: >>

(vb)

Vydané: 10. 6. 2016
Aktualizované: 10. 6. 2016
Komentáre cez Facebook
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.