Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2203USD   25.447CZK   0.88568GBP   308.77HUF   4.1713PLN   7.4266HRK . . . viac

Aerovýlet okolo Zádielu a Turnianskeho hradu

Nazrite z lietadla do najväčšieho slovenského kaňonu. Let pokračoval obletom Turnianskeho hradu.


Keď letíme nad Turnianskou kotlinou zo západu, najprv sa pred nami rozprestierajú Hrhovské rybníky. O chvíľu vľavo vidieť Zádielsku tiesňavu. Napravo kazí výhľad Turnianska cementáreň. Sme takmer na juhovýchodnom okraji Slovenského krasu, na trase medzi Rožňavou a Košicami.
Míňame zádielsky kaňon a dostávame sa nad Turniansky hrad, ktorý bol postavený na výbežku z masívu Zádielskej planiny. Po hrebienku z hradu smeruje na planinu obľúbená turistická trasa, ktorá vedie na severný koniec tiesňavy.Obletúvame zrúcaniny hradu z východu a severu. Turniansky hrad bol zrejme vybudovaný v 14. storočí a bol zničený dávno - už v 17. storočí za stavovského povstania vedeného Thökölym, keď v roku 1685 dal hrad zbúrať generál Schultz. Odvtedy je v ruinách.Letíme nazad na západ a po pravej strane sa rozprestiera Zádielska planina s krasovými škrapovými poliami. Z plochej planiny padajú strmé zrázy Zádielskej tiesňavy. Je hlboká až 300 metrov a je výsledkom pôsobenia Blatnického potoka. Podľa niektorých prameňov bola na tomto mieste jaskyňa, ktorá sa prepadla. Tiesňavou vedie asfaltová cesta, ktorou možno ukončiť, alebo v dedinke Zádiel začať túru smerujúcu na Turniansky hrad. Tiesňava je obľúbeným cieľom skalolezcov. Na jej konci je chata s bufetom.
Pri pohľade do vnútra tiesňavy vidno dole v strede známu Cukrovú homolu. Hoci je vysoká 100 metrov, v hlbokom kaňone vyzerá byť malá.

Text: Panoráma.sk, fotografie: Miši - www.podsizalietat.sk.

Slovenský kras: >>

9. 4. 2012   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.