Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2203USD   25.447CZK   0.88568GBP   308.77HUF   4.1713PLN   7.4266HRK . . . viac

Batizovské pleso - nenáročná túra pre náročných turistov

Batizovske Pleso Tarn

Pri pohľade na Batizovské pleso mi napadlo, že jeho voda je taká krásna, že vyzerá, akoby bola prepojená s Jadranským morom. Potom som zistil, že mi neprišlo na um nič originálne. Ten istý nápad mali viacerí obdivovatelia tatranských plies a tak údajne vznikli názvy plies, ako je Morské oko... Batizovské pleso hralo, počas dvoch dní, keď som ho mohol pozorovať, farbami. Napríklad, jedna časť bola modrá, odrážala sa v ňom obloha. Modrá prechádzala do zelenej tam, kde sa vo vode odrážal hrebeň masívu Končistej. Inokedy sa zasa v jeho vode odrážali štíty na konci Batizovskej doliny.

Batizovske Pleso TarnBatizovske Pleso TarnBatizovske Pleso Tarn viewed from the Batizovska Dolina ValleyBatizovské Pleso Tarn

K plesu som dvakrát došiel pomerne skoro ráno a farby menilo podľa polohy slnka i podľa uhla pohľadu. Musím priznať, že som bol napokon sklamaný zo snímok, ktoré som od Batizovského plesa priniesol. Niektoré farebné odtiene i hĺbka priezračných vôd sa v snímkach trocha stratili. Tak sa tam radšej vyberte sami.

Na plese je zaujímavé aj to, že leží hneď nad skalným prahom, cez ktorý z neho odteká voda. Pri pohľade na pleso z vnútra Batizovskej doliny tak pozorujete horizont, za ktorým už nič nie je. Len kdesi dolu sú tatranského osady. Koncom júla 2013 voda, ktorá tvorí Batizovský potok, z plesa odtekala, ale nespozoroval som žiaden jeho prítok. Ten sa stratil pod skalami.

The Tatranska Magistrala pathway.The Batizovske Pleso Tarn.

Tu vzniká Batizovský potok.

The Batizovska Dolina Valley.

Nad pleso smerom do Batizovskej doliny vedú len neznačkované chodníky, ktoré používajú horolezci, alebo turisti, ktorí v sprievode horských vodcov spoznávajú Gerlachovský štít.

Pokiaľ končíte pri Batizovskom plese, tak ide len nenáročný výlet pre náročných turistov.

The Tatranska Magistrala pathway. 30 minuts till the Batizovske Pleso Tarn.

Batizovské pleso (1884 m n.m.) je pomerne ľahko prístupné po Tatranskej magistrále od Sliezskeho domu, z neho trvá výstup hodinu a prevýšenie nie je veľké, pravda, najprv sa musíte dostať na Sliezsky dom (1670 m). Zo západu od Popradského plesa po magistrále je prístup na pleso namáhavejší, pretože treba prudko vystúpiť do sedla Pod Ostrvou, ktoré je o 466 m vyššie ako Popradské pleso.

Priamo na Batizovské pleso vedie pre turistov údajne veľmi "kostrbatý" chodník z Tatranských Hágov (dva a pol hodiny). Na Magistrálu, k Rázcestiu pod Suchým vrchom vo výške 1743 m, sa možno napojiť z odbočky výstupovej trasy na Sliezsky dom, ktorá sa začína v Tatranskej Polianke. Rázcestie je v polovici jednohodinovej trasy medzi Batizovským plesom a Sliezskym domom.

The Tatranska Magistrala pathway. A peak to the Batizovska Dolina Valley.

Jeden z prvých pohľadov do Batizovskej doliny z Tatranskej magistrály. Zľava: Dlhočizný hrebeň Končistej, potom Popradský Ľadový štít, Kačací štít a trojica vrcholov Batizovského štítu. Napravo sa zdvíha chrbát Kotlového štítu (2601 m), ktorý tvorí južný predvrchol Gerlachovského štítu.

The Tatranska Magistrala pathway.The Batizovske Pleso Tarn and the Koncista Peak.
Oblasť:
Vysoké Tatry
Klikni pre ďalšie informácie

Končistá (2537 m) je dominantou Batizovského plesa na západe.

Text a foto: Vlado Bibel

Pozrite si pokračovanie: Prečo sme nevyliezli na Batizovský štít.

Komentáre

Anonym, 8.8.2013:

Velmi pekne si napisal o farbach!

Vydané: 7. 10. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.