Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislavské mláky: Čunovské jazerá - vždy trocha zakazované a stále navštevované

Čuňovské jazero
Čuňovské jazero. Autor / zdroj: Braňo Bibel.

Čunovské jazerá bývajú považované za najkrajšie jazerá v okolí Bratislavy. Najmä Veľké jazero je obľúbené vďaka priezračnej vode i svojej veľkosti.

Jazerá pôvodne mali štatút vodného zdroja. Ten im zrušili, ale naďalej sa nachádzajú v pásme ochrany prírody štvrtého stupňa v rezervácii Ostrovné Lúčky.

Pred niekoľkými rokmi (2011?) v jazerách našli zvýšenú úroveň látok obsiahnutých v opaľovacích olejoch a Veľké jazero bolo oficiálne uzavreté. Vo Veľkom jazere je údajne zakázané kúpať sa aj v roku 2015, na rozdiel od Malého jazera, ktoré je od neho oddelené len úzkym hrdlom pevniny. Tam sa údajne kúpať smie. K jazerám je zakázaný prístup autom, v okolí sa nesmie parkovať a polícia tam vyberá od vodičov pokuty. A Bratislavčania tam naďalej chodia a kúpu sa tam, tak ako vždy, bez ohľadu na rôzne zákazy.

Zdá sa, že výsledkom zákazov je akurát to, že o jazerá sa niekto oficiálne nestará a tak počas letnej sezóny na ich brehoch pribúdajú odpadky. Príliš mnohým návštevníkom je, žiaľ, cudzia zásada, že to, čo sa do prírody donesie, sa z nej má aj odniesť.

Najmä Malé Čunovské jazero zvykli navštevovať ľudia, ktorí sa radi slnia a kúpu bez plaviek.

Čuňovské jazero
Čuňovské jazero
Čuňovské jazero
Čuňovské jazero
Čuňovské jazero

Veľké Čunovské jazero

Lokalita: Čunovo (Bratislava juh), v súčasnosti je jazero bližšie k novej vilovej štrti v Rusovciach
Rozloha: 164 660m2
Dĺžka: 550m
Šírka: 330m
Pôvod: vybagrované štrkovisko
Kvalita vody: výborná, momentálne je v platnosti zákaz kúpania (nedodržiava sa)
Návštevnosť: vysoká
Nudizmus: áno
Doprava z centra: MHD (91), 900m od zastávky, autom (zakázané parkovanie), bicyklom (chodte po hrádzi a odbočte cez pole do lesa)
Služby: Okolo jazera chodieva zmrzlinár na trojkolke, predáva aj chladené nápoje.

Foto: Braňo Bibel, text: id

Viac informácií:

Kúpaliská a vodné plochy v Bratislave a na okolí

Vydané: 2015-07-25
Aktualizované: 2015-07-25

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás

© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.