Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Denali: Fotografujúci hiker sa stal obeťou grizlyho

Grizly

Grizly v Národnom parku Denali na Aljaške zabil odvážneho milovníka divočiny. Osamelý 49-ročný hiker Richard White z Kalifornie sa až príliš priblížil k medveďovi. Dokumentujú to posledné snímky z jeho fotoaparátu. White fotografoval grizlyho pri rieke Toklat takmer 8 minút a stihol urobiť 26 záberov. Až na posledných snímkach je vidieť, že si ho medveď všimol. Podľa rangerov z národného parku sa priblížil k medveďovi na vzdialenosť menšiu ako 50 yardov (necelých 46 metrov) a to sa mu stalo osudným.

Aj rangeri mali strach

K tragédii došlo v piatok, 24. augusta, stopy po nej našli turisti, ktorí sa presúvali pri rieke na druhý deň. Tí zavolali strážcov parku - rangerov, ktorí preskúmali lokalitu a našli skrýšu, do ktorej si korisť - zabitého hikera odtiahol medveď. Rangeri prileteli na vrtuľníku a ten medveďa vyplašil, ale potom sa ku skrýši vrátil a rangeri pred ním museli ujsť na štrkovú pláž pri rieke. Dvakrát na zviera vystrelili, ale netrafili ho. Napokon boli za súmraku radi, že sa im podarilo nasadnúť do vrtuľníka a odletieť do bezpečia, lebo medveď krúžil naokolo. Na druhý deň medveďa zastrelili z vrtuľníka, keď zviera našli pri skrýši, kde si uložil ľudskú korisť. Bol to pätročný samec s odhadovanou váhou 270 kg. Pitva jeho vnútorností i porovnanie s fotografiami medveďa z Whiteovej kamery potvrdili, že je to grizly, ktorý Whitea zabil. V okolí žije asi desať ďalších medveďov.

Rangeri úsek národného parku, kde došlo smrtiacemu útoku šelmy, uzavreli, kým presne nezistia všetky okolnosti prípadu.

V národnom parku Denali je to prvý prípad útoku medveďa, ktorý sa skončil smrťou človeka, aj keď útokov medveďa na človeka zaznamenali viac.

Vstup do do Národného parku Denali je regulovaný a hikeri dostávajú inštruktáž, ako sa majú správať, aj špeciálne plastové škatule, do ktorých si majú uložiť potraviny, aby ich pach neprilákal medveďov, a aby šelmy nepovažovali človeka za zdroj potravy. V danom prípade to zjavne nestačilo. Kalifornský hiker porušil ďalšiu zásadu - že k medveďom sa neodporúča priblížiť bližšie ako na 300 yardov (275) metrov.

Snímky z Whiteovho fotoaparátu Národný park zatiaľ nezverejnil.

Aljašský národný park Denali je známy tým, že na jeho území leží najvyššia hora severnej Ameriky - Mount McKinley - Denali (6193m).

Fotografia: Wikipedia, text: Vladimír Bibel

Pridaj komentárPripojte komentár

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.