Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Denali: Fotografujúci hiker sa stal obeťou grizlyho

Grizly

Grizly v Národnom parku Denali na Aljaške zabil odvážneho milovníka divočiny. Osamelý 49-ročný hiker Richard White z Kalifornie sa až príliš priblížil k medveďovi. Dokumentujú to posledné snímky z jeho fotoaparátu. White fotografoval grizlyho pri rieke Toklat takmer 8 minút a stihol urobiť 26 záberov. Až na posledných snímkach je vidieť, že si ho medveď všimol. Podľa rangerov z národného parku sa priblížil k medveďovi na vzdialenosť menšiu ako 50 yardov (necelých 46 metrov) a to sa mu stalo osudným.

Aj rangeri mali strach

K tragédii došlo v piatok, 24. augusta, stopy po nej našli turisti, ktorí sa presúvali pri rieke na druhý deň. Tí zavolali strážcov parku - rangerov, ktorí preskúmali lokalitu a našli skrýšu, do ktorej si korisť - zabitého hikera odtiahol medveď. Rangeri prileteli na vrtuľníku a ten medveďa vyplašil, ale potom sa ku skrýši vrátil a rangeri pred ním museli ujsť na štrkovú pláž pri rieke. Dvakrát na zviera vystrelili, ale netrafili ho. Napokon boli za súmraku radi, že sa im podarilo nasadnúť do vrtuľníka a odletieť do bezpečia, lebo medveď krúžil naokolo. Na druhý deň medveďa zastrelili z vrtuľníka, keď zviera našli pri skrýši, kde si uložil ľudskú korisť. Bol to pätročný samec s odhadovanou váhou 270 kg. Pitva jeho vnútorností i porovnanie s fotografiami medveďa z Whiteovej kamery potvrdili, že je to grizly, ktorý Whitea zabil. V okolí žije asi desať ďalších medveďov.

Rangeri úsek národného parku, kde došlo smrtiacemu útoku šelmy, uzavreli, kým presne nezistia všetky okolnosti prípadu.

V národnom parku Denali je to prvý prípad útoku medveďa, ktorý sa skončil smrťou človeka, aj keď útokov medveďa na človeka zaznamenali viac.

Vstup do do Národného parku Denali je regulovaný a hikeri dostávajú inštruktáž, ako sa majú správať, aj špeciálne plastové škatule, do ktorých si majú uložiť potraviny, aby ich pach neprilákal medveďov, a aby šelmy nepovažovali človeka za zdroj potravy. V danom prípade to zjavne nestačilo. Kalifornský hiker porušil ďalšiu zásadu - že k medveďom sa neodporúča priblížiť bližšie ako na 300 yardov (275) metrov.

Snímky z Whiteovho fotoaparátu Národný park zatiaľ nezverejnil.

Aljašský národný park Denali je známy tým, že na jeho území leží najvyššia hora severnej Ameriky - Mount McKinley - Denali (6193m).

Fotografia: Wikipedia, text: Vladimír Bibel

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 2012-08-27
Aktualizované: 2012-08-27

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.