Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2203USD   25.447CZK   0.88568GBP   308.77HUF   4.1713PLN   7.4266HRK . . . viac

Dunajské ramená: Prekvapenia na Štefanovom kolečku

Danube River branches around Gabcikovo, May 8, 2014

Štefanovo kolečko je vodácka klasika v slovenskej časti dunajských ramien. Ôsmeho mája 2014 sme si ju za výlet zvolili zámerne, aby sme zistili, čo sa na trase zmenilo.

Danube River branches around Gabcikovo, May 8, 2014

Obľúbeným miestom zrazu pri Štefanovom kolečku býva gabčíkovská Hullám čárda, ktorá napriek všetkým povodniam stojí na brehu starého koryta Dunaja. Naopak, na tom, že je čárda zatápaná veľkou vodou, akoby si chcela budovať svoju značku - steny jej malého výčapu sú obvešané fotografiami, ktoré ukazujú nakoľko bola čárda pri ktorej povodni zatopená. Aj na múre čárdy je vodomer so záznamami o historických rekordoch vodnej hladiny. Čárda akoby smerovala k tomu, že sa stane malým múzeom povodní. V jej záhradnej časti grilujú ryby a pribudli k nim aj langoše. Upozornenie pre občasný druh výletníkov - ranných vtákov - čárda býva otvorená až od desiatej hodiny. Ak sa chcete naladiť ranným pivkom, príliš sa neponáhľajte.

Danube River branches around Gabcikovo, May 8, 2014

Z čárdy je na miesto štartu v prvom bočnom ramene niekoľko sto metrov. Teraz sa tam ide po novej ceste k prístavisku autokompy, ktorá z niekdajšieho "konca sveta" (Hic sun leones), má urobiť rušnú trasu, ktoru sa budú prevážať turisti z Gabčíkova do maďarského Dunaremete, a ktorá je tiež súčasťou novooznačených cyklotrás.

Kompu mali spojazdniť už vlani, 26. júla, ale prekonala len otváraciu plavbu a vzápätí sa pokazila. Potom ju opravili, ale stále ešte nie je pojazdná a čaká sa na náhradné súčiastky od dodávateľa z USA. Taká je informácia z čárdy.

Danube River branches around Gabcikovo, May 8, 2014

Kompu nazvanú Lipót podľa neďalekého maďarského termálneho kúpaliska, sme napokon videli v prístavisku na maďarskej strane. Má previezť až 100 osôb, šesť osobných automobilov a niekoľko desiatok bicyklov a to všetko pri ponore 40 centimetrov. Dlhá je 24 metrov. Ten malý ponor je veľmi dôležitý, pretože staré koryto Dunaja je na mnohých miestach naozaj plytké. Kvôli kompe v ňom medzi Gabčíkovom a Dunaremete pribudli bóje. Kompa sa bude plaviť na úseku dlhom 5 kilometrov a pre suchozemcov, ktorí nie sú vybavení vlastnými plavidlami, poskytne príležitosť pre novú vyhliadkovú plavbu po Dunaji.

Gabčíkovské dunajské ramená - 8. máj 2014
Danube River branches around Gabcikovo, May 8, 2014

My však na kompu nie sme odkázaní, vyberáme sa hore ramenami a začíname očakávané branné cvičenie. Dolnú časť Gabčíkovského ramena prehradzujú tri umelé hrádze, pričom najmä prvé dve sa prenášajú pomerne komplikovane a treba pri tom balansovať na hrádzovom kamení. Táto trasa je vhodná len pre športovo založených vodných turistov. Po tretej prehrádzke nasleduje prvý dlhší úsek, kde sme zistili, že v ramene pribudlo oproti minulým rokom vtáctvo.

Danube River branches around Gabcikovo, May 8, 2014

Milým prekvapením boli snehobiele volavky. Tie sme v minulých rokoch stretávali len zriedkavo. Pribudli aj čierne kormorány, ktoré akoby chceli farebne vyvážiť belosť volaviek i labutí. Rybári sa kormoránom, známym žrútom rýb, asi netešia. Snehobiele volavky by mohli byť buď Volavky biele, alebo Volavky striebristé. Na odpoveď si budeme musieť počkať.

Výprava hore ramenami sa končí pri šiestej prehrádzke, za ktorou možno odbočiť do Bodíckej brány, cez ktorú sa vraciame do starého koryta Dunaja. (Tu je na druhej strane rieky prístavisko spomínanej kompy a tiež miesto, kde sa dá s kánojkami prejsť do ramien na maďarskej strane.) Táto prehrádzka je obvyklým odpočívadlom vodných turistov. Pod prehrádzkou rozdeľuje hlavné rameno ostrov, ktorý sme zďaleka vídavali vďaka hustým vysokým korunám stromov. Keď sme sa tento raz k nemu zdola približovali, stromov nebolo.

Danube River branches around Gabcikovo, May 8, 2014

Na ostrove sme potom našli len sadenice nových stromov. Znova sa potvrdilo, že na Dunaji i v ramenách sa nemožno veľmi spoliehať na tvár krajiny vytvorenú velikánmi lužných lesov. Stačí pár nájazdov lesných robotníkov a husté lesy sa zmenia na planinu, ktorá však obdivuhodne rýchlo zarastá, aby "lesákom" poslúžila na ďalšiu "žatvu". Vody Dunaja sú pre zeleň životodárnou vzpruhou.

Danube River branches around Gabcikovo, May 8, 2014

Ostrov pod šiestou prehrádzkou. Na obrázku vľavo pred výrubom a napravo jeho dnešná podoba.

Text a obrázky: Vlado Bibel

Komentáre

Priechodnosť prehrádzok (20.5.2014)

Chcel by som sa spytat, myslite si, ze po cervenej turistickej znacke sa da prejst (pesi, bicyklom)? Su prehrazky teraz prilis hlboke na brodenie? A co ked bude normalny vodny rezim, teda ked tie ramena prestanu vodohospodari napustat? Chceli sme si tam uz davno spravit turisticky vylet, len neviem ci sme nepresvihli dobu, ked boli prehrazky broditelne.

Tono

K priechodnosti prehrádzok po červenej značke pešo a na bicykli (20.5.2014)

Ramená teraz bežia v letnom režime, ale voda niektoré prehrádzky prelieva. Napr. prehrádzku pri Bodíckej bráne nemožno prejsť suchou nohou a prelieva sa tam dosť veľa vody.

Pozrite viac o možnom stave vody v ramenách.

Najlepšie je ale ísť do ramien na kánojkách. Uvidíte omnoho viac, ako keď idete pešo, či na bicykli.

Vlado

Vydané: 12. 5. 2014
Aktualizované: 20. 5. 2014
   
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.