Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 15.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1845USD   25.695CZK   0.88163GBP   314.07HUF   4.2220PLN   7.5478HRK . . . viac

Dunajské výlety po povodni 2013

A paddle tour on the Danube River

Kde je krajšie: Na prúdiacom veľkom Dunaji, alebo v pokojnejších dunajských ramenách? - tak sa zvykneme pýtať, keď sa rozhodujeme, kam sa vyberieme na vodácky výlet. Veľký Dunaj láka svojou nespútanosťou, mocným prúdom, hravými vlnami a večným pohybom. Vzduch je na ňom svieži a komáre sa nad veľtok neodvážia.

Dunajské ramená zasa priťahujú mnohotvárnou kombináciou vodných kanálov a zelenej džungle, možnosťami objavovať zapadlé kúty divočiny, plaviť sa raz po širokej a pokojnej hladine a inokedy zas prekliesňovať sa húšťavou po vodných cestách-necestách v tesnej blízkosti chodníčkov zveri a potom oddychovať na prehrádzkach, cez ktoré sa valí raz viac a inokedy menej vody.

Danube River branches, Bodíky 2013

V posledných dňoch som sa bol pozrieť i na veľkom Dunaji, i v dunajských ramenách. Na veľkej rieke sa voda po nedávnej júnovej povodni vyčistila, kánojky sa znova veselo húpu v dunajských vlnách. Rieka je teraz príťažlivejšia ako jej ramená. Tie budú, žiaľ, potrebovať dlhší čas, aby sa spamätali z povodní. Voda je tam začiatkom júla, mesiac po povodni, stále mútnejšia než bývala v nepovodňových rokoch. Veľký príval priniesol do kanálov to, čo vzal z ľudských sídiel. Na niektorých miestach je priveľa plastových fliaš. Džunglové varianty našich výletov sú zneprístupnené naplaveným kmeňmi a konármi stromov. Na vodákov - odvážlivcov - v húštinách číhajú komáre. Ostávajú len štandardné pádlovačky po širokých kanáloch. Keď sa voda ešte trocha vyčistí, pri prehrádzkach sa bude znova dobre kúpať.

Chcel som napísať, že ak vás to láka na vodu, radšej v najbližších dňoch splavujte veľkú rieku a poodložte výlet do ramien. Ale pravdou je, že v ramenách, cez ktoré sa prevalila veľká voda, je čo objavovať. V okolí Bodíkov pribudlo kormoránov. Aj volavky akoby boli menej plaché. Na jednej z prehrádzok zakotvil obrovský peň, ktorý umožňuje urobiť si predstavu, aké vody tadiaľto "tiahli". Ramená sú stále pekné, len škoda, že sa v nich zaseklo to, čo voda vzala z ľudských obydlí.

Text a foto: Vlado Bibel

Kúpanie sa v Dunaji

On the Danube River
On the Danube River
On the Danube River

Ramená na začiatku júla 2013

Cormorants in the Danube River branches
Brought by floods
The Grey Heron - Danube River Branches - July 2013
A reflection

Vydané: 16. 7. 2013
Aktualizované: 17. 7. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.