Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Efemérny striptíz na festivale

Podenky počas ich krátkeho letu.

Festival, ako keď práska bičom. Hneď v prvom filme striptíz. Bol síce efemérny, ale rád si ho doprajem viackrát. Ale radšej inde ako na festivale... V prírode je to tak, určitá - nemalá - skupina živých tvorov občas pocíti potrebu zhodiť zo seba škrupinu, ktorá skrýva jej vnady, bráni jej v rozlete. Potom oslobodená, ukazuje, zdieľa svoje krásy. Je to vidina lietajúceho záhona kvetov? Nie, je to skutočnosť - aj v Dunaji, neďaleko nás, žijú podenky - efeméry. A tam by som si ich "striptíz" a najmä následný let rád pozrel v reáli.

V ukážke z maďarského filmu Szigetköz (Medziostrovie) - suchozemská delta, sa podenky, zrejme tie, ktoré sa po latinsky volajú Palingenia longicauda, objavujú v prvej minúte a dvanástej sekunde. Potom sa začína ich rýchly a krátky let. Netrvá ani deň - len hodiny, minúty... Počas neho samčekovia musia rýchle oplodniť samičky a tie do vody uložiť vajíčka. Samčekovia po kopulácii zahynú a samičky zakrátko tiež, keď uložia vajíčka. Tieto podenky, ktoré môžu merať až 12 centimetrov, nemajú ani tráviace ústrojenstvo. To majú len najády, ich larvy, z ktorých sa efeméry vyliahnu raz do roka, v jeden deň. Najády žijú v kanálikoch na riečnom dne dlhšie - dva roky.

Let podeniek býva označovaný ako Dunavirág - dunajský kvet. O tom, že tento živý kvet vzniká aj v dunajských ramenách, sa vie menej ako o kvete Tiszy - Tiszavirágu, ktorý je známy ako turistická atrakcia.

Zábery "dunajského kveta" priniesol úvodný film na festivale filmov pre trvalo udržateľný rozvoj Ekotopfilm. Podobných pekných a objavných záberov i pohľadov sľubuje program festivalu viac.

Vlado Bibel

Viac informácií:

Ekotopfilm / Envirofilm

<%ramena(lang)%> #Ekotopfilm

Vydané: 2014-10-21
Aktualizované: 2014-10-21

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás

© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.