Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Ešte raz k stretnutiam s medveďmi

A picture form the documentary Keeper of the Wilderness

Nie je medveď ako medveď, pokiaľ ide o vzťah k človeku. Vyplýva to z poznatkov ekológa, ochranára a znalca medveďov Erika Baláža. Rozdielne sa správajú medvede žijúce na Slovensku bez kontaktu s civilizáciou a iné - tzv. kontajnerové medvede, ktoré sú navyknuté na ľudí. A rozdielne sú zrejme aj medvede, ktoré žijú na Slovensku a tie, ktoré žijú na Aľjaške.

E. Baláž viacero rokov pôsobí v Tichej vo Vysokých Tatrách, kde na území okolo 100 km štvorcových žije niekoľko desiatok medveďov. E. Baláž v doline bežne táborí, bivajuje a nestáva sa mu, že by ho medvede ohrozovali. Podrobne o tom rozpráva vo filmových dokumentoch, ktoré je možné si pozrieť na stránkach Českej televízie. Normálne medvede, ktoré nie sú navyknuté na priživovanie sa na človeku a jeho kontajneroch, reagujú na prítomnosť človeka placho. Kontajnerové medvede však stratili plachosť a vyhľadávajú potravu u človeka, pričom môže dôjsť k nepríjemným stretnutiam. Erik Baláž uvádza, že v oblastiach, kde sa pohybujú takéto kontajnerové medvede, by sa bál táboriť.

Iným prípadom sú zrejme medvede žijúce na Aľjaške. Tragický prípad útoku grizlyho na fotografa, ku ktorému došlo v prírodnej rezervácii Denali, kde medvede nie sú atakované človekom, svedčí, že grizly má inú povahu ako medvede, ktorým sa tak dobre darí na Slovensku. Treba dúfať, že je to tak.

Snímka, ktorú sme použili v tomto článku, je z filmu Strážca divočiny o živote medveďov v Tichej doline vo Vysokých Tatrách. Erik Baláž je jeho spoluautorom. Film je možné si zakúpiť na DVD.

vb

Vydané: 14. 10. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.