Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ešte raz k stretnutiam s medveďmi

Snímka z dokumentárneho filmu Strážca divočiny

Nie je medveď ako medveď, pokiaľ ide o vzťah k človeku. Vyplýva to z poznatkov ekológa, ochranára a znalca medveďov Erika Baláža. Rozdielne sa správajú medvede žijúce na Slovensku bez kontaktu s civilizáciou a iné - tzv. kontajnerové medvede, ktoré sú navyknuté na ľudí. A rozdielne sú zrejme aj medvede, ktoré žijú na Slovensku a tie, ktoré žijú na Aľjaške.

E. Baláž viacero rokov pôsobí v Tichej vo Vysokých Tatrách, kde na území okolo 100 km štvorcových žije niekoľko desiatok medveďov. E. Baláž v doline bežne táborí, bivajuje a nestáva sa mu, že by ho medvede ohrozovali. Podrobne o tom rozpráva vo filmových dokumentoch, ktoré je možné si pozrieť na stránkach Českej televízie. Normálne medvede, ktoré nie sú navyknuté na priživovanie sa na človeku a jeho kontajneroch, reagujú na prítomnosť človeka placho. Kontajnerové medvede však stratili plachosť a vyhľadávajú potravu u človeka, pričom môže dôjsť k nepríjemným stretnutiam. Erik Baláž uvádza, že v oblastiach, kde sa pohybujú takéto kontajnerové medvede, by sa bál táboriť.

Iným prípadom sú zrejme medvede žijúce na Aľjaške. Tragický prípad útoku grizlyho na fotografa, ku ktorému došlo v prírodnej rezervácii Denali, kde medvede nie sú atakované človekom, svedčí, že grizly má inú povahu ako medvede, ktorým sa tak dobre darí na Slovensku. Treba dúfať, že je to tak.

Snímka, ktorú sme použili v tomto článku, je z filmu Strážca divočiny o živote medveďov v Tichej doline vo Vysokých Tatrách. Erik Baláž je jeho spoluautorom. Film je možné si zakúpiť na DVD.

vb

<%rubrprir(lang)%>

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 2012-10-14
Aktualizované: 2012-10-14

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.