Panorama.sk
Výlety, prechádzky
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Z Festivalu Hory a mesto 2013: Zem zľadovatelá

Z filmu Chasing Ice - James Balog pri kamere

Ak máte radi katastrofické filmy, tak si pozrite film Chasing Ice - Naháňanie ľadu, ktorý získal hlavnú cenu - Grand Prix, na Festivale Hory a mesto v Bratislave. Ak nemáte radi katastrofické filmy a netúžite po žiadnych katastrofách, tak si ho pozrite tiež.

Ľadovec veľký ako Manhattan

K najsilnejším momentom tohto filmu patrí, ako sa pred kamerou rúca ľadovec vo veľkosti newyorského Manhattanu - to je tá katastrofická špica filmu, spektakulárne divadlo, pre ktoré sa oplatí ho vidieť. Po tomto „divadle“ si ale každý súdne uvažujúci človek musí ale položiť otázku: Čo ak to bude pokračovať? A najmä o tom, o predchádzaní klimatickej globálnej katastrofe tento film je.

Jeho hrdina James Balog inštaluje na Aľjaške, v Grónsku a v Islande kamery, ktoré zaznamenávajú, ako sa v priebehu rokov topia ľadovce. Výsledky sú zdrvujúce, ľadovce sa strácajú, krajina sa mení, ak to takto bude pokračovať, zvýši sa hladina oceánov, zmení sa k horšiemu planetárna klíma.

Film neobchádza ani argumenty odporcov teórie globálneho otepľovania, vyvracia ich a dokumentuje, že ku globálnemu otepľovaniu naozaj dochádza a napomáha mu činnosť človeka. Klimatológovia sú omnoho viac znepokojení, ako bežní ľudia, uvádza film.

Ľad je vlastne krásny

Veda dosiaľ nedala uspokojivú odpoveď na všetky otázky týkajúce sa klimatických zmien. Ak pred globálnym otepľovaním nebudeme zatvárať oči, možno predídeme budúcim prírodným katastrofám. To je hlavné posolstvo pôsobivého filmu, po vzhliadnutí ktorého si okrem iného poviete, že ľad je vlastne krásny.

Pozrite si trailer k filmu.

Antarktické dobrodružstvo s dobrým koncom

Chasing Ice sa na festivale premieta v tandeme s druhým ľadovým filmom Crossing the Ice - Naprieč ľadom. Aj prvý film v sebe obsahuje určitú dávku dobrodružstva, druhý je najmä o dobrodružstve. Dvaja Austrálčania, ktorý sa ešte pred krátkym časom nevedeli lyžovať, sa vydali na lyžiach na výpravu od kraja antarktickej pevniny na Južný pól a späť. Ich dobrodružstvo sa skončí happy endom, hoci to počas veľkej časti ich púte vôbec nebolo isté - prežívali fyzické útrapy, hladovali, boli na dne so silami - aj psychickými, ale napokon všetko zdolali. Víťazí priateľstvo, zdravie a humor. Viac o filme Naprieč ľadom.

Dva filmové klenoty

Oba filmy sú svojím spôsobom filmárske klenoty. Na programe bratislavského festivalu Hory a mesto budú ešte v nedeľu o 14:00. Nenechajte si ich ujsť.

Vlado Bibel

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.