Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Na víkend s festivalom HORY A MESTO naladí svetová lezkyňa Ines Papert

Z filmu Na bajkoch v krajine Džingischána
Z filmu Na bajkoch v krajine Džingischána.

Festival HORY A MESTO čaká víkendový program, na ktorý návštevníkov už v piatok večer naladí nemecká profesionálna lezkyňa Ines Papert. Jedna z najlepších mixových a alpských lezkýň (aj lezcov) na svete za posledných desať rokov, držiteľka viacerých rekordov pricestuje na Hory a mesto po prvý raz. Milovníkov horských filmov čakajú aj workshopy so slovenskými filmármi o tom, ako nakrúcať v divočine a prírode. Filmy, prenášky, cestokluby, dovedna ešte 33 programových blokov a množstvo sprievodných podujatí až do nedeľného večera, kedy festival uzavrú víťazné filmy.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa koná od stredy v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.

„Opäť nás milo prekvapila návštevnosť, plné kinosály, záujem ľudí o festivalový program. Dobré ohlasy hneď po prvom dni potešia, povzbudia a sú potvrdením, že sme sa dramaturgicky trafili a priniesli naozaj to najlepšie. S dobrými dojmami odchádzajú nielen diváci, ale aj samotní hostia a filmári, za všetkých by som menovala z pvého večera Pavla Barabáša, Rasťa Hatiara, mladého režiséra Adama Lisého i Lucišu Hollú,“ povedala dramaturgička festivalu Hory a mesto Natália Bokníková o doterajšom priebehu festivalu. Včera sa k multimediálnym prezentáciam hostí, filmom a sprievodným podujatiam pridali cestokluby KINO SVET.

V piatok Ines Papert a jej Jazdci na búrke

Dnes sa očakáva príchod fenomenálnej lezkyne Ines Papert. Napriek tomu, že lezeniu sa začala venovať až v dospelom veku, vypracovala sa na mimoriadne silnú skalnú, alpskú, ľadovú či mixovú lezkyňu, ktorá sa svojimi výkonmi častokrát vyrovnáva aj mužom. Drží viacero rekordov v ženskom lezení a má za sebou mnoho prvovýstupov, napríklad aj na himalájsku horu Likhu Chuli I (6719 m) v Nepále, na ktorú dokonca vyliezla sama. V roku 2006 vyhrala svetový šampionát Ice Climbing Wolrd Cup a v priebehu siedmich rokov ho vyhrala ešte trikrát.

Na festivale Hory a mesto predstaví už dnes večer svoj najnovší film Riders on the Storm o prelezení rovnomennej cesty na Torres del Paine v Patagónii. Porozpráva aj o expedíciach vo viacerých oblastiach sveta ako v Alpách, v Nórsku, v Himalájach či amerických Rockies.

Workshop o nakrúcaní v divočine a prírode

Víkendový program festivalu otvorí v sobotu o desiatej filmový workshop o nakrúcaní v divočine a prírode. O svoje skúsenosti sa podelia: Erik Baláž, kameraman a fotograf Karol Kaliský, s ktorým Erik Baláž roky spolupracuje, a traja ďalší filmári v jednom bloku: Braňo Molnár, Daniel Grula a Daniel Jablonský. Návštevníci sa viac dozvedia o dôležitých námetoch a hľadaní silných príbehov, o filmovaní ako alternatíve k zabíjaniu divých zvierat, aj o nakrúcaní v divokých oblastiach Albánska.

Film o lese pod Kriváňom

Spomínaný režisér a ochranár Erik Baláž prichádza s premiérou druhej časti trilógie Tajomné Karpaty s názvom Nesmrteľný les. Oceňovaný filmár v ňom so svojím tvorivým tímom predstavuje prírodný raj – les pod Kriváňom, ktorý sa takmer nemení, jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom je medveď. Festival zároveň uvedie aj prvý film spomínanej trilógie Život v oblakoch, ktorý je zameraný doslova na život v oblakoch, štítoch, na slovenské pomery v najväčšej nadmorskej výške, ktorá láka najmä rysy, kamzíky, ale i orly, medvede, vlky, líšky a ďalšie druhy.

Od enviromentalistiky k ultramaratónu

V sobotu sú na programe aj špeciálne sekcie: Enviro: cirkulárna ekonomika, Fenomén Tatranské chaty, Beh – ultramaratón. Práve v tejto sekcii bude premietnutý aj dokument Mira, ktorý získal na kanadskom Vancouver International Mountain Festival Grand Prix a na Slovensku sa uvedie po prvý raz. Film je o nepálskej bežkyni, ktorá začala behávať v detstve a z jednoduchých pomerov a neľahkých podmienok sa vypracovala na jednu z najlepších bežkýň sveta. „Porota bola týmto filmom očarená, najmä pokorným a skromným charakterom hlavnej hrdinky. Je vzorom pre mladých ľudí vo svojej komunite a pre ženské športovkyne po celom svete,“ píše sa vo verdikte poroty.

Dvakrát Yosemity zblízka

Sobotu, ktorej program je najprestrejší a najplnší, uzavrie večer špeciálna dvojprednáška; organizátori ňou chcú zareagovať na mimoriadny úspech dvoch svetových lezcov, ktorí približne dva roky po sebe ako jediní vyliezli voľným štýlom Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch. Na prelome rokov 2014 a 2015 sa to ako prvému podarilo Kevinovi Jorgesonovi, ktorý cestu podnikol spolu s Tommym Caldwellom, hosťom festivalu Hory a mesto spred troch rokov, neskôr túto najťažšiu cestu pokoril aj Adam Ondra, svetová jednotka v skalnom lezení.

Biker medzi indiánmi a filmy o horskom bicyklovaní

V nedeľu bude program gradovať, až ho večer uzavrú dva bloky víťazných filmov vo všetkých kategóriách. O 16:00 sa so svojou multimediálnom prezentáciou predstaví český biker Michal Mároši, ktorý si splnil sen, keď v Kanade nakrútil dokument o jazdení a indiánskej kultúre. Po ňom bude nasledovať sedem filmov zo sekcie Horské bicykle. Prezentáciu bude mať aj jeden zo skutočných priekopníkov slovenského skalolezenia a extrémneho zimného lezenia v stredných veľhorách Stano Glejdura. Jeho rozprávanie o začiatkoch lezenia na Kalamárke má názov Cesta alpského lezca.

Kaukazsko-gruzínske prezentácie

k tlačovej správe festivalu ešte dodajme, že ak hľadáte tip na vysokohorský výlet, nedajte si ujsť dve prezentácie o Kaukaze a Gruzínsku: Svetozár Krno - FARBY, ĽUDIA A BÁJE KAUKAZU, čo je prednáška opretá o skúsenosti z Baksanskej doliny, Udy-su, Adyr-su, Ušbinského ľadopádu, gruzínskej Svanetie, Malého Kaukazu, výstupu na Elbrus (5 643 m) a iných končiarov.

Po Krnovi nasleduje Jozef Terem - GRUZÍNSKO VČERA A DNES - o výstupe na legendárnu horu Kazbek, hornatej Svanetii, Stalinovom rodnom meste Gori, o treskúcej kaukazskej zime, vodke a víne, ale aj o porovnaní, ako vyzeralo Gruzínsko 17 rokov dozadu a dnes.

Viac o programe festivalu Hory a mesto na jeho stránke: >>

(Tlačová správa festivalu / id)

Vydané: 2017-03-24
Aktualizované: 2017-03-24

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás

© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.