Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Moravské Pole – na bojisku dvoch stredovekých kráľov

Pamätník bitky na Moravskom Poli

Viete, kde sa nachádza Moravské Pole? Testy z histórie pre študentov českých stredných škôl dávajú tri možnosti: a) na Morave, b) v Rakúsku, c) na Slovensku. Českí študenti by sa nemali dať nachytať, ale Slováci, najmä tí, ktorí nie sú až tak doma v dejinách alebo v zemepise, by sa mohli dosť ľahko pomýliť. Moravské Pole, dejisko osudnej bitky českého kráľa Přemysla Otakara s Rudolfom Habsburským, kráľom rímskym, sa nachádza v Dolnom Rakúsku. Len asi 65 kilometrov od Bratislavy, medzi obcami Dürnkrut a Jedenspeigen je miesto, kde stojí šesť metrov vysoký granitový pamätník na pamiatku dávnej historickej udalosti, ktorú v Čechách dodnes opisujú s nádychom smutnej nostalgie a v Rakúsku zasa naopak, s podtónom pýchy.

Pamätník je podstatne mladšieho dáta ako udalosť, ktorú pripomína. Postavili ho tu až v roku 1978, bitka sa odohrala 26. augusta 1278.

Socha rytiera pred mestečkom Jedenspeigen

Bojisko, kde sa v stredoveku stretlo v krvavej bitke okolo tridsaťtisíc mužov v plnej zbroji, sa nachádza na otvorenom, mierne zvlnenom priestranstve. Bojové pole dnes roztína cesta, na jej západnej strane sa črtajú obrysy Malých Karpát. Dnes je to obyčajné, mierové pole, na jednej strane cesty rastú slnečnice, na druhej sú lúky a vinohrady. Panorámu príjemne dotvárajú osamelé stromy.

Hrad Jedenspeigen

Přemysl Otakar si chcel na Moravskom Poli vydobyť naspäť územia a moc, o ktoré ho pripravil politickými prostriedkami Rudolf Habsburský, vtedy už rímsky kráľ. Český kráľ, jeden z najslávnejších českých panovníkov, známy tiež ako Kráľ železný a zlatý, si však prišiel len po smrť. Niektoré pramene tvrdia, že Přemysla Otakara zradili vlastní šľachtici a v kľúčových okamihoch bitky opustili bojisko, podľa iných zdrojov mal Rudolf šikovnejšiu bojovú taktiku. Veľa legiend sa spája aj s okamihom udatnej smrti českého kráľa, ktorý údajne vsadil na osobný súboj s Habsburgom, ale nepodarilo sa mu prelomiť ani oddiel obklopujúci Rudolfa.

Rudolf Habsburský víťazstvom pripravil pôdu pre nástup dynastie, ktorá panovala v regióne po niekoľko storočí. Na tabuľke pri vstupnej bráne do hradu Jedenspeigen, ktorý sa nachádza na konci rovnomennej dedinky, stojí, že práve tu sa začal rozlet Rakúska.

Nádvorie hradu, ktorý bol Rudolfovým sídlom, dnes slúži ako dejisko slávností a koncertov. V hrade je múzeum. Stavba však nie je pôvodným bydliskom stredovekého panovníka, hrad bol zničený v 15. storočí a na jeho základoch vyrástla nová budova. V okolí hradu sa v lete pravidelne konajú rytierske slávnosti, v ktorých majstri šermiarskeho remesla a stredovekých súbojov, v ťažkej zbroji predvádzajú, ako to asi vyzeralo, keď sa pred vyše 700 rokmi rozhodovalo o ďalších osudoch mocnárstiev.

Tí, čo sa zaujímajú o históriu, sa môžu cestou k Moravskému Poľu zastaviť v obci Stillfried a navštíviť tamojšie múzeum (otvorené je od apríla do októbra od 13.30 h do 17.30. h každý deň okrem pondelka). Expozícia nazvaná Centrum praveku vystavuje predmety, ktoré svedčia o prítomnosti ľudskej civilizácie spred 30-tisíc rokov.

Pozorovatelňa vtáctva

Krajina nezaujme len fanúšikov histórie, ale aj milovníkov prírody. Ak pokračujete z Jedenspeigenu smerom na Hohenau, kúsok pred bývalým hraničným priechodom do Moravského Svätého Jána natrafíte na vtáčiu pozorovateľňu. Je to drevená búdka na vysokých koloch, podobná poľovníckemu posedu, v ktorej je ďalekohľad (dá sa použiť po vhodení 50-centovej mince). Aj voľným okom sa však môžete popásť na vodnej hladine rybníka, nad ktorým sa to len tak hemží vtáctvom. Je to skutočný domov vodných vtákov, nachádza sa tu najväčšia hniezdiaca kolónia čajok smejivých v Rakúsku, bociany, potápky a ešte veľa iných druhov. Žijú tu v zaujímavej symbióze človeka a prírody, jazierko sa zohrieva vďaka teplu unikajúcemu z odpadových vôd zo susedného cukrovaru. A nech vás neprekvapí, keď hneď pri ceste zbadáte nádherný exemplár bažanta.

Bývalý hraničný priechod Hohenau - Moravský Svätý Ján

Bývalý hraničný priechod, ktorý až do druhej polovice júla 2005 tvoril pontónový most cez Moravu, obľubujú aj hopkavé králiky. Na slovenskej strane hranice poinformuje záujemcov o prírodu v nive rieky Moravy jedna z tabúľ náučného chodníka, ktorá sa nachádza na hrádzi, obľúbenej trase cykloturistov.

Kompa na hraničnom priechode  Záhorská Ves - Angern

Ako sa dostanete k Pamätníku bitky na Moravskom Poli:

Autom: Z Bratislavy sa môžete vybrať do Rakúska cez bývalý petržalský priechod do Bergu a smerujete po rušnej ceste smerom na Viedeň. Len pár kilometrov za mestečkom Hainburg an der Donau odbočíte na cestu B49, ktorá vás privedie až k cieľu. Na túto trasu sa však môžete dostať aj z obce Záhorská Ves na Záhorí, tamojší priechod cez rieku Moravu do rakúskej obce Angern je zaujímavý tým, že cez rieku premáva kompa. Z Bratislavy je to k pamätníku asi 65 km. Neďaleko cesty sa nachádza aj cyklotrasa.

Na bicykli: Cez cyklomost nad Moravou pri Devínskej Novej Vsi.

ib

.Pripojte komentár

Komentáre k článku:

Rasto: Uz som tade isiel 2x na bicykli pamatnik som nenasiel. Iba sochu ceskeho obrnenca. Zrejme historie je velmi daleka na to, aby boli aspon nejake smerovky, alebo ten horsi pripad, som uz slepy.

Vlado: Ten pomník je naľavo od asfaltovej cesty, keď sa ide z Dürnkrutu do Jedenspeigenu. Žiaľ, na Google mape ho veľmi nie je možné vidieť. Boli sme tam už dávnejšie, ale tak si to pamätám. Je to cesta číslo 49. To čo sme označili na online Google mape, môže byť nepresné, pretože pri danom rozlíšení nie je pomník vidieť. Zaujímavé je, že v online Google mape je kvalitnejšie nafotené Slovensko ako Rakúsko.

10. 6. 2014 - Vlado: Tu sú presné súradnice pomníka: 48.484290, 16.857286.

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Niva rieky Moravy - obľúbená trasa cyklistov a milovníkov prírody

Dolní Rakousko - Nejkrásnější turistické trasy (Aj v rakúskom okolí Bratislavy)

Vydané: 2005-06-27
Aktualizované: 2005-06-27

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie