Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Festival Hory a mesto: Na jednom lane s Ivanom Bajom

Výstava karikatúr na Festivale Hory a mesto 2016
Autor / zdroj: Braňo Bibel

Pre festival Hory a mesto 2016 v Bratislave (7.-10. apríla 2016) sme pripravili výstavu horolezeckých kreslených vtipov a karikatúr Pocta Ivanovi Bajovi. Ivan Bajo, autor známej knihy príbehov a veselých kresbičiek Smiech na lane, mal minulý rok osemdesiat rokov.

Pre výstavu sme vybrali tie najlepšie kresby od Ivana Baja. Venovali sme im 6 panelov. Nie je to prvá Ivanova výstava, ale tentokrát sme sa pokúsili ju rozšíriť aj o kresby iných autorov, ktorí sú v horolezeckom humore s Ivanom "na jednom lane". Našli sme štyroch takých autorov.

Ludvík Neoral

Prvému z nich - Ludvíkovi Neoralovi z Čiech - sme venovali jeden panel. S Ludvíkom Neoralom som sa zoznámil vďaka knihe Bohatýrske časy, čo sú prevažne historky o lezcoch pôsobiacich na pieskovcových vežiach v Adršpachu.

Titulná stránka kalendára 2016
Titulná stránka kalendára 2016. Autor / zdroj: Ludvík Neoral.

Sebastian Schrank

Sebastian Schrank z Nemecka je dlhoročným karikaturistom časopisov nemeckého horského zväzu Alpenverein. Na jeho vtipoch sa môžeme pobaviť vďaka jeho knihe lezeckých komiksov Rock Comix.

Z knihy Rock Comix
Z knihy Rock Comix. Autor / zdroj: Sebastian Schrank.

Marek Konecki

Výraznou osobnosťou poľského horského kresleného humoru je Marek Konecki. Mareka Koneckeho som objavil vďaka stránkam venovaným poľskému himalájizmu. Je to autor, ktorému hory napokon nestačili, pretože v Poľsku je známy aj ako autor aforizmov a básnik.

Vieš, cítim sa veľmi pripútaný k horám!!
Vieš, cítim sa veľmi pripútaný k horám!!. Autor / zdroj: Marek Konecki.

Pavol Barabáš

Slovenský kreslený lezecký humor na jednom lane s Ivanom Bajom zastupuje Pavol Barabáš. Jeho kniha Spod krošne veselo a vážne už počtom vydaní predčila Ivanov Smiech na lane. Ak si ju niekto chce kúpiť, nech sa vyberie na Chatu na Rysoch, odkazuje záujemcom Pavol.

Z knihy Spod krošne veselo a vážne
Z knihy Spod krošne veselo a vážne. Autor / zdroj: Pavol Barabáš.

Výstavu kresleného humoru Pocta Ivanovi Bajovi nájdete v chodbe medzi kinosálami 1 a 2.

Pripravil Vlado Bibel

Vydané: 2016-05-05
Aktualizované: 2016-05-05

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás

© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.