Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Časopis Horolezec: V Tatrách pribúdajú aj rekreačné lezecké cesty

Obálka časopisu Horolezec 6/2012

K šiestemu číslu Horolezca v roku 2012: Možno ste niektorí zažili vystúpenie českého himalajistu Máru Holečka na festivale Hory a mesto v Bratislave v roku 2012. Mára vtedy avizoval, že sa v nasledujúcich mesiacoch znova pokúsi zdolať Nanga Parbat Rupalskou stenou. Nanga Parbat napokon v uplynulom roku zdolal, ale nie Rupalskou stenou. Cestopisne podaná dobrodružná lezecká story stojí za prečítanie.

V časopise nechýba bilančný článok Tatranské leto 2012. Autor, Miro Peťo zhromaždil informácie o letných tatranských prelezoch a novinkách, roztriedil ich podľa jednotlivých dolín a nezabudol ani na poľskú stranu Tatier. Ten, kto si myslí, že v Tatrách už pribúdajú iba ťažké cesty pre špičkových lezcov, je na omyle. "Pribudlo aj zopár nových ľahších ciest, vďaka čomu si na svoje prídu rekreační tatranskí lezci," píše autor.

Časopis obsahuje viacero reportáží zo zajímavých lezeckých výstupov. Spolu s ďalšími bilančnými článkami, informáciami o spolkovom jamesáckom životem, či metodickom článku o vklinencoch, je to zajímavé i užitočné čítanie.

Horolezec 5/2012 - obálka

Pajštúnsky sprievodca v časopise Horolezec

Vyšlo nové číslo časopisu Horolezec a lezcov zo širšieho okolia Bratislavy poteší, že obsahuje aj rozšíreného pajštúnskeho sprievodcu. Autor, Vlado Linek, narátal na Pajštúne už 105 ciest, z toho 18 variantov. Horolezec je v predaji od začiatku novembra.

Nasleduje prehľad obsahu najnovšieho Horolezca. Objednať si ho môžete na stránkach JAMESu.

• Mládežnícky tábor SHS JAMES (2)
• Vyhlásenie KST a SHS JAMES k pokusu o zmenu vlastníctva tatranských chát  (2)
• Trenčín privíta hviezdy extrémnych športov (3)
• Boj na Petit Dru (4)
• Opäť na scéne (5)
• Sezóna Lenky Mičicovej  (5)
• České bouldre XII – Ludvíkov (6 – 8) Skály pro sportovní lezení ve svahu nad hřbitovem v obci Ludvíkov jsou známy lezecké veřejnosti již několik desítek let, ale bouldristi se na lokalitu zaměřili až v posledních letech.
• Severská žula (9 – 11) Žula je tvrdá, neporézna hornina, preto zvetráva výrazne pomalšie ako ostatné mäkšie materiály (o to viac ale bolí, keď si dáš lokrom cez tvár). Z toho vyplýva, že v poveternostne náročných podmienkach sa najlepšie darí žule.
• Marmoladská odysea (14 – 17) Za cieľ sme si zvolili 380-metrovú cestu na Sloňom pilieri v pravej časti Marmolady nazvanú „40 rokov pre Falier“. Roku 1993 ju urobil Igor Koller s Dinom Kuráňom a obťažnosť ohodnotili na AF 7a, A2.
• Grónske krysy (18 - 21) - Bol to náš šiesty deň v stene a už tri dni pršalo bez náznaku zlepšenia. Do SZ steny severného vrcholu Ulamertorsuaq sme nastúpili v peknom počasí a za 3 dni vyliezli 15 dĺžok. Tretí deň večer sa počasie pokazilo a začalo popŕchať.
• Great Trango (22 – 25) - Great Trango je jeden z úžasných kopcov, o ktorom som donedávna vedel len veľmi málo z článkov, ktoré som niekedy čítal. Pravdupovediac som nikdy neuvažoval nad pasovaním sa s jeho famóznymi stenami. 
• Neexistuje nič osamelejšie, ako človek na osemtisícovke (26 – 31) Slovenský himalájista Peter Hámor má za sebou úspešnú sezónu. Tento rok v rámci projektu Himalayadventure MMXII vystúpil na Kančendžongu a K2. Na tretiu najvyššiu horu sveta vyšiel sám, výstupom na K2 si „zvesil pytel“ spred piatich rokov.
• Každý má svoj Everest (32 – 35) Mount Everest (8848 m). Tibeťania ho volajú Chomolungma, čo v preklade znamená Matka sveta. Pre väčšinu adeptov či horolezcov, ktorých sa ročne pokúša o vrchol niekoľko stoviek, je to však „len“ najvyšší bod na Zemi.
• Gekón (36 – 39) Chudá, menšia postavička, svetlé vlasy do copu. Oblečenie nenápadné, farby nevýrazné. Žiadne veľké svaly a obtiahnuté tričká. Ak ho nepoznáte, na skalách alebo na stene ho ani nezaregistrujete. Je proste iný, a napriek tomu momentálne možno najlepší skalkár na Slovensku.
• Čože je to päťdesiatka! (40 – 42) Päťdesiat rokov ešte nie je vek, keď už je človek zrelý do dôchodku, ale niečo si už pamätá, dosť zažil a spravidla má o čom rozprávať pri táborových ohňoch. V tomto duchu sme oslovili Dušana Myslivca, čerstvého päťdesiatnika.
• Pajštún (43 – 48) Pajštún je určite najobľúbenejšou a najnavštevovanejšou bratislavskou lezeckou oblasťou. Na skalách pod hradom sa písala história slovenského voľného lezenia. V aktuálnom zozname je 105 ciest z toho 18 variantov.
• Mistr a mistryně ČR v boulderingu 2012 (49)
• Slovenská premiéra adidas Outdoor Tour (50)
• adidas Rockstars 2012 (51)
• Šaurtu v Čegemu (52 -54)
Čegem a Bašil nebyl populární alpinistickou destinací již po mnoho let. Zahraniční návštěvníci zde byli vzácní jako sněžný muž, proto jsme v roce 2009 při průchodu táborem Bašil plným uřvaných adolescentů vzbudili patřičnou pozornost.
• Festival Rock Master 2012 (55)
Na obálke: Ján Smoleň v ceste South Swiss Pillar na Ketil Pyramid v oblasti Tasermiut Fjord na juhu Grónska, istí Tomáš Brt. Foto: Vlado Linek.

Príloha: 88. THT JAMES - Vydarený jamesácky týždeň (1 - 4)

Vydané: 2013-01-01
Aktualizované: 2013-01-01

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.