Panorama.sk in SlovakSK
Počasie

Októbrové pranostiky

Jeseň v dunajských ramenách

K októbru patrí jedna ľudová hádanka. Je takáto:

Nemá štetec, ani farby, predsa lístie žltým farbí.

Čo je to? No predsa jeseň. Október je jesenný mesiac a pranostiky o októbri vravia, že keď v októbri mrzne a sňazí, budúci január teplom blaží. Alebo ináč: Keď v októbri prídu tuhé mrazy, v januári zima málo nás omrazí. Tiež vraj platí: Ak skoro v októbri sneh opadá, bude mäkká zima.

Ďalšia pranostika tvrdí o októbri: Jestli v tomto mesiaci napadnutý sneh dlho trvá, bude i dlhá zima, naopak, jestli krátko trvá, bude krátka zima. Čiže v októbri krátky a skorý mrazík znamená krátku zimu, dlhé októbrové ochladenie zasa dlhú zimu.

To, aká bude zima, predznamenávajú podľa ľudových pozorovaní aj sršne a osy: Keď je v októbri mnoho sršňov a osí, bude dlhá zima. Ďalšie okrídlené tvory v októbri signalizujú, aké bude počasie: Divoké husi na odlete - je už aj po babom lete.

Pranostiky prikladajú význam aj októbrovým dažďom: Dažde v októbri predpovedajú úrodný rok.

Z októbrových mien si pranostiky všímajú napr. Teréziu (15. októbra), keď vravia, že Na Teréziu každý švec obírá.

Najviac z mien si pranostiky všímajú Gála, čiže Havla. Dňom sv. Gála je 16. október, ale jeho meno v kalendári nenájdeme, pretože 16. októbra podľa kalendára, ktorý máme k dispozícii, slávi meniny Vladimíra. (Sv. Gál bol kresťanský svätec, pochádzal z Írska a jeho životná dráha vrcholila v dnešnom Švajčiarsku.)

Gál predznamenáva, aká bude zima: Aký sa deň Havla ukazuje, taká zima sa objavuje. Alebo sucho na Gála, zima stála. Gál dokonca predznamenáva, aké bude budúce leto: Sucho na Gála zvestuje suché budúce leto. Gál je aj predelom v poľnohospodárskych prácach: Svätý Havel prácu na poli zastavuje.

Z mien sa v októbrových pranostikách dostáva ešte veľká pozornosť Šimonovi aj s jeho svätým súpútnikom sv. Júdom (30. október). Najznámejšie je Šimon a Júdy vyháňajú baču z búdy, alebo Šimon a Judy - alebo sneh, alebo hrudy.

Spracoval vb

Vydané: 2012-10-03
Aktualizované: 2012-10-03

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.