Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pozor na zlaňovanie

Lezenie na Špicbergu, Nemecko

Apríl 2014 priniesol dve smrteľné nehody spojené so zlaňovaním. K prvej došlo na Maníne a k druhej pri českých hraniciach v Nemecku, v skalnom masíve Špicberg pri meste Oberoderwitz, čo je neďaleko severočeského Liberca.

O prvej tragédii na Maníne sa vie málo, o druhej viac - na Špicbergu sa údajne odtrhol kus skaly so zlaňákom. Zahynul zlaňujúci a jeho spolulezkyňa je ťažko zranená. Zrejme ju zasiahla padajúca skala. Stalo sa to v populárnej lezeckej oblasti Špicberg v krajine, ktorá sa často spája s prívlastkom "dôslednosť". Navyše, Špicberg je lezecký sektor, známy svojou priateľskosťou aj k deťom, je tam veľa nenáročných trás, cesty sú väčšinou mierne položené. Na webe sa môžeme dočítať, že to tam je luxusne odistené... Skala je sopečného pôvodu - je to fonolit, čiže znelec, čo je podľa slovníka zelenosivá alkalická výlevná hornina rozpadávajúca sa na dosky, ktoré pri údere kladivom zvonia.

Čiže, skôr ako si sadnete do zlaňáku dobre si ho overte. A najlepšie sú dva zlaňáky.

Viac o Špicbergu na dvoch českých weboch:
Spitzberg (aneb Oderwitzer Spitzberg)
Na Špicberky autem za dvě hodiny

A tu je web samotnej lezeckej oblasti Oderwitzer Spitzberg.

Spracoval vb. Foto prevzaté zo stránok www.heinrich-sport.de/spitzberg

Pridaj komentárPripojte komentár

Obaja nemali prilbu (25.4.2014)

Podľa bezprostrednej svedkyne pádu, ktorá potvrdzuje, že sa odtrhli zlaňáky so skalou, obaja lezci nemali prilby. Možno, keby ich nebohý lezec mal, mal by nejakú šancu, píše svedkyňa.

Vlado

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15