Panorama.sk
Decembrové pranostiky
×
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Decembrové pranostiky

Trojkráľová prechádzka v zasrienenom lese

December má byť podľa pranostík studený. Ak taký bude, tak nasledujúci rok bude dobrý. Keď v decembri mrzne, sneží, úrodný rok za tým beží.
Aké sú cencúle v decembri, také dlhé budú rúrky z kukurice.
Ľavný december pokazí celú zimu. Medzi decembrovými menami pranostiky obľubujú ako prvú Barboru (4. decembra): Svätá Barbora ťahá sane do dvora.
Po svätej Baruši daj pozor na uši. Ďalším obľúbecom je Mikuláš (6. decembra): Na svätého Mikuláša už je všetka zima naša.
Keď na Mikuláša sneží, bude požehnaný rok. A samozrejme, že pranostiky nemohli obísť Luciu (13. decembra). Odvážna je svojím tvrdením táto pranostika: Aké sú od Lucie do Vianoc dni, také budú aj mesiace. A veľmi známa je táto, ktorá odráža tradície mágie v dňoch pred zimným slnovratom: Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc. Veľa pranostík sa venuje Vianociam: Jasné Vianoce, mnoho vína a ovoce.
Štedrý večer jasný každému je milý, dá vraj pánboh vína, požehná v obilí.
Keď je hus na Vianoce na blate, na Jozefa bude na ľade.
Lepšie Vianoce treskúce nežli tekúce. V januári si môžeme overiť, či platí: Aký je čas na Vianočný deň, taký má byť aj budúci január. Pranostiky si napokon všímajú aj Štefana: Keď svätý Štefan blato vyfúkal, bude pekná jar.
Ak sa vetry na svätého Štefana spolu chytia, velikie priekopy a záveje narobia. Spracoval Vlado Bibel

Pridaj komentárPripojte komentár

Komentáre

Hviezdy na Štedrý večer
Anonym: Ked je na Stedry den mnoho hviezd, je mnoho zemiakov. (Pridané 10.12.2016)

V januári si môžeme overiť, či... Ja som si to už overila (Pridané 16.1.2014) Ja som si to uz overila, je to svata pravda.
Micuska

O Štefanovi (Pridané 26.12.2013) Na svätého Štefana opitý až do rána:-)
Hunco

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.