Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ako je to so snežienkami: Sú chránené, či nie?

Snežienka jarná

Možno by sa to dalo nazvať "informačná zotrvačnosť". Ide o presvedčenie mnohých ľudí, že dnes sú snežienky u nás chránené. Od roku 1999 až do roku 2003, to na Slovensku paušálne platilo, ale dnes si ich môžete voľne odtrhnúť, pokiaľ nerastú na území, ktoré je vyhlásené za tretí a vyšší stupeň chránenej krajinnej oblasti.

"Ak snežienky vyrástli napríklad v záhrade, je dovolené ich natrhať bez postihov. Rezort životného prostredia apeluje na všetkých, aby si vážili prírodu okolo seba tak, aby sa z týchto jarných kvetov mohli tešiť aj ďalší ľudia," píše sa v tlačovej správe Ministerstva životného prostredia. Niekdajšie zaradenie snežienok na zoznam chránených rastlín zapríčinil ich masívny zber najmä pred Medzinárodným dňom žien.

Vo vyššom stupni chráneného územia by mohlo byť zbieranie snežienok potrestané pokutou, ktorej horná hranica je až 3300 EUR.

Vyrúbenie pokuty v takejto výške je, dovolím si napísať, trocha nepravdepodobné... Faktom je, že ak si chcete slobodne nazbierať kytičku snežienok, nemali by ste sa za nimi vybrať do prírodných rezervácií. Zoznam chránených území si môžete vyhľadat na stránkach Enviroportálu.

Ak hľadáte aktuálny zoznam chránených rastlín, živočíchov a biotopov, tak ho nájdete vo vyhláške číslo 579/2008 Ministerstva životného prostredia. Túto vyhlášku najľahšie nájdete tak, že pôjdete na stránku www.zbierka.sk a tam do vyhľadávača zadáte 579/2008. Tak sa dostanene k pomerne veľkému PDF súboru, kde sú uvedené aj latinské názvy i ocenenie prírodných "artefaktov".

Snežienka, plným menom Snežienka jarná, sa po latinsky volá Galanthus Nivalis a patrí jej pozícia prvého symbolu jari asi tak výrazne, ako je symbolom prichádzajúcej jesene kŕdeľ odlietajúcich lastovičiek.

Snežienka poteší a preto sme jej venovali básničku Snežienka pre Radku.

Sú síce milé, ale aj jedovaté

Ako uvádza ďalšia tlačová správa Ministerstva životného prostredia, "snežienka jarná je rastlina, ktorá patrí medzi trvalky. V priaznivých podmienkach môže dorásť do výšky 20 cm. Jej zvončekovité kvety pútajú pozornosť tromi snehobielymi okvetnými lístkami. Rozkvitnuté dokážu odolať aj desaťstupňovým mrazom. Na snežienky si treba dávať pozor, pretože celá rastlina je jedovatá. Obsahuje nebezpečné alkaloidy a najjedovatejšou časťou je cibuľa."

"V treťom a vyššom stupni ochrany možno zbierať a trhať snežienku iba na výnimku udelenú v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny... Komerčnú činnosť v rámci únie, dovoz a vývoz snežienky jarnej z a do krajín mimo EÚ rieši aj európska legislatíva ako aj zákon o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín – tzv. zákon CITES. Pokiaľ by niekto chcel napríklad s kvetom snežienky takýmto spôsobom obchodovať, musí splniť podmienky určené európskou legislatívou a zákonom CITES. Obmedzenia sa však týkajú len samotných cibuliek a kvetov snežienky z voľnej prírody. Z európskej legislatívy a zákona CITES sú vyňaté semená, spóry, peľ a rezané kvety umelo vypestovaných rastlín," dodáva tlačová správa.

Vlado Bibel

Vydané: 2015-02-14
Aktualizované: 2015-02-14

Kategórie: Výlety, prechádzky