Panorama.sk
×
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Štrbské pleso a divy sveta

Nasledujúcu informáciu opublikovali 26. júna 2009 Webnoviny, keď sa tatranské Štrbské Pleso usilovalo dostať medzi nových sedem prírodných divov sveta. Kandidovalo ako jediný zástupca zo Slovenska.

Aj keď je Štrbské Pleso najpreskúmanejšie jazero na slovenskej strane Vysokých Tatier, podľa ekológa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavla Kráľa stále sú pred odborníkmi výzvy na ďalšie výskumy. Najnovšou je samotná hĺbka jazera. Až donedávna sa udávala hĺbka Štrbského plesa 20 až 21 metrov. Podľa merania z roku 2002 má Štrbské Pleso hĺbku až 26 metrov. Túto hĺbku sa podarilo odmerať len náhodou, počas iného prieskumu jazera. Podľa Kráľa, najhlbšie miesto jazera v hĺbke 26 metrov môže byť jeden z výverov, z ktorého do Štrbského plesa vteká voda. Jednou zo zaujímavostí Štrbského plesa je práve skutočnosť, že nemá žiaden viditeľný prítok ani odtok.

Pozoruhodnosťou Štrbského plesa je aj jeho samotný vznik. Podľa Kráľa Štrbské Pleso pravdepodobne ako jediné vzniklo nadvakrát. V súčasnej podobe existuje Štrbské Pleso len asi 300 rokov. Štrbské Pleso bolo v minulosti oveľa menšie a jeho hladina bola nižšia asi o šesť metrov. K nárastu hladiny došlo pravdepodobne po roku 1642, kedy malo oblasť Vysokých Tatier zasiahnuť silné zemetrasenie. Vtedy sa na dne plesa pravdepodobne upchali priesaky a počas niekoľkých rokov, maximálne desaťročí, stúpla hladina jazera a pleso dostalo súčasnú podobu.

Pozoruhodnosťou Štrbského plesa je aj to, že leží takmer na rozvodnici Baltického a Čierneho mora. Odborníci predpokladajú, že priesaky z jazera odtekajú do oboch morí. Ďalšou pozoruhodnosťou Štrbského plesa je prítomnosť ryby sih maréna. Ide pravdepodobne o posledné miesto na svete, kde sa táto ryba nachádza vo svojej čistej forme. Túto rybu sem doviezli v roku 1929 rybári z Třeboňska v Čechách. Sih maréna sa stratila rybárom z dohľadu, keďže je to hlbinná ryba. Opätovne ho odborníci objavili až v roku 1986. Dnes musí bojovať sih o prežitie s ploticou, ostriežom a šťukou.

Za Štrbské Pleso ako jeden z nových prírodných sedem divov sveta mohli hlasovať všetci na internete na stránke www.new7wonders.com. Štrbské Pleso bolo zaradené do kategórie jazerá, rieky, vodopády. Napokon v celosvetovej ankete neuspelo.

V nasledujúcich rokoch sa o Štrbskom Plese v médiách písalo v súvislosti s tým, že jeho voda v letných mesiacoch zozelenela.

(id)

Viac informácií:

Vysoké Tatry

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.