V Delte Dunaja
Autor / zdroj: Peter Čaradský
V Panoráme sme už uverejnili mnoho informácií o vodáckych výletoch v dunajských ramenách pod Bratislavou, v oblasti nazývanej vnútrozemská dunajská delta. Tentokrát Vás spolu s Petrom Čaradským pozývame do Dunajskej delty, ktorú Dunaj vytvára na posledných kilometroch svojho toku.
Čaro, Ty si vlani priniesol zo zájazdového výletu po rumunskej Delte Dunaja toľko zaujímavých fotiek, že nebolo ľahké z nich vybrať tie naj. Napokon som siahol ako po prvej po tej so šťukou v rybárskej sieti. Snímka je urobená pod vodou. Ako vznikla? Ako ste našli siete s rybami?
Tú šťuku sme našli pri šnorchlovaní v rybárskej sieti – v žiabrovke. Tej šťuke sme vlastne pomohli, vyslobodili sme ju zo siete a potom sme ju zjedli.
No, naozaj ste jej pomohli... Tam v delte neboli na blízku nejakí rybári, čo by sa mohli hnevať, že im plašíte úlovok?
Rumunskí rybári, ktorí sa živia rybolovom, nahádžu si žiabrovky do vody a po čase si prídu skontrolovať, čo sa im tam ulovilo. Občas ani to nie a ryby hynú v žiabrovkách ;(
Rybár s udicou je tam skôr hobbík... Aspoň ja, nerybár, to tak vnímam.
Urobil si viacero snímok pod vodou, čo sa v Dunaji i v dunajských ramenách nie vždy podarí. Dunajská voda býva priehľadnejšia, keď je zima. Obvykle, keď je voda teplá, tak je trocha znepriehľadnená - znalci hovoria, že planktónom. Bola na mnohých miestach v delte taká priehľadná? Internetový sprievodca k zájazdu, na ktorom si bol, uvádza, že voda sa po dvoch dňoch plavby z mesta Tulcea, čo je vstupné mesto do delty, vyčistí...
Áno, po odbočení do vedľajších ramien sa rýchlosť prúdnice výrazne zníži, ba priam až zastaví a všetko, čo voda niesla so sebou, sa usádza. V mnohých prípadoch som mal problém určiť hĺbku vody, keďže bola taká priezračná. Dno jazier a kanálov bolo plné ulít nádherných korýtok a slimákov, ale dno bolo aj veľmi nebezpečné. Počas našej plavby sme mali dve rozrezané nohy.
Rumunské mesto Tulcea - vstupná brána do Delty Dunaja.
Videli ste tam v sieťach niekde aj jeseterov, ktoré kvôli priehradám na vyšších úsekoch Dunaja už nevídame?
Jeseterov sme videli len v mestečku Tulcea v múzeu delty Dunaja, v ktorom bolo veľa akvárií s rybami sladkovodnými ale aj morskými, keďže Dunaj vteká do Čierneho mora.
Najväčšia perla tohto múzea je Huso Huso, čiže Vyza a je to najväčšia morská ryba v Európe žijúca v Dunaji a vo Volge. Táto ryba sa bežne vyskytovala aj v Dunaji, až v Rakúsku, kde ju aj v múzeu v rakúskom Orthe aj spomínajú a na nádvorí zámku je vystavená jej plastika. Vyza vraj dorastá až do cca 8m a váži až do 1000kg. Počul som, že Rumuni plánujú postaviť rybovod, keďže Železné vráta zastavili prirodzenú migráciu týchto jedincov.
Jedna taká maketa vyzy "pláve" aj v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave na Vajanského nábreží... Plavili ste sa po úzkych i širokých ramenách, medzi trstinou aj po jazerách – naplánovaných bolo dokopy 110 kilometrov za necelé dva týždne pobytu v Rumunsku. Aj keď to bolo asi zväčša na takmer stojatej vode, veľmi ti to asi zabrať nedalo. Ja si ťa z Dunaja v okolí Bratislavy pamätám, že máš rád dynamický pohyb. Nenudil si sa v delte?
Podľa mojej GPS sme na trase z Tulcey do Suliny urobili 150km, z ktorých bolo cca 23 na vlečke traktora. Ten sme využili vzhľadom na to, že kanál bol zanesený vodnou rastlinou - kotvicou plávajúcou. A cca. 7 km sme sa po výdatnej hostine u rybára v dedinke Mila 23 nechali vyčerpaní odtiahnuť rybárskym člnom do nášho ďalšieho táboriska. Áno mám rád rýchlejšiu vodu, ale delta Dunaja ma očarila, zlákali ma tam aj mnohé fotky, ktoré som predtým videl. Voda je tu mierne tečúca, ba až stojatá a s protivetrom od juhu až odporná, hlavne na veľkých jazerách to bolo cítiť výrazne. Niektoré jazerá mali až 5 km, a s protivetrom nám dali zabrať. Priznám sa, že najviac sa mi páčila delta na začiatku, ako sme odbočili do kanálu Mila 35, boli to úzke kanáliky striedajúce sa s jazierkami, sem tam s padnutým stromom. V porovnaní so širokými kanálmi a obrovskými jazerami to bola zábava.
Ako to bolo s komármi? Ich množstvo závisí od stavu vody a predchádzajúceho počasia. V staršej literatúre sa píše, že keď začne v delte podvečerná "hodina komárov", tak neostáva nič iné, len zaliezť do stanu. Aké bolo minulé leto na komáre v delte?
Jaaaaj, cca 21:00 hodina, čiže západ slnka. Repelenty nepomáhali, aspoň mne nie, dôležité bolo si obliecť niečo voľné, vzdušné, aby tí malí cucáci nemali taký ľahký prístup ku zdroju. Komáre boli samozrejme aj cez deň, schovávali sa v tieni stromov a kríkov, čo boli miesta, ktoré sme vyhľadávali na veci súvisiace s trávením... Nikto z nás sa nepokúsil o rekord v dĺžke tejto aktivity.
Zrejme, keď si sa vyberal do delty, tak si mal naštudované, čo ťa tam čaká. Bolo tam niečo s čím si nerátal, či niečo, čo ťa príjemne prekvapilo? Možno aj k výbave, výstroji - mal si všetko, čo si potreboval?
Vedel aj nevedel... Keďže som si to vopred naštudoval, tak som vedel, kde sa zastavíme, ale nevedel som, kadiaľ sa tam doplavíme... Google Earth tie malé kanáliky neukáže.
Výstroj, no trošku som ľutoval, že som si nezobral starý stan, čo má samostatne stojace tropiko. Bolo mi teplo v tom X-Phade, ktorý som tam mal. Čo sa týka oblečenia, mal som viac, ako som potreboval. Mal som so sebou štyri tričká, dvoje kraťasy, dlhé pyžamové gate proti komárom v noci, tenkú polartecku, ktorú som používal ako vankúš a pršiplášť... Samozrejme nejaký ten klobúčik na hlavu, prípadne praktický slnečník, ktorý zožal veľký úspech.
Peter Čaradský v Delte Dunaja.
Pri pobyte v delte je zaujímavé sledovať, ako rieka ovplyvňuje život ľudí - prinajmenšom v doprave tam zohrávajú omnoho väčšiu úlohu lode. Kraj, ľudia tam zrejme nie sú veľmi bohatí. Stretali ste sa s úsmevmi, s priateľským správaním?
V delte sa bez lode nikam nedostaneš, aj keď už na tých väčších ostrovoch ako je Lethea, využívajú miestni nielen tradičné kone bez sedla, ale aj moderné autá, motorky a bicykle.
V jeden deň, keď sme oddychovali, som sa sám v rumunsko-ukrajinskej dedinke Periprava na obed vydal do potravín, ktoré sú zároveň aj krčmou. Kúpil som si chladeného radlera a sadol som si pred vchod. Domáci boli zvedaví, a keď zistili, že im rozumiem po rusky (4 roky som sa učil ruštinu na základnej škole a čudoval som sa, že si niečo pamätám), tak sa začala veľká diskusia a predo mnou sa začali kopiť pivové fľašky. Asi po hodine som odtiaľ musel "utiecť", lebo by som asi ani do tábora netrafil... Do večera som to potom vyspával.
Na viacerých snímkach vidieť, že ste si dopriali ryby. Ako je to s rybárčením v delte? Mali ste aj udice. Je na rybačku potrebné povolenie, či ste to neriešili?
Rybári, ktorí mali udice, si vybavili povolenie ešte v mestečku Tulcea, už si nepamätám, koľko to stálo, ale bolo to za facku. Každopádne je treba zaplatiť aj vstup do delty Dunaja na každý deň. Myslím, že som tam zjedol za dva tyždne toľko rýb, koľko normálne zjem za niekoľko rokov.
Ako sa vydaril celý zájazd? Odporúčal by si ho?
Akcia Delta Dunaja je veľký zážitok pre každého vodáka - turistu, rybacích gurmánov, rybárov a to všetko s odborným výkladom Tomáša Derku – nášho sprievodcu. Ešte v Rumunsku sme sa s Tomášom dojednávali o splavení delty medzi kanálom Sulina a St. Georghe. Takže určite áno.
Čiernomorské pláže v oblasti Delty Dunaja.
Delta Dunaja - jesetery Huso Huso, čiže vyza v akváriu v Tulcei.
Dunajská delta - mapka vodáckeho okruhu cestovnej kancelárie Anakonda v roku 2014.
Celý zájazd je veľmi podrobne a dôsledne popísaný na stránkach cestovnej kancelárie Anakonda.
Fotografie: Peter Čaradský, pripravil: Vlado Bibel
Ponuka v Dunajskej delte.
V Dunajskej delte - maják v Suline.
Komentáre
val.gabrisova: Spomienky (11.3.2015)
Takisto som si zaspominala. Asi pol roka dozadu som mala tu moznost navstivit Rumunsko. V delte Dunaja som stravila celkovo 4 dni z mojho pobytu a zial iba den z toho na clne. Kazdopadne pri tychto fotkach sa mi vynaraju spomienky z mesta Tulcea, no aj z nedalekeho mestecka Murighiol, kde som stravila vacsinu casu. Pamatam si, ze aj ked bol koniec septembra a vzduch mal mozno 18°, voda v zatokach bola tepla a na mnohych miestach priezracna. Dokonca aj lekna boli krasne rozkvitnute, vznasali sa na hladine a svojimi zltymi kvetmi vytvarali upokojujucu atmosferu. Ta krajina a ludia v nej sa mi dostali tak neuveritelne hlboko pod kozu, ze uz len cakam kedy budem mat dalsiu prilezitost dostat sa tam a zazit viac!
Pedro - Becko: K delte Dunaja (5.3.2015)
Zdravim Vas z Venezuely, pekne citanie a fotky. Troska mi tam chyba viac ten ich tradicny vidiek z 19. storocia. Dakujem za propagaciu Delty.
Palko: Trochu som si pri citani zaspominal.:) (5.3.2015)
Trochu som si pri citani zaspominal.:) - picasaweb.google.com/pavel.devecka/SplavDeltyDunaja - Deltu Dunaja vrele odporucam.
Vydané: 2015-02-27
Aktualizované: 2015-02-27
Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky