Panorama.sk
Výlety
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vianočné trhy v Bratislave a kultúrny program

Vianočné trhy na Hlavnom námestí v Bratislave

Vianočné trhy 2014 v Starom meste sa konajú od dvadsiateho prvého novembra do dvadsiateho druhého decembra na troch námestiach - na Hlavnom a na Hviezdoslavovom námestí. Informácie o sprievodných podujatiach.

Predajné Vianočné trhy organizuje ako každý rok aj výstavisko Incheba pod názvom Dni Vianoc v Inchebe. Dni Vianoc 2014 sa začínajú 3. decembra a skončia sa 21. decembra.

Nižšie uvedené informácie sú o minuloročných trhoch.

Tak ako po minulé roky, aj tentokrát prebieha kultúrny program trhov v centre Bratislavy na dvoch pódiách - na pódiu na Hviezdoslavovom námestí pri soche P. O. Hviezdoslava a na pódiu na Hlavnom námestí.

Starosta mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Andrej Petrek otvoril staromestské Vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí v piatok 19. novembra. Na Hviezdoslavovom námestí je 25 stánkov a pribudnú ďalšie.

Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský otváril trhy na Hlavnom námestí v sobotu 20. novembra, popoludní. Na Hlavnom a na Františkánskom námestí je 103 stánkov. Ako novinka v tomto roku pribudli remeselnícke stánky na nádvorí Aponyiho paláca na Hlavnom námestí, kde sú prezentované a predávané tradičné remeselné výrobky.

Kultúrny program na Hlavnom námestí je nazvaný Dni Slovenska v Bratislave a vystupujú v ňom folklórne súbory z celého Slovenska.

Kultúrny program na pódiu na Hviezdoslavovom námestí nazvali organizátori Zimná promenáda.

Dychová hudba Hostianka, Hostie na Vianočných trhoch 2010

KULTÚRNY PROGRAM Vianočných trhov v decembri 2010
Hlavné námestie, Hviezdoslavovo námestie, Eurovea

1.12. streda 
Hlavné námestie
16.00 h - Detský folklórny súbor Pilsko, Oravské Veselé
- Vianoce spod Pilska, koledy a vinše - Viac o súbore...
17.00 h - Detská folklórna skupina Vargovčanik, Hanušovce nad Topľou
18.00 h - Spevácky zbor Britskej medzinárodnej školy, Bratislava
- Vianočné koledy

2. 12. štvrtok
Hlavné námestie
16.00 h - Konopa, Kozárovce - Vianočné piesne a koledy, chodenie s hadom, Betlehemci, Dorota a Traja králi
17.00 h - Detská folklórna skupina Zlatňanka, Zlaté Moravce - Detské hry a tance z Tekova a Šariša, Betlehemci
18.00 h - Maranata, Nesvady - Vianočný pozdrav

3. 12. piatok
Hviezdoslavovo nám.  
17.00 h - 5.
medzinárodný festival adventnej a vianočnej hudby. Koncert zborov.

Hlavné námestie
16.00 h - Folklórny súbor Salatín, Ružomberok
- Vianoce na Liptove
17.00 h - Folklórny súbor Inovec, Obyce - Vianočné koledy, divadlo s Betlehemcami, tančeky
18.00 h - Folklórny súbor Kapušančan, Kapušany

4. 12. sobota
Hviezdoslavovo nám.  
14.00 h - Odovzdávanie cien 5. medzinárodného festivalu adventnej a vianočnej hudby a galakoncert ocenených domácich a najmä zahraničných speváckych zborov.

Hlavné námestie
16.00 h - Detský folklórny súbor Šiňava, Snina
- Detské hry a tance z Východného Slovenska
17.00 h - Folklórny súbor Šiňava, Snina
- Tance a spevy našich predkov - Viac informácii o súbore na jeho stránke
18.00 h - Kicora, Lendak - Betlehemci
- Sopka z Lendaku

5. 12. nedeľa
Hviezdoslavovo nám.  
15.00 h - Romano Stilo
Temperament, vášeň, virtuozita.

Hlavné námestie
15.00 - 18 00 - Na svätého Mikuláša - Tradičný benefičný program pre Nadáciu Výskum rakoviny
- Účinkujú: Detský folklórny súbor Kobylka, Martin Mikuš - spev a Rajmund Kakóni - akordeón, Karol Malý - spev a gitara, Maroš Bango, Saša Bangová a Janka Škultétyová

6. 12. pondelok
Hlavné námestie

16.00 h - Dievčenská folklórna skupina Fertuška z Jarku - Bratia a sestričky, hľadajme jasličky..., Írecké divky pri speve a tanci
17.00 h - Marinka, Nováky - Pokiaľ nevyšla hviezdička - Štedrý deň a koledy v Čavoji
18.00 h - Koniarovčanka, Koniarovce - Vianoce seniorov

7. 12. utorok
Hlavné námestie
16.00 h - Folklórny súbor Rapkáčik, Veľký Lapáš - Vianočné koledy a piesne
17.00 h - Bádičanka, Bádice - Susedské hádky na dedine, Spomienky na Vianoce starých rodičov
18.00 h - Spevácka skupina Lipa, Veľký Lapáš - Betlehemská hviezda

8. 12. streda
Hlavné námestie
16.00 h - Chyzerovčanka, Zlaté Moravce - Ľudové a zľudovelé piesne Horného Požitavia a Tekova
17.00 h - Drieňovanka, Obyce - Od jesene do Vianoc
18.00 h - Detský folklórny súbor Hájenka, Detská ľudová hudba Jarabinka, Detská ľudová hudba Bazička, Bratislava - Liptovské Vianoce

Eurovea
16.00 h - The original dixieband Slovakia
17.00 h - Írska hudobná skupina Heaven's Shore

9. 12. štvrtok
Hlavné námestie

16.00 h - Dievčenská spevácka skupina a ľudová hudba Základnej umeleckej školy, Svit - Hudobno-spevácke pásmo vianočných kolied z Liptova a zo Spiša
17.00 h - Detský folklórny súbor Cindruška, Liptovský Hrádok - Vianoce na Liptove - piesne, tance, predvianočné a vianočné zvyky, obyčaje, ľudové hry 
na Štedrý večer z obce Važec
18.00 h - Folklórny súbor Roháčik, Zuberec - Vianočné pásmo zo Zuberca, Ondrej, Lucia, Rozprávočka o krpčekoch

10. 12. piatok
Hviezdoslavovo nám.  
17.00 h - Marián Bango

Krásne a známe melódia v podaní slovenského Andrea Bocelli.

Hlavné námestie
16.00 h - Mandolínový súbor Žiarinka, Nesluša
- Inštrumentálne vianočné a populárne skladby
17.00 h - Folklórny súbor Bukovec, Diviaky nad Nitricou
- Na žartovnú nôtu, pásmo pesničiek a hovoreného slova
18.00 h - Dychová hudba Lieskovanka, Dolný Lieskov
- Ľudové a autorské piesne s vianočnou tematikou

Eurovea
15.00 h - Vokálna skupina Sklo
16.30 h - Gypsy Music Alexandra Daška

11. 12. sobota
Hviezdoslavovo nám.  
15.00 h - Detský folklórny súbor Studienka
Rezké tance, melodické piesne, tematické zvykoslovné pásma.
Peter Šrámek 17-ročný účastník súťaže Môj najmilší hit.

Hlavné námestie
16.00 h - Folklórny súbor Haršačan, Záborské
- Pásmo vianočných kolied a ľudových piesní
17.00 h - Spevácky zbor Prameň, Žarnovica
- Od Lucie do Vianoc
18.00 h - Spevácky zbor Žarnov, Žarnovica
- Čas radosti, hudobno - slovné pásmo

Eurovea
15.00 h - Sláčiková etnokapela Nebeská muzika
16.00 h - Spevácky zbor Žarnov
17.00 h - Folklórny súbor Rovňan

12. 12. nedeľa
Hviezdoslavovo nám.  
15.00 h - Samo Smetana Band
Skupina pod vedením skúseného primáša hrá melódie z celého Slovenska.

Hlavné námestie
16.00 h - Rozmarín, Ličartovce
- Vianočné koledy a jasličkovanie
17.00 h - Folklórny súbor Jánošík a Detský folklórny súbor Fialka, Partizánske
- Betlehemská hra a vianočné koledy
18.00 h - Spevácka skupina Udičanka, Udiča
- Vianočný pozdrav z Udiče a celej Marikovskej doliny

Eurovea
15.00 h - Teatro Tatro : "O stvorení sveta"
16.00 h - Folklórne vianoce
17.00 h - Folklórny súbor Rozmarín

13. 12. pondelok
Hlavné námestie

16.00 h - Bukovinka, Radobica
17.00 h - Folklórna skupina Geľovianka, Sebechleby - Deväť-dňová pobožnosť a Štedrý večer
18.00 h - Dychová hudba Sebechlebskí hudci, Sebechleby - Vianočná nálada

14. 12. utorok
Hlavné námestie

16.00 h - Divé Maky, Bratislava
17.00 h - Detský folklórny súbor Poniklec, Udiča - Drápačky na dedine, Na tom našom dvore
18.00 h - Spevácky zbor Apollo, Bratislava - Vianočné koledy

15. 12. streda
Hlavné námestie
16.00 h - FOREL INTERNATIONAL School choir, Bratislava - Medzinárodné vianočné piesne a koledy
17.00 h - Detský folklórny súbor Trávniček, Bratislava - Zaspievajme Jezuliatku
18.00 h - Babadlo, Prešov - Betlehem-radujme sa, veselme sa!

Eurovea
16.00 h - Orchester Romano Stilo
17.00 h - Multižánrová kapela La3no Cubano

16. 12. štvrtok
Hlavné námestie

16.00 h - Folklórna skupina Močenčanka, Močenok - Príde Kristus Spasiteľ náš...
17.00 h - Ženský spevácky zbor Cantica Močenok - Vianočný pozdrav, vianočné piesne a koledy
18.00 h - Folklórny súbor Lúčan, Lúčky - Piesne, tance a koledy spod Choča

17. 12. piatok
Hviezdoslavovo nám.  
17.00 h - Traditional Club Bratislava
- Tradičný jazz pre všetkých.

Hlavné námestie
16.00 h - Detská dychová hudba Hradišťanka, Hradište
- Vianoce s detskou dychovkou
17.00 h - Folklórna skupina Javorníček, Hvozdnica - Nastala nám dnes koleda
18.00 h - Folklórna skupina Vargovčan, Hanušovce nad Topľou - Na to Bože narodzeňe

Eurovea
15.00 h - Hudobná skupina Funny Fellows
16.30 h - Spevácka skupina Close Harmony Friends

18. 12. sobota
Hviezdoslavovo nám. 
15.00 h - Detský folklórny súbor Madovec
- Pôsobí pri združení Madovec a Základnej škole internátnej na Hrdličkovej ulici v Bratislave, vznikol v roku 2002 a združuje nepočujúce deti a mládež vo veku 9-18 rokov.
Koledníci - Najkrajšie a najznámejšie koledy.

Hlavné námestie
16.00 h - Detský folklórny súbor Štrbianček, Štrba
- Od Ondreja do Vilije
17.00 h - Folklórny súbor Lubená Poluvsie, Pravenec
- Piesne z Hornej Nitry
18.00 h - Khamoro, Myjava - Romane Karáčoňa
- Rómske Vianoce

Eurovea
15.00 h - Ľudová hudba Juraja Pecníka
16.00 h - Folklórny súbor Lubená Poluvsie
17.00 h - Detský folklórny súbor Štrbianček

19. 12. nedeľa
Hviezdoslavovo nám.  
15. 00 h - Krupanská zabíjačka

Folklórne pásmo „Pravá slovenská zabíjačka“.

Hlavné námestie
16.00 h - Folklórna skupina Sliačanka a Detský folklórny súbor Sliačanček, Liptovské Sliače
- Hojné požehnanie Vám nesieme
17.00 h - Ochotnícke divadlo Nová doba, Oravská Lesná
- Anjelské spevy
18.00 h - CORO LAUDAMUS, Piešťany
- Vianočné impresie

Eurovea
16.00 h - Ľudové vianoce
17.00 h - Detský folklórny súbor Sliačanka

20. 12. pondelok
Hlavné námestie
16.00 h - Detský folklórny súbor Iskierka, Brezová pod Bradlom - Čas radosti, veselosti
17.00 h - Folklórny súbor Vatra, Tlmače - Vianoce v Tekove
18.00 h - Veselí chlapi - mužská spevácka skupina, Veľké Kozmálovce - Vinšujeme Vám, vianočné vinše a koledy, ľudové piesne s hudobnýmsprievodom

21. 12. utorok
Hlavné námestie
16.00 h - Študenti VŠMU - bábkoherci, Bratislava - Betlehémske hry - Noc nastala, vôkol ticho panuje
17.00 h - Divadlo Ludus, Bratislava - Vyšla hviezda nad Betlehemom

22. 12. streda
Hviezdoslavovo nám.
 
15.00 h - Dychová hudba Spojár -
Jedna z najstarších dychových hudieb.

Hlavné námestie
16.00 h - Detský folklórny súbor Liptáčik, Ružomberok
- Koledy z Dolného Liptova
17.00 h - Folklórny súbor Konôpka, Dohňany  - Ježiš sa narodil, vianočný spevácky program
18.00 h - FS Dopravár, Bratislava -Vianočné pásmo, koledy, tanec a spev

Záver Vianoc – Eurovea 2010 15.00 h – Detský folklórny súbor Liptáčik
16.00 h – Ľudová hudba bratov Wimmerovcov
17.00 h – Otto Voce /a capella/
Moderátor: V. Vondrák

Vianočná výzdoba v Bratislave

O vianočnej výzdobe v uliciach Bratislavy

Vianočný stromček, ktorý stojí na Hlavnom námestí od 2. novembra 2010 sa v tomto roku rozžiari v sobotu 20. novembra 2010 po 16:00 hod, uvádza tlačová správa, ktorú v utorok vydal Magistrát mesta.

Sviatočná svetelná výzdoba na Hlavnom a Františkánskom námestí a na Klobučníckej ulici bude žiariť od piatka 19. novembra 2010. Ostatná vianočná výzdoba na komunikáciách a verejných priestranstvách, ktoré má v správe Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy začne svietiť 6. decembra 2010.

Sviatočnú svetelnú výzdobu centrálnej mestskej oblasti zabezpečuje nielen magistrát hlavného mesta, ale aj mestská časť Staré Mesto.

Prvky vianočnej výzdoby pribúdajú v Bratislave dlhodobo. Prvé mesto kúpilo v roku 1990 od spoločností Osvetlenie s.r.o. v počte 11 ks a Vienna Dekor v počte 26 ks. SPP daroval mestu 30 prvkov vianočnej výzdoby v roku 2000. V roku 2006 mesto kúpilo prvky od firmy Blanchere v počte 40 ks v celkovej sume 338 000 Sk. V roku 2007 sa zakúpili lustrové prvky vianočnej výzdoby v počte 10 ks opäť od firmy Blanchere v celkovej sume 435 000 Sk.

V minulom roku pribudli nové prvky na vianočný strom – trubice s efektom padajúceho snehu v počte 32ks a 140ks 20 metrov dlhých svetelných hadov. Celkový počet svetelných LED bodov je 37 600 ks. Vyzdobená bude aj Rolandova fontána - svetelnými záclonami s efektom tečúcej vody (12 ks) a statickými svetelnými záclonami v rovnakom počte. Celkový počet svetelných bodov na fontáne bude 17 544 ks.

Mesto inštaluje vlastné prvky prostredníctvom zmluvného prevádzkovateľa, ktorým je firma Siemens s.r.o. Tejto firme uhrádza náklady na montáž, demontáž, vrátane výmeny nefunkčných svetelných zdrojov a skladovania.

Hlavné mesto vianočnú výzdobu okrem Hlavného a Františkánskeho námestia a Klobučníckej ulice inštaluje aj na Šafárikovo námestie, Hurbanovo námestie, Župné námestie, Námestie SNP, Hodžovo námestie, Suché mýto a ulice Obchodnú, Štúrovu, Štefánikovu i Staromestskú. Bratislava bude ozdobená až do sviatku Troch kráľov, 6. januára 2011.

Náklady na prevádzku vianočnej výzdoby zabezpečovanú magistrátom hlavného mesta predstavujú čiastku 37 332,39 € vrátane DPH (1 124 675,58,- Sk), uvádza tlačová správa magistrátu.

Predajcovia na Vianočných trhoch organizovaných magistrátom

Na Vianočných trhoch 2010 organizovaných magistrátom na Hlavnom námestí a na Františkánskom námestí by malo predávať 112 úspešných uchádzačov v 103 predajných stánkoch. Rozhodla o tom komisia menovaná primátorom hlavného mesta, uvádza tlačová správa magistrátu. Rozhodujúcimi kritériami, ktoré komisia posudzovala boli (v tomto poradí) - ponuka tovaru, referencie a výška ponúkaného nájomného. Hlavné mesto prísne ohraničuje sortiment tak, aby zodpovedal typickým vianočným produktom.

Výberová komisia prehodnocuje každú ponuku a rozhoduje o tom, či ponúkaný sortiment zodpovedá stanoveným kritériám. Sortiment vianočného občerstvenia tvoria napríklad cigánska pečienka, pečené klobásy, chlieb s masťou a cibuľou, pagáče, husacie a kapustné lokše, kapustnica, varený punč, víno, grog; ďalej napr. drobné pečivo, oplátky, medovníky, med alebo vianočná medovina. V stánkoch s darčekmi a dekoračnými umeleckými predmetmi (v tomto roku ich bude 62) nájdu návštevníci trhov výrobky z prírodných materiálov ako je drevo, sklo, koža, prútie, šúpolie, včelí vosk a pod.
Rovnako ako počas predchádzajúcich ročníkov Vianočných trhov, aj v tomto roku hlavné mesto vyčlenilo 3 stánky charitným spoločnostiam za symbolické 1 €/deň.

Viac informácií:

Bratislavský online sprievodca

KULTÚRNY PROGRAM Vianočných trhov v novembri

19. 11. piatok
Hviezdoslavovo nám.

15.30 h - Bukasový masív - Známa hudobná skupina, ktorá využíva v textoch dialekt.

Hlavné námestie
16.30 h - Detský spevácky zbor Srdiečko, Bratislava
17.00 h - Nebeská muzika z Terchovej
18.00 h - Skerešovanka, Obyce - Vianoce s obyckou Skerešovankou

20. 11. sobota
Hviezdoslavovo nám.
15.00 h - Detský folklórny súbor Kobylka - Zvyky slovenských folklórnych oblastí a pôvodného chorvátskeho obyvateľstva Devínskej Novej Vsi.
Petra Kepeňová - Účastníčka druhej série speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar.

Hlavné námestie
16.30 h - Mladý Heligón
, Rabčice - Hra detí na heligónke so spevom a tancom
17.00 h - Slávnostné otvorenie Vianočných trhov a rozsvietenie vianočného stromčeka
17.10 h - Detský folklórny súbor Venček, Poprad - Pašľi ovce valasi
18.00 h - Detský folklórny súbor Radosť, Banská Bystrica - Tance z Horehronia, Vianočné koledy, Betlehemci z Podkoníc

21.11. nedeľa
Hviezdoslavovo nám.
15.00 h
- Stretnutie na promenáde s rodinou - Zábavné popoludnie s výtvarnými aktivitami, divadlom Zanzara a speváčkou Simonou Hegerovou.

Hlavné námestie
16.00 h - Folklórny súbor Vrštek, Hostie
- Rukovačka, folklórne vystúpenie
17.00 h - Dychová hudba Hostianka, Hostie
- Slovenské, moravské ľudové a vianočné piesne
18.00 h - Folklórny súbor Hriňovčan, Hriňová - Pozdravy z Podpoľania

22.11. pondelok
Hlavné námestie
16.00 h - Žemberovčan, Žemberovce
- Žemberovský môstok
17.00 h - Folklórna skupina Jožka Príhodu, Petrovany - V Petrovjanoch dobre žic
18.00 h - Folklórna skupina Chabenec, Dúbrava
- Pozdravy koledníkov a betlehemcov z Liptova

23.11. utorok
Hlavné námestie
16.00 h - Folklórna skupina Škvarkare, Košice
- V Novevši vešelo, tance, piesne a vinše z Abova
17.00 h - Kamenec, Machulince - Rok na dedine

25.11. štvrtok
Hlavné námestie
16.00 h - Folklórny súbor Zobor, Nitra
- Nitrianske pozdravy
17.00 h - Folklórna skupina Podzámčan, Dobrá Niva - Podzámocké kmotry
18.00 h - Mládežnícky zbor ECHO, Bratislava
- Echarské Vianoce, ukážka zo staršieho CD zboru: And the Glory of the Lord: <%song1%>20514<%song2%>20514<%song3%>

26.11. piatok
Hviezdoslavovo nám.
17.00 h - Aneta Mihályová, Juraj Havaj – spev, Dušan Šujan – klavír

Opera, opereta, ale najmä krásne melódie!

Hlavné námestie
16.00 h - Topoľnica z Topoľčianok
- Advent
17.00 h - Spevácky zbor Hvarna, St. Peterburg - Kolo sa vracia - starodávne koledy z Bieloruska a Ruska
18.00 h - Modrovanky-krojovanky, Modrová
- Tradičné Vianoce

27. 11. sobota
Hviezdoslavovo nám.
15.00 h - Detský folklórny súbor Dolina

Detský temperament a krása Vianoc.
Ľudová hudba folklórneho súboru Ekonóm
Hudobná zložka známeho folklórneho súboru.

Hlavné námestie
15.00 h - Vianočné mosty medzi mestami
- Účinkuje umelecký súbor Male Slawianki z Krakowa
16.00 h - Detský folklórny súbor Hviezdička, Hriňová
- Podpolianske Vianoce - Od Lucie do Troch kráľov
17.00 h - Folklórna spevácka skupina Blavanka, Jaslovské Bohunice
- Radostné Vianoce

28. 11. nedeľa
Hviezdoslavovo nám.
15.00 h - Peter Ťažký a
Chlapi z Dolnej Lehoty
Známe piesne v autentickej interpretácii speváckej skupiny. <%song1%>20515<%song2%>20515<%song3%>

Hlavné námestie
16.00 h - Seniori, Veľký Lapáš
- Ľudové piesne z okolia Nitry
17.00 h - Peter Ťažký, Dolná Lehota
- Najkrajšie koledy a vianočné piesne
18.00 h - Chlapi z Dolnej Lehoty
- Chlapi z Dolnej Lehoty spievajú vianočné a iné ľudové piesne z Horehronia

29. 11. pondelok
Hlavné námestie
16.00 h - Šuriančanka, Šurianky
- Ľudové piesne
17.00 h - Ženská spevácka skupina Senková, Podbiel - Vianočné koledy a vinše z Oravy
18.00 h - Druhý Dych, Bratislava - Folkové Vianoce

30. 11. utorok
Hviezdoslavovo nám.

10.00 h - Základná škola na
Vazovovej ul.
Vystúpenie speváckeho zboru.

Hlavné námestie
16.00 h - Detský folklórny súbor Dolina, Bratislava - Prišli sme k Vám na koledu
17.00 h - Folklórna spevácka skupina Povoja, Piešťany - Pásmo vianočných kolied
18.0 h - Nádej, Levice - Levická idyla, ľudové levické piesne a koledy

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.