Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2203USD   25.447CZK   0.88568GBP   308.77HUF   4.1713PLN   7.4266HRK . . . viac

Vodácka rozprávka o spanilých ružiach

Lekno biele v dunajských ramenách

Kde bolo, tam bolo, jedno jazierko. A na tom jazierku plávali lekná. Alebo, ako sa zvykne hovoriť - vodné ruže. Neveril som vlastným očiam. Taká gýčová nádhera v tejto negýčovej húštine. Prešli sme po prašnej este asi stopäťdesiat metrov metrov od prehrádzky, kde zvyčajne zvykneme odpočívať pri vodáckych výpravách po bodíckych ramenách. Za riedkym lesíkom a polozoborenou chatou sme zazreli jazierko. A na ňom lekná.

Urobil som zdiaľky zopár snímok a vrátili sme sa ku kánojkám. To bolo už dávnejšie.

Potom mi časom začalo vŕtať v hlave, či sa k tým leknám, do toho jazierka nedá dostať na kánojkách, a či si kvety nemôžeme pozrieť zblízka. A keď som si premietal trasu, po ktorej často chodievame, zazdalo sa mi, že tam kdesi je aj uzučká odbočka, ktorá by nám umožnila doplaviť sa k ružovkastej nádhere.

Pri ďalšej výprave sme sa do tej odbočky vplavili. Úzky, priam benátsky kanál, pretože pri ňom stoja chaty, nás naozaj po krátkej plavbe priviedol k jazierku. Už som sa tešil, že si v detaile zväčním vodné ruže. Namiesto toho som len zistil, že lekná sú naozaj „spanilé“. Slnko už začalo klesať a čoskoro mal nastať podvečer. A dunajské lekná v takom čase nezaháľajú - zatvárajú svoje okvetia a pripravujú sa na nočný spánok.

Dvakrát som ich vlani na našich výletoch navštívil a vždy nám vyviedli to isté - zavreli sa nám pred nosom. Asi budeme musieť zmeniť trasu, aby sme ich zastihli v plnej kráse.

Vlado Bibel

Lekno biele v dunajských ramenách
Lekno biele v dunajských ramenách
Lekno biele v dunajských ramenách

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 18. 4. 2013
Aktualizované: 19. 6. 2015
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.