Panorama.sk
Výlety
×
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Za včelárikmi, kozami a dunajskými rybami

Včelárik zlatý (Merops apiaster)

Dvadsiaty druhý máj je Svetovým dňom biodiverzity a o dva dni neskôr je Svetový deň migrácie rýb. Pri tejto príležitosti Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v spolupráci s ďalšími slovenskými a zahraničnými organizáciami pripravili na sobotu, dvadsiateho štvrtého mája, informačný a poznávací deň pre verejnosť v prírode.

Dozvedieť sa viac o význame zachovávania druhovej rozmanitosti, či už v našich riekach, alebo na cenných lesných alebo nelesných lokalitách v Bratislave, sa môžete priamo pri Dunaji pod hradom Devín, alebo pri pasúcom sa stáde kôz a chutnom občerstvení na lúke v Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla.

Milovníci prírody si budú môcť vybrať z niekoľkých aktivít, prípadne ich absolvovať od rána počas príjemného rodinného výletu všetky. Od 10:00 sú pripravené sprevádzané exkurzie v NPR Devínska Kobyla - či už k farebným včelárikom hniezdiacim v prirodzených pieskových stenách Sandbergu alebo na hodnotné lúky rezervácie s kvitnúcimi orchideami. (Zraz pre prechádzky na pozorovanie včelárikov je na zastávke linky číslo 28, Weitov lom, Devín záhrady o 13:00 a 16:00.)

Návštevníci budú mať možnosť sa dozvedieť zaujímavosti o lokalitách s prírodou európskeho významu nachádzajúcou sa blízko centra Bratislavy často s prítomnosťou vzácnych druhov.

Pre všetkých návštevníkov na Devínskej Kobyle je v spolupráci s Nadáciou Pontis pripravená zaujímavá prezentácia nášho nového projektu „Adoptujte si kozy, zachráňte orchidey“ – jej súčasťou a zároveň možnosťou podpory našich aktivít bude aj ochutnávka čaju z lúčnych bylín, čerstvých lokší s dipom z medvedieho cesnaku alebo voňavých syrov. Poobede si bude možné pri koláčiku pozrieť nádherné dokumenty o prírode od Tomáša Hulíka alebo vyhnať stádo kôz spolu s bačom na pašu!

Spoznávajte ryby, ktoré žijú v Dunaji

Od 13:00 hodiny bude pri sútoku Dunaja a Moravy priamo pod hradom Devín zahájené spoznávanie dunajských druhov rýb. V spolupráci s ichtyológmi zo Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského budú mať návštevníci možnosť si ich pozrieť naživo a pokúsiť sa rozlíšiť jednotlivé druhy. Tí najmenší, prípadne umeleckejšie založení sa budú môcť zapojiť do zdobenia chodníka pestrofarebnými kresbami rýb. Pre najlepších umelcov budú prichystané pekné ocenenia.

Ochranári z BROZ na príklade zrealizovaných medzinárodných projektov (LIFE07 NAT/SK/000707 a LIFE 10 NAT/SK/080) vysvetlia, prečo je dôležité obnovovať dunajské ramená a prostredie vnútrozemskej delty Dunaja. Od odborníkov na ryby sa bude možné dozvedieť všetky tajomstvá, a aj to, prečo sa im hovorí „dinosaury“ vo svete rýb a prečo je potrebné ich chrániť.

Aktivitu podporujú aj medzinárodné organizácie CEE web a Danube Sturgeon Task Force, ktoré sa téme ochrany biodiverzity venujú už niekoľko rokov, slovenským partnerom je Slovenská zoologická spoločnosť.

(Prevzaté zo stránok www.broz.sk)

<%tipyvylety(lang)%>

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.