Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 16.8.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1744USD   26.142CZK   0.91145GBP   304.15HUF   4.2791PLN   7.3933HRK . . . viac

Výlet na Zbojnícku chatu

Tesne pod Zbojníckou chatou

Výlet na Zbojnícku chatu vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách sa dá stihnúť aj za necelý deň. Môže za to Hrebienok so svojou zubačkou, ktorá ušetrí zdĺhavý nástup na vysokohorskú túru. Ale aj tak dá výstup zabrať, veď z Hrebienka prekonávate takmer 700 metrové prevýšenie. A vybrať sa na túru neskoro sa neoplatí. Nielen kvôli tomu, že je to v rozpore so zásadami výletov vo veľhorách, ale aj preto, lebo túra je pekná a tatranskú prírodu si treba vychutnať. Nás po výstupe na chatu lákalo pokračovanie do sedla Prielom. Ale bolo už neskoro.

Na rozdiel od Téryho chaty umiestnenej v susednej Malej Studenej doline, je Zbojnícka chata schovaná za viacerými skalnými prahmi. Stúpate na jeden a myslíte si, že už musíte byť na chate. Ale namiesto toho nasleduje ďalší a ďalší. Pri výstupe na Téryho chatu treba prekonať len jeden zdĺhavý a vysoký prah, ktorý uzaviera dolnú časť doliny.

Zbojnícka chata

Názov chaty zvádza k predstave, že v týchto miestach sa kedysi schovávali zbojníci. Ale tento názov vraj vznikol skôr kvôli tomu, že predchodkyňa dnešnej chaty sa nachádzala v blízkosti Zbojníckych plies. Ivan Bohuš mladší v knihe Tatranské chaty zasa cituje spomienky niekdajšieho chatára Petra Tomčíka, ktorý po nocľahu v niekdajšej neútulnej studenej chate vyhlásil, že je dobrá len pre zbojníkov. A následne vraj toto označenie pripevnili na smerník na chatu. Názov Zbojnícka chata sa objavuje až od roku 1933. Predtým to bola Lovecká chata. Od svojho vzniku v roku 1907 bola viackrát prestavaná, naposledy po požiari, ktorý ju zničil v noci zo 14. na 15. júna 1998. Na rozdiel od svojej studenej predchodkyne zo začiatku minulého storčia, ktorú poľskí turisti nazývali Truparnia, čiže Márnica, je dnes chata útulná a poskytuje dobré útočisko. Dá sa v nej nabaštiť i posilniť. Do jedálne sa zmestí takmer 50 ľudí. Turistická noclaháreň má podľa knihy Tatranské chaty 16 lôžok, a "v prípade núdze sa nájde miesto aj pre ďalších".

Veľká Studená dolina - záver doliny nad Zbojníckou chatou

Výhľad na záver Veľkej Studenej doliny nad Zbojníckou chatou. Naľavo je v hrebeni svojím tvarom typická Bradavica. Za ňou Kupola, Východná Vysoká a napokon sedlo Prielom, cez ktoré vedie chodník do Velickej doliny na Sliezsky dom. Zbojnícka chata leží vo výške 1960 metrov, sedlo Prielom v 2288 metroch.

Nosiči zásobujú tatranské chaty. Pod Zbojníckou chatou.
Oblasť:
Vysoké Tatry
 
Klikni pre ďalšie informácie

Keď vám je pri výstupe ťažko, môže vašu chodeckú turistickú morálku pozdvihnúť stretnutie s mnohonásobne vyťaženejšími tatranskými nosičmi.

Pri zostupe dole sa treba ponáhľať. Zubačka obvykle končí o šiestej hodine podvečer. Nás počas zostupu pred únavnou záverečnou pasážou z Hrebienka do Starého Smokovca zachránili kolobežky, ktoré na Hrebienku prenajímajú. Dole sme frčali po asfaltke ešte rýchejšie ako nahor na zubačke. Samozrejme, to platilo len o tých z nás, ktorí sa nebáli. Moja redakčná kolegyňa pri jazde na kolobežke vyhlásila: "Strašne sa bojím." Z kolobežky ale nezosadla. Bol to predsa len pohodlný záver. Len nevieme, či sme si to potešenie nedopriali medzi poslednými. Mesto Vysoké Tatry najnovšie požičiavanie kolobežiek na smokoveckej ceste z Hrebienka pokutuje.

Vladimír Bibel

.Pripojte komentár

Vydané: 20. 6. 2009
Aktualizované: 4. 12. 2016
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.