Panorama.sk
Výlety a relax
×
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie
Dnes je 12.12.2017. Kurzy: 1 EUR = 1.1796USD   25.601CZK   0.88250GBP   313.95HUF   4.2033PLN   7.5420HRK . . . viac: >>
Kurzy: 1 EUR = 1.1796USD   25.601CZK   0.88250GBP   313.95HUF   4.2033PLN   7.5420HRK . . . viac: >>
Kurzy

O plánovaní splavov - počasie a vodočty

Vodočty, stav vody v Dunaji

Donau River Information Services - vodočty pre rakúsku časť Dunaja.

Mapka Dunaja s vodočtami pre jeho povodie, maďarskí vodohospodári.

Stavy a prietoky na vodných tokoch - Dunaj, slovenský zdroj.

Splavnosť dunajských ramien

Devín: 217 cm (29. sept. 2017). Karloveské rameno nebolo splavné.

Devín: 198 cm (24. mar. 2015). Voda do novootvoreného Devínskeho ramena netiekla.

Devín: 371 cm (14. aug. 2014. 15:00). Karloveské rameno elegantne splavné.

Pegel Wildungsmauer: 280 cm (29. aug. 2014). Horný úsek zo Stophenreuthu splavný ale škŕkal. Bočné kamenné "jazyky" na Dunaji viditeľné.

V dunajských ramenách

O počasí

Pri plánovaní splavov je azda najväčším problémom neistota spojená s počasím. Aké bude, túto otázku si kladieme často až do poslednej chvíle. Nejde len o otázku, či zmokneme, alebo nie. Keď som videl následky veternej smršte, ktorá ako zápalky polámala stromy pri chatovej osade pri Šulianskom jazere, tak som stratil chuť nechať sa zastihnúť búrkou niekde v prírode, kde niet absolútne žiadneho útočišťa.

Výbornou, aj keď nie stopercentnou pomôckou sú internetové predpovede počasia.

Na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sú po zmenách stránok od mája 2011 znova uvedené predpovede systému ALADIN obsahujúce niekoľkodňové predpovede pre jednotlivé lokality.

Pôvodne SHMÚ publikoval aj 10-dňové predpovede, ktoré však neboli presné - nebolo možné od nich očakávať, že ak predpovedajú pekné počasie na viac ako 3 dni, tak naozaj bude pekne, ale predsa boli určitou orientačnou pomôckou pokiaľ ide o predpoveď príchodu nejakých mohutných frontálnych systémov, ktoré znamenajú zásadnú niekoľkodňovú zmenu počasia.

Pokiaľ ide o počasie v Bratislave a v dunajských ramenách, už viackrát som si všimol, že ak prichádza oblačnosť zo západu, alebo zo severu, tak sa môže niekde nad Devínskou Kobylou a Dunajom zastaviť. Zdá sa, že Dunaj a za ním ležiaca nížina predstavujú akési rozhranie, na ktorom sa môže "lámať" počasie. Napr. v bratislavskej Dúbravke (ešte Záhorie?:-) je oblačno, ale keď prejdete Dunaj smerom na Maďarsko, oblakov ubúda. A tak často predpoveď pre Bratislavu nie je úplne užitočná pre vodácke výpravy do dunajských ramien. Tam býva počasie lepšie. Priznávam, pohybujem sa po tenkom ľade subjektívnych postrehov.

Ako postupovať pri bádaní v meteorologických predpovediach: Ak chcete ísť do dunajských ramien, najlepšie je kombinovať predpovede pre Baku a pre Gabčíkovo. Pre Malý Dunaj sa viac hodí predpoveď pre Dunajskú stredu a možno aj pre Senec. Pre dunajské ramená sa ponúka ešte možnosť pozrieť si maďarskú prognózu pre Mosonmagyaróvár.

Kde sú tieto predpovede:

Model ALADIN nájdete na stránkach SHMÚ. Je tam meteogram zbrazujúci predpoveď pre slovenské mestá rozloženú do grafov pre teplotu, oblačnosť, zrážky, výšku tlaku, rýchlosť vetra a dokonca aj jeho smerovanie. Ten, kto niekedy stál v protivetre na jednom mieste pri plavbe dolu Moravou, ocení aj poslednú informáciu o smere vetra.

Samozrejme, vždy si treba pozrieť, či meteorológovia neprichádzajú s nejakými výstrahami.

Naklikať si možno aj predpoveď maďarských hydrometeorológov na stránke www.met.hu.

No a samozrejme, keď hladina riek stúpa, alebo sa krajinou prevalili povodne, dôležité sú informácie o stave hladiny. Tie pripravuje Slovenský vodohospodársky podnik. Pre povodie Dunaja sú tu: www.povodia.sk/dunaj/.

Vydané: 17. 7. 2008
Aktualizované: 29. 8. 2016
Komentáre cez Facebook
Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2017, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.